Wystawy w 2024 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wystawę malarstwa Barbary John pt. „woda, niebo, powietrze”

Wernisaż 18 marca (poniedziałek) 2024 roku o godz. 18.00
W części muzycznej wernisażu:
Lidia Grzanka-Urbaniak – wiolonczela
Alicja Siejka – fortepian
Prace eksponowane w Galerii Klubu MiL do 15 maja (środa) 2024 roku
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–19.00
w soboty 12.00–18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Katalog [pdf]

Prof. Michał Haake - „Barbary John obrazy świata między chaosem a porządkiem” [pdf]

Program:
C. Debussy – Prologue: Lent, sostenuto e molto risoluto
F. Couperin – Pieces en concert:
            Prélude – Sicilienne – La Tromba – Plainte – Air de DiableBarbara Jankowska-John. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu – dyplom z wyróżnieniem prezentowany w katalogu najlepszych dyplomów świata „Worldwide GRADUATION ARTWORKS – YOUNG ICO JAPAN”. Trzykrotna Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Prowadzi autorską pracownię ceramiczną i malarską. Otrzymała wyróżnienie w konkursie „City of Cup” firmy Rosenthal, Warszawa. Realizuje działalność artystyczną i wystawienniczą związaną ze współpracą z galeriami w kraju i za granicą. 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Towarzystwo im. Ferenca Liszta zapraszają na wystawę fotograficzną w 35 rocznicę działalności Towarzystwa im. Ferenca Liszta

Udostępnienie 5 marca (wtorek) 2024 roku o godz. 18.00
Prace eksponowane w sali koncertowej Klubu MiL do 23 kwietnia (wtorek) 2024 roku
od. pon. do piątku w godz. od 10.00 do 19.00
w soboty od 12.00 do 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

35-lecie Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu – z Juliuszem Adamowskim, pianistą, pedagogiem, prezesem stowarzyszenia rozmawia Izabella Starzec


Podczas udostępnienia będzie miał miejsce mistrzowski recital fortepianowy Sofii Gulyak z cyklu „Wieczory Lisztowskie”: www.klubmil.pl/5032024-recital-fortepianowy-s-gulyak


Towarzystwo imienia Ferenca Liszta (TiFL) zostało założone 2 marca 1989 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu przez 30-osobowe grono muzyków i melomanów z kilku miast. TiFL jest pierwszym w regionie stowarzyszeniem zarejestrowanym na mocy ustawy Prawa o Stowarzyszeniach z 07.04.1989 r., będącej istotnym składnikiem legislacyjnym rozpoczętego wówczas procesu przemian ustrojowych w Polsce. Wśród społecznie działających stowarzyszeń muzycznych TiFL może się poszczycić unikalnym w skali międzynarodowej poziomem i zakresem działalności.


Koncerty
W prawie 1500 dotychczas zrealizowanych koncertach w 88 salach, w 32 miastach w kraju oraz w Budapeszcie, Gödöllö, Györ, Moskwie i Sankt Petersburgu wystąpiło około 800 wykonawców z 33 krajów (niektórzy wielokrotnie); w tym ponad 400 pianistów, 53 innych solistów, 20 kameralistów, 6 dyrygentów, 6 aktorów, 3 Orkiestry Symfoniczne oraz Chór Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Oprócz wybitnych artystów o dużej międzynarodowej renomie wstąpiło ponad 300 młodych, wyróżniających się artystów, w tym ponad 200 Polaków, prezentując ponad 1000 utworów muzycznych około 240 kompozytorów z różnych epok. Integralną częścią wszystkich koncertów cyklu zatytułowanego „Wieczory Lisztowskie” jest komentarz słowny, który poza przekazywaniem pewnego zakresu podstawowej wiedzy muzycznej, ma motywować do możliwie pełnej percepcji prezentowanych utworów i zachęcać do dalszego pogłębiania kontaktu z muzyką artystyczną. Działalność artystyczno-edukacyjna obejmowała zarówno kilkanaście ośrodków kultury w niewielkich miejscowościach, jak i bardzo wysoko renomowane sale koncertowe. Znaczna część koncertów została oceniona jako wydarzenia artystyczne bardzo wysokiej miary. Odbyło się również ponad 200 koncertów umuzykalniających dla młodzieży (w dużej części młodzieży z niepełnosprawnościami) w ramach cyklu „Jak słuchać Muzyki?”. Naszych koncertów wysłuchało łącznie około 75 000 osób. Transmisje i nagrania koncertów zostały od września 2020 r. wyświetlone w Internecie kilkadziesiąt tysięcy razy.


Konkursy
TiFL zainicjowało i zrealizowało we Wrocławiu 8 konkursów pianistycznych (w tym 4 międzynarodowe z udziałem 135 uczestników z 28 krajów). Sofya Gulyak, laureatka II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu w 2002 r., obecnie należy do najwybitniejszych pianistek świata.


Kursy
W latach 1993-2018 zostało we Wrocławiu zrealizowanych 25 corocznych międzynarodowych mistrzowskich kursów pianistycznych, które w profesjonalnym środowisku muzycznym od wielu lat cieszą się znaczną renomą. Wzięło w nich udział ponad 700 pianistek i pianistów z 31 krajów. Profesorami kursów byli najwybitniejsi artyści-pedagodzy: Halina Czerny-Stefańska (Kraków), Andrzej Jasiński (Katowice), István Lantos (Budapeszt), Lee Kum Sing (Vancouver), Wiktor Mierżanow (Moskwa), Aleksiej Orłowiecki (Sankt Petersburg), Borys Petruszański (Imola) i Roman Salyutov (Bergisch Gladbach). Odbyło się też kilkanaście ogólnopolskich kursów dla nauczycieli fortepianu w ponad 70 szkołach muzycznych w kraju.


Fortepiany
Wzbogaciliśmy bazę instrumentalną życia muzycznego we Wrocławiu o 4 fortepiany, w tym o nowego Steinway'a model B-211, spełniającego najwyższe światowe wymogi profesjonalne, w salach kameralnych, zakupionego w 1995 r. przy bardzo znacznym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (był to pierwszy tej klasy instrument przeznaczony do sal kameralnych, zakupiony po II Wojnie Światowej na terenie Ziem Zachodnich i Północnych). Przyczyniliśmy się też do wyposażenia sal koncertowych w kilku miastach na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego w fortepiany przydatne dla celów profesjonalnej działalności muzycznej.


Płyty CD
Zostało wydanych 13 płyt CD, które zawierają popularne utwory fortepianowe w wykonaniu laureatów, finalistów i półfinalistów międzynarodowych konkursów pianistycznych im. Ferenca Liszta we Wrocławiu, recitale Sofyi Gulyak, Aleksieja Komarowa, Macieja Pabicha, Aleksieja Orłowieckiego oraz dwie płyty promujące młodego wrocławskiego pianistę Tomasza Maruta.


Media
Strona internetowa, Facebook, YouTube
Strona internetowa www.liszt.art.pl zawiera ponad 3100 podstron informujących i dokumentujących w dwóch wersjach językowych (polska i angielska) wszystkie formy naszej działalności. Strona ma strukturę pozwalającą na bardzo szybki dostęp do każdej praktycznie informacji. Zostało również zamieszczonych kilka tysięcy zdjęć (znaczna część autorstwa profesjonalnych fotografików). Prawie wszystkie zdjęcia są szczegółowo opisane. Strona zawiera linki do profili na Facebooku Wieczorów Lisztowskich i międzynarodowych mistrzowskich kursów pianistycznych oraz do naszego konta na YouTube, zawierającego kilkadziesiąt nagrań audio. Od grudnia 2020 r. prawie wszystkie koncerty w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu zostały nagrane audio-video i są dostępne na YouTube poprzez naszą stronę internetową.

Juliusz Adamowski


Informacje o Towarzystwie imienia Ferenca Liszta: http://www.liszt.art.pl/?o-towarzystwie,1

 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wystawę pt. „Władysław Tatarkiewicz w fotografiach”

Udostępnienie 18 stycznia (czwartek) 2024 roku o godz. 10.00
Prace eksponowane w Galerii Klubu MiL do 14 marca (czwartek) 2024 roku
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–19.00
w soboty 12.00–18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Katalog [pdf]

Rozszerzony tekst [pdf]


Zorganizowana w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu wystawa fotografii Władysława Tatarkiewicza powstała z inicjatywy dyrektora Ryszarda Sławczyńkiego. Zdjęcia przekazane zostały przez wnuka filozofa Jana Jakuba Tatarkiewicza i pochodzą przede wszystkim ze zbiorów prywatnych rodziny Tatarkiewiczów. Jednym z darczyńców była siostrzenica filozofa Elżbieta Skrzyńska i jej siostrzeniec Marek Suchorzewski, który przekazał materiały archiwalne swojej mamy Janiny Suchorzewskiej, drugiej z siostrzenic Tatarkiewicza. Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą także ze zbiorów prywatnych innych fotografów. Wśród nich wymieńmy: nieżyjącą Zofię Nasierowską i jej męża, spadkobiercę Janusza Majewskiego, Ewę Hering, spadkobierczynię zdjęć Piotra Barącza, Andrzeja Satela, Krzysztofa Gierałtowskiego, Polską Agencję Prasową, Archiwum Bibliotek Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Archiwum Kazimierza Twardowskiego. Wszystkim im dziękujemy za udostępnienie fotografii Profesora. 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Aktualności

Premiera książki S. Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XX”
Słowo wstępne R. Sławczyński

22.02 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Jedwabne bel canto”

23.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

PTHNM Oddział we Wrocławiu, spotkanie w 60. rocznicę śmierci prof. H. Hirszfeldowej

24.02 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów E. Weps-Duffy

24.02 (sobota) br. o godz. 16.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

28.02 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z H. Kuropatnicką-Salamon połączone z prezentacją książek pt. „Z własnym kluczem” i „Na przełaj”

29.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Cztery pory roku”

1.03 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Zawołajmy wiosnę!”

2.03 (sobota) br. o godz. 11.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „W Moim Sercu Dwie Ojczyzny” w wykonaniu polskiego zespołu Wspólna Wędrówka z Białorusi

2.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa fotograficzna w 35 rocznicę działalności Towarzystwa im. F. Liszta

5.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” mistrzowski recital fortepianowy S. Gulyak
Prowadzenie J. Adamowski

5.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp z zaproszeniami
Koncert transmitowany online

Spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie M. Czachorowski
W części muzycznej wieczoru:
A. Witkowski – handpan, gong tam tam, misy tybetańskie

6.03 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.


Koncert pt. „Muzyczne popołudnie”

7.03 (czwartek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki O. Szelc pt. „My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”

7.03 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Seminarium dla dyrektorów i nauczycieli szkół pt. „Drogowskazy wartości w pracy nauczyciela”, połączone z projekcją filmu „Błogosławiona”

8.03 (piątek) br. o godz. 17.00
Obowiązują zapisy

Koncert pt. „Wieczór muzyki ukraińskiej”

9.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert akordeonowy

11.03 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

X Spotkanie inicjatorów budowy pomnika T. Różewicza we Wrocławiu

11.03 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny realizowany w ramach Europejskiego Forum Saksofonowego 2024

13.03 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

14.03 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Władysław Tatarkiewicz w fotografiach”

do 14 marca br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Finał IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złoty Karton III LO” pod hasłem „Etykiety i naklejki”

15.03 (piątek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie z poetą S. Krzyśką
Prowadzenie I. Kosmala
Interpretacja wierszy M. Drewek
Oprawa muzyczna S. Powaga – skrzypce, wokal, fortepian

16.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wernisaż wystawy malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

18.03 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowo-gitarowy
Przygotowanie i prowadzenie I. Porębski

19.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

20.03 (środa) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór autorski B. Kocy pt. „Słowa i inne...”
Gość specjalny W. Okoń

20.03 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie autorskie J. Bartyzela z prezentacją książki pt. „Tradycjonalizm bez kompromisu”

21.03 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów klas Suzuki

22.03 (piątek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Koncert klarnetowy

23.03 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert J. Cholewy pt. „Nuty PiNuty”

26.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa fotograficzna w 35 rocznicę działalności Towarzystwa im. F. Liszta

do 23 kwietnia br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

do 15 maja br.
Wstęp wolny. Zapraszamy