Koncerty w 2024 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział we Wrocławiu zapraszają na koncert kameralny realizowany w ramach Europejskiego Forum Saksofonowego 2024

13 marca (środa) 2024 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Wystąpią:
Stathis Mavrommatis – saksofon (Grecja)
Nicola Mogavero – saksofon (Włochy)
Marek Werpulewski – fortepian (Polska)


Nicola Mogavero – Urodzony w 1983 roku, studiował grę na saksofonie w Conservatorio di Musica di Stato „V.Bellini” w Palermo pod kierunkiem G. Palmy i I. Calderone, gdzie uzyskał Dyplom Akademicki II stopnia poziom w klasie saksofonu klasycznego. W 2014 r. uzyskał Dyplom Akademicki II stopnia w dziedzinie Kompozycji pod kierunkiem M°Marco Betty. Współpracował z Orchestra Sinfonica Siciliana, Orchestra Sinfonica i Filarmonica Gran Teatro la Fenice w Wenecji, Teatro Vittorio Emanuele w Mesynie, Orchestra i Pomeriggi Musicali w Mediolanie, Orkiestrą Ente Luglio Musicale Trapanese, Teatro Biondo Stabile z Palermo, Orchestra Jazz Siciliana, a także grał jako solista z Orchestra Sinfonica del Mediterraneo przy realizacji projektu Beatle Symphony. Brał udział w licznych scenach i kursach mistrzowskich, zdobywając pierwsze nagrody w wielu międzynarodowych konkursach w kategoriach Muzyka Kameralna i Muzyka Współczesna. Od 2010 roku wraz z innymi muzykami założył Accademia Musicale Stupor Mundi, międzynarodową instytucję wyższych studiów muzycznych na Sycylii, a od 2015 roku z tego samego kolektywu narodził się sezon koncertowy Castelbuono Classica. Od 2017 roku jest członkiem Komitetu Artystycznego Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego „Adolphe Sax” w Castelbuono. Obecnie uczy gry na saksofonie w Conservatorio di Musica di Stato „V. Bellini” w Caltanissetta.
Nicola Mogavero - rozszerzona nota [pdf]


Stathis Mavrommatis – urodzony w 1974 roku, od wczesnej młodości większość czasu spędzał na studiowaniu teorii muzyki, gry na fortepianie, flecie, saksofonie i muzyce kameralnej. W 1996 roku ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie w Patras, a następnie otrzymał z wyróżnieniem stopnie naukowe w zakresie harmonii, orkiestracji instrumentów dętych, kontrapunktu, fugi i kompozycji, dyplom saksofonu (pierwsza nagroda) u wybitnego prof. E. Kiosoglou z Konserwatorium „F. Nakas” w Atenach oraz Saxophone Diplomas LLCM (Performers’ Recital Diploma of Licentiate) i FLCM (Performers’ Diploma of Fellowship) z London College of Music. Od 1996 roku jest głównym saksofonistą Orkiestry Dętej Miasta Ateny, uczy gry na saksofonie w Konserwatorium „Nakas” w Atenach (2000-2014) i Konserwatorium „Apollonion” w Atenach (od 2012), a także uczestniczy w wielu seminariach i kursach mistrzowskich w Grecji i za granicą, utrzymując także stałą współpracę z Ateńską Orkiestrą Państwową. Został uhonorowany tytułem „Wybitnego członka” zespołu muzycznego historycznego zespołu koncertowego „Mantzaros” z wyspy Korfu, a od 2011 roku został mianowany przez Yamaha Music Europe tytułem „Artysty Yamaha”. Od 2015 roku jest wybranym prezesem Greckiego Stowarzyszenia Saksofonów.
Stathis Mavrommatis - rozszerzona nota [pdf]


Marek Werpulewski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza. W Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego pracuje od 1988 r. Doktor habilitowany, od 1991 członek Katedry Kameralistyki macierzystej Akademii Muzycznej. Brał udział w Festiwalu Klarnetowo-Saksofonowym „Clarimania”, Europejskim Forum Saksofonowym (2016-2022), wielu edycjach Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego „Saxmania” w Szczecinie. W 2019 r. wystąpił razem ze światowej sławy belgijskim saksofonistą, kompozytorem i dyrygentem Alainem Crepin (Conservatoire Royal de Bruxelles) w murach PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego. W roku 2007 uhonorowany odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”. W roku 2012 odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, w 2017 Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, głównie kameralną – występował m.in. w Londynie, Pradze, Bratysławie, Budapeszcie oraz Wilnie.
Źródło i dodatkowe informacje: www.gov.pl/web/psmpodwale/marek-werpulewski


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert pt. „Wieczór muzyki ukraińskiej”

Wystąpią studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
9 marca (sobota) 2024 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Prowadzenie koncertu – Anastasia Malynovska
Diana Riabenko – fortepian
Inha Fedorenko – wiolonczela
Iryna Hiliazova – flet
Mariia Datskova – sopran
Mariia Vladieieva – skrzypce
Myroslava Yefimenko – sopran
Wiktoria Mrowiec – flet
Yelyzaveta Akhromenko – fortepian
Yelyzaveta Bahlai – fortepian
Yuliia Serdiuk – fortepian


Anastasiia Malynovska urodziła się w Kijowie, gdzie ukończyła podstawową szkołę muzyczną, a później liceum muzyczne. W Kijowie ukończyła Państwową Akademię Muzyki im. R.M. Gliera na kierunku teoria muzyki i uzyskała tytuł licencjata z muzykoznawstwa z wyróżnieniem, a następnie przez 4 lata pracowała jako nauczyciel w szkole muzycznej, gdzie prowadziła różnorodne koncerty. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, na studiach magisterskich na kierunku teoria muzyki. Kontynuuje również pracę jako nauczyciel przedmiotu kształcenie słuchu w szkole muzycznej oraz prowadzi zajęcia umuzykalniające w centrum kultury. Jest organizatorem zajęć terapeutycznych dla dzieci oraz różnych wydarzeń w projekcie fundacji wspierającej uchodźców.


Diana Riabenko – ukraińska pianistka, studentka drugiego roku studiów I stopnia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Wcześniej skończyła z wyróżnieniem szkoły muzyczne I i II stopnia za specjalizacją fortepian w Krzywym Rogu (Ukraina). Często uczestniczyła i zdobywała nagrody w konkursach muzycznych na poziomie krajowym i międzynarodowym. Jej największą życiową pasją jest gra na fortepianie, z którą wiąże swoją przyszłość.


Inha Fedorenko urodziła się w Żytomierzu (Ukraina), gdzie studiowała w szkole muzycznej, a następnie w Wyższej Szkole Muzycznej im. V. Kosenki. W 2020 roku rozpoczęła studia w Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie. W 2022 roku rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Brała udział w regionalnych konkursach i festiwalach, w szczególności w Balzac Fest w Żytomierzu, Szkolnikowa Akademii we Francji. Często występowała z kwartetami i triami, a także grała solo oraz orkiestrami, takimi jak Queens Orchestra, Federal Orchestra, Slobozhansky MASO, Kyiv Symphony.


Iryna Hiliazova – ukraińska flecistka. Ukończyła studia we Lwowskiej Wyższej Szkole Muzycznej im. S. Ludkiewicza z programem edukacyjnym „Szuka muzyczna – instrumenty ludowe”. Studiowała również we Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Lysenka (flet ukraiński ludowy (sopilka) i fortepian). Podczas studiów we Lwowie pracowała we Filharmonii im. M. Skoryka z kwintetem Dudalis. W tym czasie wyjeżdżała w trasy koncertowe zarówno w swoim kraju, ale też po zachodniej Europie z różnymi zespołami. Pracowała również jako nauczyciel we lwowskiej Szkole Muzycznej nr 6 im. B. Janickiego. W 2022 przeprowadziła się do Polski (Wrocław), gdzie obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (flet podłużny) pod kierunkiem T. Dobrzańskiego.


Mariia Datskova – sopran, laureatka konkursów międzynarodowych, studentka III roku studiów licencjackich w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego. Studiuje śpiew na wydziale wokalnym w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. T. Pszonki. Jako młoda solistka brała udział w wielu projektach młodzieżowych artystycznych, organizowanych na Ukrainie. Brała udział w koncertach w Filharmonii Sudeckiej, Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, w Narodowym Forum Muzyki, współpracowała z Filharmonią Chmielnicką, Domem Kultury w Chmielnickim.


Mariia Vladieieva gra na skrzypcach od dziewiątego roku życia, a jej przygoda z tym instrumentem rozpoczęła się w Dziecięcej Szkole Muzycznej w Mykołajowie, gdzie uczyła się przez 6 lat. W tym czasie wzięła udział w trzech regionalnych konkursach, gdzie została wysoko oceniona (pierwsza, druga oraz trzecia nagroda). Brała również udział w ogólnoukraińskim konkursie Tavrian Games, gdzie w 2014 roku zajęła trzecie miejsce. Po ukończeniu szkoły wstąpiła do Uczelni Muzycznej im. Mykoły Arkasa w Mykołajowie, gdzie brała udział we wszelkiego rodzaju koncertach uczelnianych, grała w wielu zespołach. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.


Myroslava Yefimenko urodziła się w Łucku (Ukraina). Od dzieciństwa interesowała się muzyką, więc w wieku sześciu lat rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina, gdzie studiowała fortepian. Po ukończeniu szkoły zaczęła studia w Wołyńskim Koledżu im. I. Strawińskiego na wydziale dyrygentury chóralnej. Podczas studiów w koledżu, wzięła udział w wokalnym konkursie im. J. Kulczyńskiego, gdzie zajęła drugie miejsce. Później została przyjęta na studia na Akademię Muzyczną we Lwowie na Wydział Dyrygentury Chóralnej. Po wybuchu wojny na Ukrainie wyjechała do Polski i kontynuowała studia na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Agnieszki Franków-Żelazny. W tym roku została przyjęta na studia I stopnia śpiewu solowego na tej samej uczelni pod kierunkiem prof. M. Kolasy-Chladikowej. Jednocześnie jest członkiem Chóru Politechniki Wrocławskiej.


Wiktoria Mrowiec urodziła się we Wrocławiu. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła nauką gry na flecie w wieku trzynastu lat, która szybko przerodziła się w pasję do muzyki i gry. Kontynuowała edukację w PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, rozwijając umiejętności gry na flecie oraz wiedzę muzyczną pod okiem Anny Szlichty. Obecnie jest studentką drugiego roku instrumentalistyki na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie studiuje flet pod okiem E. Mizerskiej. Od lat bierze udział w kursach mistrzowskich w całej Polsce, współpracując z profesorami polskimi oraz zagranicznymi.


Yelyzaveta Akhromenko urodziła się w Czernihowie (Ukraina). Swoją muzyczną podróż rozpoczęła w Szkole Muzycznej im. S. Wilkonskiego w Czernihowie, gdzie studiowała fortepian. Później kontynuowała naukę na Uczelni Muzycznej im. Lwa Rewuckiego, gdzie studiowała grę na fortepianie pod kierunkiem O. Kadulinej, zdobywając wysokie kwalifikacje muzyczne. Aktualnie Yelyzaveta kontynuuje edukację na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie jest studentką III roku studiów licencjackich w klasie fortepianu pod opieką dra hab. Gracjana Szymczaka. Od 2022 roku prowadzi aktywną działalność koncertową w duecie Vicinato Piano Duo, którego współzałożycielem jest jej partner, Piotr Niemiec.


Yelyzaveta Bahlai urodziła się w 2002 roku w Mołoczansku (Ukraina). Ukończyła szkołę muzyczną I stopnia w Mołoczansku w 2017 roku. Później ukończyła szkołę muzyczną II stopnia im. P. Maiborody w Zaporożu w 2021 roku. W 2022 roku rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest laureatką ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych.


Yuliia Serdiuk urodziła się w Czernihowie (Ukraina). W wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Szkole Muzycznej im. S. Wilkońskiego w Czernihowie, w klasie O. Latun. Podczas studiów została laureatką wielu regionalnych i międzynarodowych konkursów. Swój rozwój pianistyczny kontynuowała pod kierunkiem A. Rodinej na Uczelni Muzycznej im. L. Rewuckiego w Czernihowie. Obecnie jest studentką II roku studiów licencjackich na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie kształci się pod kierunkiem dr. Elżbiety Zawadzkiej. Brała udział w kursach mistrzowskich pianistów ukraińskich i zagranicznych. Prowadzi aktywną działalność artystyczną, m.in. współpracując z Wrocław Partum Orkiestra.


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert pt. „W Moim Sercu Dwie Ojczyzny” w wykonaniu polskiego zespołu Wspólna Wędrówka z Białorusi

2 marca (sobota) 2024 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Witali Oleszkiewicz – instrumentalista, aranżacja, reżyser dźwięku, śpiew
Nadzieja Brońska – śpiew, sopran
Marina Towarnicka – śpiew, sopran, gitara, prowadzenie


Program zespołu składa się z utworów autorskich Mariny Towarnickiej do wierszy polskich i białoruskich poetów oraz z utworów znanych polskich gwiazd. Są to m.in. Anna German, Ewa Demarczyk, Edyta Geppert, Agnieszka Osiecka. Koncert zostanie ubogacony piosenkami ludowymi, kresowymi, wykonanymi we własnych aranżacjach. Polski zespół wokalno-instrumentalny Wspólna Wędrówka – jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali w Polsce (Festiwal kultury Kresowej w Mrągowie, Festiwal Piosenki Patriotycznej w Legionowie, Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu, Międzynarodowy Festiwal im. Anny German „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze). Kierownik zespołu Marina Towarnicka była Prezesem Towarzystwa Miłośników Kultury Polskiej w Mińsku, 15 lat współpracowała z Ambasadą RP w Mińsku, jest organizatorem Festiwalu piosenki Anny German „Eurydyka” i autorem ponad 40 utworów zespołu. W 2019 roku Marina Towarnicka otrzymała nagrodę Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” im. Juliusza i Anny Jacków, przyznawaną osobom zasłużonym w upowszechnianiu polskiej kultury muzycznej w środowiskach polonijnych.


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 12

Aktualności

Premiera płyty K. Kaczorowskiej i K. Falany „Moszkowski. Taneczne Potpourri”

31.01 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie I. Staronia połączone z prezentacją książki pt. „Wzgórze Bzów”
Prowadzenie P. Subocz-Białek

1.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert piosenek A. Osieckiej pt. „Nie żałuję” w wykonaniu Grupy Zielono Nam UTW w UE we Wrocławiu

2.02 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki z E. Sonnenberg pt. „Lekcja zachwytu”

2.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Zimowe melodie”

3.02 (sobota) br. o godz. 15.00, 17.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert kontrabasowy

5.02 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją najnowszej książki pt. „Wiersze miłosne dla Marii”

5.02 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spektakl poetycko-muzyczny A. Lorenca pt. „Podróż do Samego Siebie”
S. Melski – recytacja
A. Białoszewska – gongi i misy tybetańskie
A. Lorenc – prowadzenie medytacji

6.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp z zaproszeniami

Recital fortepianowy L. Krahforsta

7.02 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór wiolonczelowy

7.02 (środa) br. o godz. 20.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Popołudnie z wiolonczelą

8.02 (czwartek) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z wiolonczelą

8.02 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z M. Benedykiem pt. „Kto dzisiaj kreuje pieniądz i co z tego wynika?”
W części muzycznej D. Łapiński – fortepian

8.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład K. Szwagrzyka pt. „Ślad miał po nich zaginąć. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN”

9.02 (piątek) br. o godz. 11.30
Wstęp z zaproszeniami

Wykład K. Szwagrzyka pt. „Ślad miał po nich zaginąć. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN”

9.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

SPAM Oddział we Wrocławiu, spotkanie zarządu

10.02 (sobota) br. o godz. 13.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert na bandurę w wykonaniu I. Kniazevy pt. „Z Ukrainą”

10.02 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wieńczący zimowy kurs skrzypcowy

11.02 (niedziela) br. o godz. 11.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy M. Brzozowskiej pt. „W salonie romantycznym”

12.02 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja albumu M. Kotkowskiego i T. Sielickiego pt. „Miasto nad Odrą”
Słowo wstępne R. Sławczyński

13.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert walentynkowy

14.02 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Sen o Warszawie” cz. 2

15.02 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert K. Muskały pt. „Gitara Fingerstyle”

15.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór autorski R. Spólnego połączony z prezentacją książki pt. „Drawski enigmat”
Gościem spotkania będzie A. Gostkowska – piosenkarka, lektorka

16.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.


Koncert zespołu Nove Trio

17.02 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wernisaż i spotkanie autorskie M. Żelechower-Aleksiun pt. „Inspiracje”
Prowadzenie K. Paraszkiewicz-Pater

19.02 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład A. Zwiech pt. „Rezydencje szlacheckie Dolnego Śląska”

20.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XX”
Słowo wstępne R. Sławczyński

22.02 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Jedwabne bel canto”

23.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

PTHNM Oddział we Wrocławiu, spotkanie w 60. rocznicę śmierci prof. H. Hirszfeldowej

24.02 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów E. Weps-Duffy

24.02 (sobota) br. o godz. 16.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

28.02 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z H. Kuropatnicką-Salamon połączone z prezentacją książek pt. „Z własnym kluczem” i „Na przełaj”

29.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Cztery pory roku”

1.03 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „W Moim Sercu Dwie Ojczyzny” w wykonaniu polskiego zespołu Wspólna Wędrówka z Białorusi

2.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki O. Szelc pt. „My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”

7.03 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wieczór muzyki ukraińskiej”

9.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny realizowany w ramach Europejskiego Forum Saksofonowego 2024

13.03 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Władysław Tatarkiewicz w fotografiach”

do 14 marca br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wernisaż wystawy malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

18.03 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

do 15 maja br.
Wstęp wolny. Zapraszamy