Koncerty w 2023 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert gitarowy Lucyny Urszuli Gawlik

20 grudnia (środa) 2023 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]


Lucyna Urszula Gawlik – gitarzystka, kompozytorka, autorka tekstów. Od zawsze lubiła słuchać muzyki klasycznej, w efekcie czego ta fascynacja znalazła swoje odzwierciedlenie w wielu jej kompozycjach instrumentalnych, piosenki autorskie zaś obrazują rzeczywistość, gdzie linia muzyczna jest nośnikiem serca, które zostało wyrażone w słowach. W 2022 r. ukazała się autorska płyta Rozdroże, wydana przez Wydawnictwo Muzyczne-SOLITON. Za skomponowanie piosenki pt. Wiosnę mieć otrzymała stypendium Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Płyta Rozdroże znajduje się w Polskiej Bibliotece w Paryżu, w Bibliotece Narodowej w Warszawie i w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Występowała ze swoim recitalem na Jubileuszowym Festiwalu 25-lecia „Gitarą i Piórem” w Karpaczu z udziałem takich gwiazd jak: Artur Andrus, Grzegorz Turnau, Andrzej Poniedzielski, Wolna Grupa Bukowina. W 2017 r. została zakwalifikowana do Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty w Warszawie, gdzie do słów Jonasza Kofty napisała muzykę i zaprezentowała na Festiwalu jako pieśń To najdalsze oraz autorską piosenkę pt. Czy jeszcze można. Sięga także do poezji Adama Asnyka – do wiersza Do młodych skomponowała muzykę. Utwory z płyty Rozdroże są prezentowane w wielu rozgłośniach radiowych m.in. Polskie Radio Wrocław „Muzyczna Cyganeria”, Radio Islanders, Radio Sudety, Radio Rzeszów „Baza Ludzi z Mgły”, Radio Olsztyn UWM „Strefa niepotrzebnych Słów i Dźwięków”. Koncertowała również m.in. w Klubie Pod Jaszczurami w Krakowie, czy w Pałacu Kultury Zagłębia.



 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na „Koncert arii i pieśni”

19 grudnia (wtorek) 2023 roku o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu z klas śpiewu solowego prof. Piotra Łykowskiego, mgr Agaty Chodorek, mgr Hanny Sosnowskiej-Bill oraz dr Jacka Jaskuły.
Przy fortepianie:
Katarzyna Falana
Michalina Kociołek
Aleksandra Orłukowicz
Anna Rutkowska-Schock


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na kolędowy koncert chóru Capella Ecumenica

Dyrygent Aleksandra Akułowicz
18 grudnia (poniedziałek) 2023 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]


Chór Cappella Ecumenica powstał w 1999 roku. Od początku swego istnienia naczelnym celem zespołu był śpiew w ponad wyznaniowym wymiarze, przynoszący radość słuchaczom i śpiewającym. To główne przesłanie zespołu śpiewania na chwałę Bogu bez uprzedzeń wyznaniowych służy do dziś budowaniu w praktyce podstaw tolerancji i szacunku dla bliźniego. Służy także przełamywaniu stereotypów i uprzedzeń związanych z odrębnością wyznaniową.
Śpiewacy chóru (katolicy i ewangelicy) na co dzień przedstawiciele różnych zawodów, spotykając się na próbie raz w tygodniu, wspólnie uczą się i poznają nowe dzieła muzyczne. Chór działa przy parafii luterańskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu. W ciągu minionych lat chór uczestniczył w wielu uroczystościach kościelnych, wykonując utwory stosowne do roku kościelnego, ubogacając nabożeństwa i msze wielu wrocławskich kościołów. Chór zapraszany był także do oprawy muzycznej świeckich uroczystości, służąc muzyką podczas wystaw, wernisaży, spotkań uczelnianych, ślubów, pogrzebów czy różnych jubileuszy. Z racji nazwy i profilu działalności jest zaangażowany w liczne spotkania ekumeniczne. W repertuarze chóru znajdują się utwory od renesansu poprzez barok po współczesnych kompozytorów, a także muzykę typu spirituals i gospel. Chór zdobył I miejsce w kategorii chórów kościelnych na I Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej, który odbył się w kwietniu 2003 roku w Bydgoszczy. W 2004 roku w Toruniu na I Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w kategorii chórów kościelnych zajął I miejsce oraz zdobył Nagrodę Specjalną Prezesa Oddziału Bydgoskiego Związku chórów Kościelnych Caecilianum Anny Wójtowicz. W 2006 roku zdobył II miejsce (pierwszego nie przyznano) na XII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, a także na II miejsce na 1 Dolnośląskim Konkursie Chórów „Silesia Cantat” w kategorii chórów kameralnych. Chór ma w swoim dorobku pierwszą płytę CD, na której nagrane zostały tradycyjne polskie kolędy w opracowaniu znanego współczesnego kompozytora Henryka Jana Botora, wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej, autora wielu kompozycji chóralnych i symfonicznych. Założycielem i wieloletnim dyrygentem chóru był Adam Rajczyba absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Marka Pijarowskiego. Po okresie pandemii pod koniec 2021 roku chór wznowił działalność pod nowym dyrygentem Andreiem Karatysheuskim absolwentem Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i studentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie Dyrygentury Chóralnej pod kierunkiem prof. Dr hab. Marty Kierskiej-Witczak. W 2022 dyrygował nami przez semestr również Mikołaja Szczęsnego obecnie absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie Dyrygentury Chóralnej. Od października 2023 dyrygentem chóru jest Aleksandra Akułowicz absolwentka Wrocławskiej Akademii Muzycznej w Klasie Dyrygentury Symfonicznej dr hab. Wojciecha Rodka.


Aleksandra Akułowicz. Dyrygentka polskiego pochodzenia urodzona w 1992 roku w Borysowie (Białoruś). Szkołę muzyczną oraz college muzyczny ukończyła w klasie skrzypiec. Studia magisterskie kierunku dyrygentura skończyła pod kierownictwem dra hab. Wojciecha Rodka w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W Polsce debiutowała jako dyrygent na koncercie kompozytorskim w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu (styczeń 2020), dyrygując „Małą Kantatą Bożenarodzeniową” młodego kompozytora z Białorusi Tymoteusza Łasika – studenta Akademii. Współpracowała w ramach praktyk i koncertów z orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Gorze i Sudeckiej w Wałbrzychu. Współpracuje z różnymi chórami z Białorusi i Polski; m.in. dyrygowała akademickim chórem kameralnym „Senza Rigore” na Koncercie Karnawałowo-Kolędowym we Wrocławiu (2020, 2022), pracowała z chórem seniorów „Symfonia Śpiewaków” oraz z chórem „Cantiamo Tutto”, biorąc udział w różnych projektach, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie, IV Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” w Tykocinie oraz na XXXIII edycji Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii jako chórzysta i asystent dyrygenta Sebastiana Sikorę. Jako skrzypek brała udział w wielu projektach Książęcej Orkiestry Symfonicznej w Brzegu, pracowała w Państwowej Orkiestrze Symfonicznej Vitebskiej Filharmonii (Białoruś). Brała udział w festiwalach X Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Nowogrodźcu (2018), w Lubelskiej Wiośnie Młodych (2019), w Chińsko-Europejskim Festiwalu Kultury i Sztuki (2019). Współpracuje z młodymi wrocławskimi kompozytorami, dyrygując lub grając w prawykonaniach podczas akademickich koncertów kompozytorskich. Od roku 2020 pełni funkcję głównego organisty w parafii p.w. NMP Matki Miłosierdzia we Wrocławiu. Od 2021 roku jest głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Medycznego, która obecnie przekształciła się w orkiestrę symfoniczną Dolnośląskiej Izby Lekarzy. W 2023 roku wzięła czynny udział w IV Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Kontynuuje promowanie młodych kompozytorów-studentów Akademii Muzycznej na koncertach monograficznych, koncertach kompozytorskich pod czas tegorocznej edycji IX Międzynarodowej Konferencji Studenckiej „Wieloznaczność dźwięku”. Od października 2023 roku zaczęła współpracę z chórem Capella Ecumenica, prezentując zespół na Uroczystym Nabożeństwie pod czas X Festiwalu Kultury Protestanckiej we Wrocławiu.



 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 49

Aktualności

Koncert pt. „Muzyczne wspomnienia...”
R. Zdobylak – wiolonczela
H. Bednarska – skrzypce
T. Śliwowski – fortepian

3.08 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Nagrania płyty CD

20 – 22.08 br.
Wstęp z zaproszeniami

Recital duetu
A. Liley – skrzypce
M. Łajming – fortepian

24.08 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja książki B. Dziewięckiej-Figiel pt. „Opowiadania ze starej kuchni”
W części muzycznej: B. Bokun – skrzypce

5.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki G.L. Kamińskiego pt. „Wrocławska Abrakadabra”
Prowadzenie spotkania Waldemar Okoń

6.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wieczór poetycki B.K. Załęskiej z prezentacją najnowszego tomu poezji pn. „Znaki zapytania”
W części muzycznej: Z. Dynak-Chwałko – fortepian

9.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu, spotkanie

10.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją książki pt. „Tajemnicza podróż”

11.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”
Słowo wstępne R. Sławczyński

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja najnowszej książki poetyckiej R. Bakalarczyka pt. „Poezja obrazów”
W części muzycznej F. Litwin – fortepian

13.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z S. Kalus pt. „Poszukiwanie piękna w życiu i w sztukach różnych”
Prowadzenie J. Tkaczyk

19.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert duetu Bokun-Kościuszko
J.J. Bokun – klarnet
J. Kościuszko – gitara

20.09 (piątek) br. o godz. 19.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody im. A. Pryszczewskiej-Kozołubowej J. Horbaczowi za pracę magisterską

21.09 (sobota) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn M. Dzieniowi

21.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Wydarzenie transmitowane online

Prezentacja najnowszej książki J. Skoczylasa pt. „Zwierzenia maszynisty”

24.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”
Słowo wstępne R. Sławczyński

26.09 (czwartek) 2024 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Jesienne melodie”

28.09 (sobota) br. o godz. 15.00, 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera płyty M. Michalskiego – Johann Sebastian Bach Inventions & Sinfonias BWV 772-801

2.10 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spektakl pt. „Miłość ci wszystko wybaczy” w wykonaniu A. Damrych i J. Skoczylasa

7.10 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online