Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Zarząd Główny zapraszają na wystawę pt. „Sportowy świat dawnego Lwowa: ludzie i miejsca”
Udostępnienie 4 maja (środa) 2022 roku o godz. 10.00
Wernisaż 26 maja (czwartek) 2022 roku o godz. 16.00
W części muzycznej wernisażu: Wojciech Habela – śpiew
Prace eksponowane w Galerii Klubu MiL do 29 sierpnia (poniedziałek) 2022 roku
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00
w soboty w godz. 12.00-18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Wystawa przedstawia wybitne postacie świata sportu, których losy są związane z dawnym Lwowem. Bogactwo i różnorodność przedwojennego życia sportowego we Lwowie zdumiewa, zaskakuje. Dla wielu z nas pierwszym skojarzeniem jest piłka nożna – Pogoń Lwów, Czarni Lwów... Tymczasem obok futbolu rozwijały się tutaj lekkoatletyka, szermierka, saneczkarstwo, gimnastyka, szybownictwo, hokej, tenis i kilka innych dyscyplin.
Na wystawie będzie można przyjrzeć się nie tylko największym gwiazdom stadionów, ale osobom najbardziej zasłużonym dla rozwoju sportu we Lwowie na przełomie XIX i XX w. Szczyt kariery wielu sportowców urodzonych nad Pełtwią przypadł już w okresie powojennym, przez co często zapomina się bądź nie pamięta o ich lwowskich korzeniach. Autorzy wystawy chcą tę pamięć przywrócić.
Zaprezentowano również obiekty sportowe dawnego Lwowa, które były nieodłącznie związane z naszymi gwiazdami. To tutaj, na boiskach i salach gimnastycznych Lwowa, odkrywały one swoje talenty rozpoczynały przygodę ze sportem.
Wojciech Habela – magister sztuki, aktor, muzyk – rocznik 1959. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Krakowie w roku 1979. W latach 1979–1981 studiował kierunek wychowanie muzyczne na Uniwersytecie Śląskim. W latach 1981–1985 studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. W 1984 debiutował w spektaklu dyplomowym: rola Agatona w „Mandacie” Nikołaja Erdmana (prapremiera polska); w latach 1985–1988 aktor w Ośrodku Teatru Otwartego Kalambur we Wrocławiu, lata 1988–1993 to praca na stanowisku aktora w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Wieloletnia praca przy edukacji teatralnej dzieci i młodzieży. Rokrocznie przewodniczy Ogólnopolskiemu Festiwalowi Piosenki Lwowskiej i Bałaku Lwowskiego w Krakowie. Występował z recitalami i spektaklami w wielu krajach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Czechach, Słowacji, Ukrainie, na Węgrzech. W 2009 r. nagrał płytę „Lwowskie krajobrazy serdeczne”. Jest członkiem rzeczywistym Związku Artystów Scen Polskich.
Wojciech Habela - rozszerzona nota [pdf]
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wystawę fotografii Janusza Wolniaka pt. „Nasze serca dla Ukrainy”
Wernisaż 25 marca (piątek) 2022 roku o godz. 18.00
Prace eksponowane w sali koncertowej Klubu MiL do 23 maja (poniedziałek) 2022 roku
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–18.00
w soboty w godz. 12.00–18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
W części muzycznej wernisażu: Zespół Odna Rodyna Julia Makarenko Oleksij Makarenko
25 marca 2022 r. w Klubie Muzyki i Literatury na pl. Kościuszki 10 odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Nasze serca dla Ukrainy”. Autorem zdjęć jest Janusz Wolniak. Na 25 zdjęciach zobaczymy dokumentację pierwszych tygodni od wybuchu wojny 24 lutego br. Są tu ukazane pierwsze publiczne protesty, jakie odbyły się na wrocławskim rynku. Wówczas pojawili się na nich nie tylko Ukraińcy, ale liczni wcześniejsi uchodźcy z Białorusi i wrocławianie. Zobaczymy pociąg, który przywiózł uchodźców z Przemyśla i wolontariuszy na Dworcu Głównym PKP. Wielu z przybyłych nocowało wówczas na dworcu. Na zdjęciach utrwalone są zmęczone ciężką podróżą kobiety i dzieci. Kolejnym tematem fotografii jest udzielana pomoc. Najpierw jest to poczęstunek od wolontariuszy, potem materace, miejsca do noclegu, np. zaadaptowane pomieszczenie w dawnym liceum nr 5, przy ul. Grochowej. Zobaczymy też jedną z rodzin goszczącą we Wrocławiu, pójście do szkoły czy lekcję na kursie języka polskiego.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie spotkanie z wolontariuszami i rodzinami ukraińskimi oraz występ zespół muzycznego z Ukrainy.
Julia Makarenko i Oleksij Makarenko – zespół Odna Rodyna (Jedyna Rodzina) został założony w 2005 r. przez Julię i Oleksija Makarenków z Zaporoża na Ukrainie, do których dołączyli kolega – genialny skrzypek Anatolii Sobokar oraz starszy syn małżeństwa – gitarzysta Myrola Makarenko. Misją zespołu jest zachowanie i rozpowszechnianie ukraińskich pieśni ludowych jako najcenniejszej perły ukraińskiego folkloru. Zespół występuje na weselach, festiwalach, koncertach w Ukrainie i za granicą. Na repertuar zespołu składają się pieśni kalendarzowo-rytualne, pieśni społeczne, liryczne, humorystyczne, powstańcze, obrzędy oraz tańce ludowe.
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wystawę malarstwa Katarzyny Popińskiej pt. „Odra rzeka”
Udostępnienie 19 stycznia (środa) 2022 roku o godz. 10.00
Wernisaż 9 lutego (środa) 2022 roku o godz. 18.00
W części muzycznej wernisażu: Adrian Furmanowicz – wiolonczela Michał Bień – wiolonczela
Prace eksponowane w Galerii Klubu MiL do 4 maja (środa) 2022 roku
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00
w soboty 12.00-18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Katarzyna Popińska, ur. 25 grudnia 1961 r. we Wrocławiu, absolwentka studiów pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Stworzyła własną Pracownię Kasi w kamieniczce Małgosia przy Towarzystwie Miłośników Wrocławia, gdzie prowadzi warsztaty malarstwa. Organizatorka corocznych międzynarodowych plenerów malarskich od 2013 r., które odbywają się m.in. w Warmątowicach Sienkiewiczowskich, w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Wiceprezes Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego Oddział Twórców przy Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Odznaczona Krzyżem Kresowym za popularyzowanie w swojej twórczości ludzi i wydarzeń związanych z historią Kresów Wschodnich. Otrzymała również Złotą Odznakę Towarzystwa Miłośników Wrocławia za działalność na rzecz Wrocławia i jego mieszkańców. Jest przewodniczącą jednego z najstarszych wrocławskich konkursów „Ukwiecamy Wrocław”. O sobie pisze: „Posiadam wewnętrzną potrzebę i radość malowania. W swoich obrazach staram się uchwycić piękno, ludzi i otaczający nas świat, który skłania do refleksji. Jednym z moich ulubionych tematów jest motyw patriotyczno-historyczny. Poprzez taką tematykę staram się utożsamiać z chlubnymi dziejami oręża polskiego i ukazać naszą dumę narodową. Tradycje wojskowe mojej rodziny sprawiły, że mam duży szacunek do ludzi służących narodowi i państwu polskiemu”. Prace Katarzyny Popińskiej znajdują się w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (USA, Niemcy, Izrael, Norwegia, Litwa, Wielka Brytania, Brazylia).