Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wrocławską premierę książki Henryka Wańka pt. „Silesius. Tajemny dom śmierci”
Spotkanie poprowadzi: Robert Gawłowski
11 grudnia (środa) 2024 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online
Plakat [pdf]
Henryk Waniek, „Silesius. Tajemny dom śmierci” (okładka) [pdf]
Książka H. Wańka pt. Silesius. Tajemny dom śmierci, wydana została przez Bibliotekę Śląską w Katowicach.
Henryk Waniek (ur. 1942) – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, autor około dwudziestu książek, m.in. Hermes w Górach Śląskich, Inny Hermes, Pitagoras na trawie, Finis Silesiae, Dziady berlińskie, Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca 1257–1957, Wyprzedaż duchów, Obcy w kraju urodzenia. Jest pisarzem, malarzem, eseistą i grafikiem, znanym z aktywności artystycznej i literackiej, w której łączy wątki filozoficzne, mistyczne i historyczne, co nadaje jego twórczości unikalny charakter, pełen niezwykłej symboliki i odniesień do kultury. Jako malarz zyskał uznanie dzięki pracom nawiązującym do mistycyzmu śląskiego oraz tradycji ezoterycznych, co odzwierciedla jego fascynację Śląskiem. Jego prace, często inspirowane mitologią, alchemią oraz topiką średniowieczną, są pełne motywów i odwołań metafizycznych. W swoich esejach i powieściach Henryk Waniek odnosi się często do biografii i myśli XVII-wiecznego wrocławskiego poety mistycznego, kapłana i lekarza Angelusa Silesiusa, którego koncepcje stanowią dlań punkty wyjścia do refleksji nad Śląskiem jako miejscem spotkania kultur oraz nad duchowością i egzystencją człowieka, czego dowodem jest najnowsza powieść autora zatytułowana Silesius. Tajemny dom śmierci, która właśnie ukazała się nakładem Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
„Formułą tej powieści jest osobliwy wykład – na sali, za wyjątkiem mówcy (i nas, czytelników), są wyłącznie zmarli. Kiedy prelegent ujrzał znajome twarze, obok słów o czasach Angelusa popłynęły jego wspomnienia z młodości. Blisko Oels i Heinrichau pojawiły się Katowice z lat 50. i 60. XX wieku. W mistykę Schefflera wplotły się plany autonomii dla Górnego Śląska.
W krzywizny baroku wdarła się codzienność PRL. Obok balsamu z Liebenthalu stanęła butelka czystej. Życiowa droga twórcy Wandersmanna zbiegła się ze ścieżką Wańka. Nie przerwało to naszego zasłuchania. Jeśli ktoś nie zdążył, może dołączyć”.
Marian Sworzeń
Rozmowę z Henrykiem Wańkiem o tej książce poprowadzi Robert Gawłowski, który w tym roku ogłosił nakładem Oficyny Wydawniczej „Akwedukt” trójjęzyczny tom poetycki Boskie światło albo domniemany raptularz Johannesa Schefflera, który przybrał imię Angelus Silesius. Będzie to zatem spotkanie dwóch różnych spojrzeń na Anioła Ślązaka także z okazji 400-lecia jego urodzin.
Robert Gawłowski (ur. 1957) – absolwent wrocławskiej polonistyki, poeta, prozaik, krytyk literacki, scenarzysta, autor audycji i słuchowisk radiowych. Debiutował jako poeta w 1977 roku. Opublikował zbiory wierszy: Nie ukrywajmy tego szaleństwa (1983), Ograniczony wybór (1984), Marko Polo szuka nowej drogi (1984), Marko Polo (1987), Podróż chroniczna (1997), Georg – ostatnie chwile, ostatnie błyski (1998), Pył (2020), Dotknięcie (2020), Wieża wiatrów (2021), Życie wieczne (2022), Peregryn (2022), Boskie światło (2024), Otium i inne wiersze rzymskie (2024). Autor sztuki teatralnej o Edycie Stein pt. Droga w ciemności i zbioru opowiadań Pan Świat (2018). Swoje dzieła publikował w wielu czasopismach literackich w Polsce i za granicą. Laureat nagród: im. Stanisława Wyspiańskiego, Fundacji Kultury oraz „Feniksa”. Nominowany dwukrotnie do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz do PEN Greece w Atenach.
|