Spotkania w 2024 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację książki Olgi Szelc pt. „My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”

7 marca (czwartek) 2024 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Olga Szelc. „My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie” (okładka) [pdf]


Książka została opublikowana przez Wydawnictwo Warstwy

My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie Olgi Szelc to pasjonująca opowieść o legendarnym wrocławskim miejscu i kobietach, które je tworzyły. Autorka rozmawia z aktorkami, twórczyniami, animatorkami, społeczniczkami i menagerkami, które przez lata inicjowały kulturalny ferment we Wrocławiu. Ważny i szczery zapis herstorii stolicy Dolnego Śląska i kobiecej siły. My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie Olgi Marii Szelc to publikacja, na którą wiele osób czekało. Książka nie tylko opowiada o kulturalnym życiu Wrocławia drugiej połowy XX wieku, miłości do teatru i potrzebie twórczej ekspresji. To przede wszystkim historia (herstoria) emancypacji, która wydarza się za pomocą sztuki. Bohaterkami książki i jednocześnie rozmówczyniami Szelc jest siedemnaście niezwykłych i różnych kobiet, które połączył Teatr Kalambur. Te kobiety to: Halina Litwiniec, Krystyna Stoga, Krystyna Kawczak, Urszula Kozioł, Mira Żelechower-Aleksiun, Ewa Dałkowska, Krystyna Ligęza-Przychocka (Siewarga), Helena Wojtas-Kaleta (Lena Kaletowa), Krystyna Krotoska, Wanda Ziembicka-Has, Jolanta Grażewicz (Lipińska, Ptak), Elżbieta Lisowska-Kopeć, Jolanta Chełmicka (Betka), Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska, Krystyna Paraszkiewicz-Pater, Hanna Maria Dobrowolska, Mira Nikodemska (Ciechowska).


Olga Szelc – redaktorka, recenzentka. Jej opowiadania znalazły się w dwóch antologiach U nas za stodołą oraz Nadodrzańskie opowieści grozy. Autorka e-tomiku poetyckiego Oczekiwanie ilustrowanego pracami wrocławskiej artystki Katarzyny Śmigielskiej. Współpracowała jako redaktorka prowadząca i autorka wywiadów przy tworzeniu książki społecznej Pod wspólnym parasolem według projektu Krystyny Paraszkiewicz-Pater oraz jako redaktorka z grupą wrocławskich przyrodników i aktywistów przy tworzeniu albumu Park Grabiszyński. Miejska Puszcza. Współpracowała także ze Stowarzyszeniem Świat Nadziei, które we Wrocławiu prowadzi Pracownię i Galerię ArtBrut. W roku 2021 otrzymała stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w dziedzinie upowszechniania kultury, dzięki któremu powstała książka o kobietach z Teatru Kalambur. Publikuje recenzje oraz wywiady z pisarkami i pisarzami m.in. w Iceland News Polska, na wroclawskiportal.pl. oraz na blogu Książki pod ręką. Jest radną Osiedla Stare Miasto i członkinią Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet.


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z Haliną Kuropatnicką-Salamon połączone z prezentacją książek pt. „Z własnym kluczem” i „Na przełaj”

29 lutego (czwartek) 2024 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy


Plakat [pdf]

Halina Kuropatnicka-Salamon. „Z własnym kluczem” (okładka) [pdf]

Halina Kuropatnicka-Salamon. „Na przełaj” (okładka) [pdf]


Halina Kuropatnicka-Salamon od dłuższego czasu jest mieszkanką Wrocławia. We wczesnym dzieciństwie utraciła wzrok. Po latach, jako pedagog ze specjalizacją polonistyczną, wykonywała zawód nauczycielki we Wrocławskiej szkole dla dzieci niewidomych. Dzieci znalazły ważne miejsce w jej dorobku literackim. Halina Kuropatnicka-Salamon jest autorką wierszy i małych form prozatorskich. W swojej twórczości często nawiązuje do realiów codziennego życia. Kieruje utwory do odbiorców dorosłych, do młodzieży i dzieci. Opublikowała szereg tomików poetyckich, m.in. W lustrze, W domach moich przyjaciółek, Drugie śniadanie z Amorem, Landrynki, Co nowego w starych bajkach oraz zbiory opowiadań, np. W drodze czy W świetle zielonej gwiazdki. Jedną z pasji pisarki jest Esperanto. Tworzy w tym języku, dokonuje przekładów i opracowuje materiały publicystyczne. Rezultatem tej działalności są takie pozycje jak Elsusuris folioj – Wyszumiały liście; a też Gutoj de renkontoj – Krople spotkań. Emocje i zainteresowania poetki koncentrują się zazwyczaj na wartościach pospolitych zjawisk. Traktuje poezję jako odświętną stronę zwykłości przeżyć.


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Historii Nauk Medycznych Oddział we Wrocławiu zapraszają na spotkanie w 60. rocznicę śmierci prof. Hanny Hirszfeldowej

24 lutego (sobota) 2024 roku o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

W programie wykład prof. Urszula Glensk pt. „Jeśli chcesz zostać lekarzem, musisz kochać ludzi – mówiła Hanna Hirszfeldowa”


Hanna Hirszfeldowa z domu Kasman (ur. 17 lipca 1884, zm. 20 lutego 1964 we Wrocławiu) – polska lekarz pediatra, profesor nauk medycznych. Po ukończeniu studiów medycznych była asystentem w klinikach m.in. w Heidelbergu i Zurychu, a po wybuchu I wojny światowej (w latach 1915–1920) lekarzem wojskowym w armii serbskiej. W dwudziestoleciu międzywojennym w warszawskiej Klinice Pediatrii tamtejszego Uniwersytetu pełniła funkcję ordynatora.
Po wybuchu II wojny światowej małżonkowie Hirszfeldowie (Hanna Hirszfeldowa była żoną prof. n. med. Ludwika Hirszfelda) wraz z córką, pomimo pochodzenia żydowskiego, do lutego 1941 mieszkali w Warszawie po stronie „aryjskiej” (dzięki wstawiennictwu niemieckiego lekarza, dra Kochmanna) w swojej willi na Saskiej Kępie, pozostając gorliwymi katolikami i członkami katolickiej parafii. Później jednak, na polecenie generalnego gubernatora Hansa Franka, zmuszeni zostali do przeniesienia się do warszawskiego getta. Hanna Hirszfeldowa pełniła funkcję ordynatora oddziału niemowlęcego filii szpitala Bersonów i Baumanów na Lesznie. Od sierpnia 1941 Hirszfeldowie mieszkali na plebanii kościoła Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim. Z getta na stronę „aryjską” uciekli latem 1942. Od października 1944 do roku 1945 Hanna Hirszfeldowa – wówczas docent – była ordynatorem Szpitala Dziecięcego w Lublinie (kierownikiem pierwszej, powstałej jeszcze w czasie wojny, Katedry i Kliniki Pediatrii), a zaraz po zakończeniu wojny zamieszkała wraz z mężem we Wrocławiu. Tu prof. Hanna Hirszfeldowa współuczestniczyła przy tworzeniu Akademii Medycznej; wydział lekarski wrocławskiej uczelni, pod jej kierownictwem powołano Katedrę i Klinikę Pediatryczną tego wydziału. Od 1954, prof. Hirszfeldowa była kierownikiem Katedry Diagnostyki Oddziału Pediatrii Akademii Medycznej. Zajmowała się także pracą naukową i organizacją polskiego życia naukowego we Wrocławiu; była założycielką i pierwszą przewodniczącą wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, pisała liczne prace naukowe.
Źródło i dodatkowe informacje: pl.wikipedia.org/wiki/Hanna_Hirszfeldowa

Strona towarzystwa PTHNM Oddział we Wrocławiu: www.pthmif.pl


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 10

Aktualności

Premiera płyty K. Kaczorowskiej i K. Falany „Moszkowski. Taneczne Potpourri”

31.01 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie I. Staronia połączone z prezentacją książki pt. „Wzgórze Bzów”
Prowadzenie P. Subocz-Białek

1.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert piosenek A. Osieckiej pt. „Nie żałuję” w wykonaniu Grupy Zielono Nam UTW w UE we Wrocławiu

2.02 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki z E. Sonnenberg pt. „Lekcja zachwytu”

2.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Zimowe melodie”

3.02 (sobota) br. o godz. 15.00, 17.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert kontrabasowy

5.02 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją najnowszej książki pt. „Wiersze miłosne dla Marii”

5.02 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spektakl poetycko-muzyczny A. Lorenca pt. „Podróż do Samego Siebie”
S. Melski – recytacja
A. Białoszewska – gongi i misy tybetańskie
A. Lorenc – prowadzenie medytacji

6.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp z zaproszeniami

Recital fortepianowy L. Krahforsta

7.02 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór wiolonczelowy

7.02 (środa) br. o godz. 20.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Popołudnie z wiolonczelą

8.02 (czwartek) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z wiolonczelą

8.02 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z M. Benedykiem pt. „Kto dzisiaj kreuje pieniądz i co z tego wynika?”
W części muzycznej D. Łapiński – fortepian

8.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład K. Szwagrzyka pt. „Ślad miał po nich zaginąć. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN”

9.02 (piątek) br. o godz. 11.30
Wstęp z zaproszeniami

Wykład K. Szwagrzyka pt. „Ślad miał po nich zaginąć. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN”

9.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

SPAM Oddział we Wrocławiu, spotkanie zarządu

10.02 (sobota) br. o godz. 13.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert na bandurę w wykonaniu I. Kniazevy pt. „Z Ukrainą”

10.02 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wieńczący zimowy kurs skrzypcowy

11.02 (niedziela) br. o godz. 11.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy M. Brzozowskiej pt. „W salonie romantycznym”

12.02 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja albumu M. Kotkowskiego i T. Sielickiego pt. „Miasto nad Odrą”
Słowo wstępne R. Sławczyński

13.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert walentynkowy

14.02 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Sen o Warszawie” cz. 2

15.02 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert K. Muskały pt. „Gitara Fingerstyle”

15.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór autorski R. Spólnego połączony z prezentacją książki pt. „Drawski enigmat”
Gościem spotkania będzie A. Gostkowska – piosenkarka, lektorka

16.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.


Koncert zespołu Nove Trio

17.02 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wernisaż i spotkanie autorskie M. Żelechower-Aleksiun pt. „Inspiracje”
Prowadzenie K. Paraszkiewicz-Pater

19.02 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład A. Zwiech pt. „Rezydencje szlacheckie Dolnego Śląska”

20.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XX”
Słowo wstępne R. Sławczyński

22.02 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Jedwabne bel canto”

23.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

PTHNM Oddział we Wrocławiu, spotkanie w 60. rocznicę śmierci prof. H. Hirszfeldowej

24.02 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów E. Weps-Duffy

24.02 (sobota) br. o godz. 16.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

28.02 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z H. Kuropatnicką-Salamon połączone z prezentacją książek pt. „Z własnym kluczem” i „Na przełaj”

29.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Cztery pory roku”

1.03 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „W Moim Sercu Dwie Ojczyzny” w wykonaniu polskiego zespołu Wspólna Wędrówka z Białorusi

2.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki O. Szelc pt. „My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”

7.03 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wieczór muzyki ukraińskiej”

9.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny realizowany w ramach Europejskiego Forum Saksofonowego 2024

13.03 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Władysław Tatarkiewicz w fotografiach”

do 14 marca br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wernisaż wystawy malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

18.03 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

do 15 maja br.
Wstęp wolny. Zapraszamy