Spotkania w 2025 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację książki Stanisława Srokowskiego pt. „Ruska miłość”

25 września (czwartek) 2025 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat wydarzenia [pdf]

Stanisław Srokowski, „Ruska miłość” (okładka) [pdf]


Spotkanie przygotowane dla członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.


Fragment powieści:
„Niedługo potem otrzymał list od Rajskiej, która pisała, że następnego dnia po tych wydarzeniach, które wstrząsnęły Legnicą, nocą tajniacy zabrali Arłamowa do szpitala psychiatrycznego. Jednak król Zakaczawia i gruby Bolo już mają z nim kontakt. Dalej powiadamiała go, że ma też drugą niedobrą wiadomość i sama nie wie, jak ma ją mu przekazać. Ale powie wprost. Lena nie żyje. Król Zakaczawia dowiedział się o tym od swoich ruskich kumpli. Miało to być tajemnicą. Ale nie było. Bo takiej rzeczy nie da się utrzymać w tajemnicy. Znaleziono ją w parku, nieopodal altanki. Wisiała na gałęzi drzewa. Nie znaleziono przy niej żadnej kartki, listu czy jakiegokolwiek słowa pożegnania. I nikt nie wie, dlaczego popełniła samobójstwo, o ile, dodawała, rzecz jasna, to było samobójstwo.
A jeżeli chodzi o Legnicę – pisała – to Legnica przeżyła personalne trzęsienie ziemi.
Polityczna wichura zmiotła ze stanowisk wszystkich sekretarzy partii, dyrektorów placówek kulturalnych i przewodniczącego Rady Narodowej. Dziwnym trafem ostał się tylko dyrektor Burak, który jak zwykle przysiaduje w Tikvoli i popija koniaczek”.


Stanisław Srokowski – pisarz, poeta, dramaturg i publicysta. W swoich powieściach Ukraiński kochanek (2008), Zdrada (2009) oraz w zbiorze opowiadań Nienawiść (2006) nawiązuje do tragicznych wydarzeń z czasu II wojny światowej, kiedy to ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej ogarnęła fala ludobójstwa, dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach, a także na Ormianach, Czechach i Cyganach. Na kanwie Nienawiści powstał w 2016 roku znakomity film Wojciecha Smarzowskiego Wołyń. Jest też autorem tomów poetyckich: Ciszo milcz! Bólu mów! (2021) oraz I otworzę wasze ogrody (2022). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a jego utwory były tłumaczone na kilkanaście języków europejskich. W 2010 roku otrzymał Krzyż Solidarności Walczącej, w 2021 zaś odebrał przyznaną mu przez IPN statuetkę „Semper Fidelis”. W ostatnich latach ukazało się kilka jego książek publicystycznych: Skąd się wzięli pożyteczni idioci (2020), Widma noc (2021), dwa tomy książki dokumentalnej o ukraińskim ludobójstwie w Hucie Pieniackiej (Zanim spłonęli żywcem, 2024, Z kościoła do piekła, 2025), a także Dwie miłości licealisty (2023), Wiersze miłosne dla Marii (2023), Tajemnicza podróż (2024).


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zapraszają na wykład Marka Dyżewskiego pt. „Muzyczne perły polskiego Średniowiecza”

Reżyseria dźwięku: Zbigniew Jędrych
5 września (piątek) 2025 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat wydarzenia I [pdf]

Plakat wydarzenia II [pdf]


Marek Dyżewski jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Studiował również historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu, w Wiedniu i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odbył też staż naukowo-badawczy na uniwersytecie w Brukseli. Zarówno na antenie telewizyjnej, jak i radiowej komentował największe odbywające się w Polsce międzynarodowe imprezy muzyczne: Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego i Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Jest autorem poetyzowanych przekładów (z łaciny, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego). Średniowieczny dramat liturgiczny Ludus Danielis w jego literackiej adaptacji (na podstawie łacińskiego tekstu z katedry z Beauvais) grany był przez Teatr Wielki w Warszawie – na scenie tego teatru i na wielu scenach europejskich. Prowadził wykłady we wszystkich polskich uczelniach muzycznych, na kilku uniwersytetach oraz na towarzyszących ważnym wydarzeniom muzycznym seminariach, konferencjach i warsztatach. Gościnnie wykładał też w Bonn, Norymberdze, Hamburgu, Berlinie, Gandawie, Brukseli, Sankt Petersburgu, Nicei, Paryżu, Wiedniu i Waszyngtonie. W latach 1990–1994 był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Uczelnia ta zawdzięcza mu wybudowanie nowej, okazałej siedziby, wzmocnienie kadry profesorskiej, powołanie do życia nowych specjalności, wzbogacenie instrumentarium oraz rozwinięcie kontaktów międzynarodowych. W 2020 roku ukazała się jego książka Ocalić od zapomnienia – zbiór 30 esejów poświęconych polskiej kulturze muzycznej ostatnich dekad.
Marek Dyżewski - rozszerzona nota [pdf]



 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację książki Bogusława Jasińskiego pt. „Ostatnich zjada życie. Naturalnie o bieganiu i triathlonie”

2 lipca (środa) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Bogusław Jasiński, „Ostatnich zjada życie. Naturalnie o bieganiu i triathlonie” (okładka) [pdf]


W programie:

Firma Elitebike.x z wystąpieniem Łukasza Malinowskiego

Firma Veloteam z wystąpieniem Janisza Borczyka

Exposé Jerzego Górskiego

Paweł Kotas „O cyklu zawodów Greatman Triathlon”

„Czy Murakami naprawdę potrafi biegać?” – kilka refleksji o książce znanego pisarza i jej porównaniu z książką Bogusława Jasińskiego

Bogusław Jasiński „Krótka instrukcja obsługi samego siebie”


Książka dotyczy treningu sportowca wytrzymałościowego ze szczególnym uwzględnieniem triathlonu. Autor opisuje w barwny i nader przystępny sposób swoje przygody i przeżycia zarówno z samych treningów, jak i z zawodów. W opisie tym szczególną uwagę zwraca na to, jak świadomość samego sportowca reaguje na ekstremalny wysiłek wielokrotnie przewyższający strefę komfortu życiowego. Potwierdza tym samym tezę, iż biega się o wiele bardziej głową, niż nogami, a mówiąc dokładniej: bada, jak psychika kształtuje samego sportowca i jak pozwala wykształcić nowe nawyki – zarówno te związane z żywieniem, jak i te związane z dbaniem o własne ciało. Przemiana siebie – odwieczne marzenie każdego człowieka, tyle tylko, że zamiast oświecenia mamy triathlon i bieganie po górach. Książka zdecydowanie nie dla tych, którzy uważają, że to niemożliwe.


Nie, nie do utraty tchu, lecz głową się biega! I o tym właśnie pisze Jasiński, choć jeśli o niego chodzi, to za dużo w nim filozofii i literatury, a za mało treningu, ale to zawsze można nadrobić. Książkę szczerze polecam!

Marcin Fehlau, maratończyk i trener biegaczy


To nieprawda, że nic nie możesz. Podróż zaczyna się od spotkania ze sobą. Z własnym ciałem i umysłem, a potem zaczyna się ścieżka przemiany wewnętrznej... Świetnie to napisałeś Bogusław. A ja to rozumiem. Polecam wszystkim.

Jerzy Górski, legenda polskiego triathlonu, bohater
filmu Niezwyciężony, trener, organizator imprez
propagujących sport i zdrowy tryb życia


Zdumiewające! Reinkarnacja mojej idei stoicyzmu w wydaniu triathlonisty i biegacza! Z głębi serca polecam.

Justus Lipsius (1547–1606), flamandzki filozof,
neostoicki filolog klasyczny i historyk


Nigdy, przenigdy nie sądziłem, że moje metody treningowe przybrać mogą takie formy. Czy to naprawdę możliwe?

Percy Cerutty (1895–1975), trener lekkiej atletyki
w Australii, twórca metody zwanej stotan


O czym w zasadzie piszesz, Bogusław? Jak to o czym: o przemianie człowieka.

Jacek Jędrych, triathlonista, skoczek spadochronowy


Nie jest to zwykła książka o sporcie to opowieść o przemianie, wytrwałości i odkrywaniu własnych granic. Boguś Jasiński łączy osobiste doświadczenia z głęboką refleksją nad istotą biegania i triathlonu. Nie znajdziesz tu suchych planów treningowych, ale coś znacznie cenniejszego – inspirację do poszukiwania swojej drogi w sporcie i życiu. Gorąco polecam wszystkim, którzy chcą nie tylko biegać i startować w zawodach, ale przede wszystkim rozumieć, co daje nam sport.

Paweł Kotas, organizator cyklu Greatman Triathlon


Bogusław Jasiński – filozof i artysta, autor kilkunastu książek z zakresu filozofii i estetyki, z których najważniejsze to: Twórczość a sztuka. Wprowadzenie do estetyki procesów twórczych, Myślenie Heidegggerem, Tezy o ethosofii, Zagubiony ethos, Dwie fenomenologie: Husserl i Heidegger, Droga myśli, Estetyka po estetyce. Prolegomena do ontologii procesu twórczego, Sztuka? – Tylko wtedy, kiedy jestem, Miłość oraz ponad 140 rozpraw i artykułów z zakresu filozofii i estetyki. Laureat nagrody ministerialnej I stopnia im. S. Wyspiańskiego, członek kilku stowarzyszeń naukowych i artystycznych w kraju oraz za granicą. Twórca i artystyczny lider grupy artystycznej „Pracownia Teatru”, członek „Sztuki i Teorii”, jeden z animatorów ruchu awangardy. Jego koncepcji ethosofii, wyłożonej w angielskiej książce Theses on ethosophy poświęcony był round table podczas Światowego Kongresu Filozoficznego w Brighton. Jej omówienie napisał Paul Ricoeur. Wykładowca na wielu uczelniach w kraju i za granicą, m.in. Papieskiego Fakultetu Teologicznego „Bobolanum” oraz Polskiej Akademii Nauk. Absolwent trzech fakultetów: filologii polskiej, filozofii, a także Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Opublikował także zbiór opowiadań Dalej, inaczej... oraz powieści: Życie i cierpienie młodego W., Wyrok i Zamęt. Pisze także dramaty i poezje. Opublikował trzy tomy poezji, z których ostatni pt. ZAsłyszenia poprzedzony został nowatorskim ujęciem sztuki poetyckiej. Maratończyk i triathlonista. Żyje na uboczu w górach. Ma na koncie kilkadziesiąt maratonów, ultramaratonów górskich oraz biegów narciarskich stylem łyżwowym (także w cyklu Worldloppet: w Livigno, Bodenmaise). Startuje od wielu lat w Biegu Piastów na Polanie Jakuszyckiej, a Góry Izerskie są stałym miejscem jego treningów. Ponadto startuje od wielu lat w triathlonach, zaliczając wielokrotnie pełnego ironmana.


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 25

Aktualności

Wykład prof. J. Miodka pt. „Śląsk w świetle nazw miejscowych”

5.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Spotkanie z wiolonczelą”

6.06 (piątek) br. o godz. 13.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Inauguracja obchodów 10-lecia Polskiego Stowarzyszenia Haiku

6.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Koncert pt. „Gra(m)my – czyli koncert muzyki filmowej i rozrywkowej uczniów Piano Sound”

7.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Koncert zamknięty

Integracyjne spotkanie miłośników gry na fortepianie

7.06 (sobota) br. o godz. 15.00
Spotkanie zamknięte

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „O rzekach Odrach w Europie”

9.06 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Spotkanie zamknięte

Koncert wokalny z cyklu pn. „Promocja młodych artystów muzyków”

9.06 (poniedziałek) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert odwołany z przyczyn niezależnych od organizatora.


Spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie Przemysław Błaszczak
Koncepcja spotkań i prowadzenie: E. Gil-Kołakowska
W części muzycznej:
A. Witkowski – handpan, gongi, misy tybetańskie

9.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital wiolonczelowy

10.06 (wtorek) br. o godz. 12.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert arii i pieśni

10.06 (wtorek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert M. Datskovej (sopran)
Przy fortepianie: M. Blum

10.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Koncert pt. „Muzyczne popołudnie”

11.06 (środa) br. o godz. 14.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

11.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Chopinowski recital fortepianowy J. Łukanusa

12.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wiosenny uczniów TioMio Music Studio
Summer Concert

13.06 (piątek) 2025 r. o godz. 18.00
13th of June (Friday) 2025 at 6 pm
Koncert zamknięty
Private Concert

Spotkanie z doktorem D. Lewerą pt. „Polscy lekarze zamordowani na Wzgórzach Wuleckich i ich uczniowie we Wrocławiu”

14.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie E. Michnik połączone z prezentacją książki pt. „Splątane losy. Opera Wrocławska w sezonie 1995/96-2015/16”
Prowadzenie: G. Chojnowski

14.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki U.M. Benki pt. „O sztuce nieświadomej”
Prowadzenie: M. Czerwiński
Recytacje: S. Melski
W części muzycznej: K. Rudowski – EWI 5000

16.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Kameralny koncert klarnetowy i fortepianowy pt. „Czapski & Lis”
M. Czapski – klarnet
M. Lis – fortepian
Akompaniament: M. Werpulewski

17.06 (wtorek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki K. Rudowskiego pt. „Czarownica. Noc na Łysej Górze”
Prowadzenie: A. Poznańska
Recytacja: E. Petrykat

17.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert wokalny T.A. Ragan (sopran) pt. „W blasku gwiazd i uczuć”
Gościnnie: K. Mandla – mezzosopran
Przy fortepianie: prof. dr hab. J. Litwin-Fenc

18.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny na rzecz psów – podopiecznych Fundacji Duch Leona w wykonaniu dzieci i młodzieży z wrocławskich szkół muzycznych

20.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Klub Muzyki i Literatury ma już 65 lat”

21.06 (sobota) br. o godz. 14.30
Spotkanie zamknięte

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „O rzekach Odrach w Europie”

21.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Spotkanie zamknięte

Akordeonowy koncert dyplomowy D. Bezkorowajnego

23.06 (poniedziałek) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino pt. „Koncert pianistyczny dla rodzin i przyjaciół”

23.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Koncert zamknięty

Prezentacja książki pod redakcją A. Łyjaka i A. Marczak pt. „Sportowe opowieści”

24.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2024-2025 ASP L. Bas

25.06 (środa) 2025 r. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Premiera książki S. Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XXII. Ołyka, Nieśwież, Klewań, Lida”
Słowo wstępne: R. Sławczyński

26.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2024/2025 uczniów Studia Artystycznego SYJUD

27.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

28.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, zebranie

30.06 (poniedziałek) br. o godz. 11.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert pt. „Pogawędki jazzowe”
K. Abt – gitara
A. Michalak – gitara basowa

30.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławska premiera książki poetyckiej K. Słomki pt. „Znaleźć człowieka. Elegie przebudzenia”
Prowadzenie spotkania: D. Heck

1.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja książki B. Jasińskiego pt. „Ostatnich zjada życie. Naturalnie o bieganiu i triathlonie”

2.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Koch do książki pt. „Siedem smoków głównych”

do 26.08 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład M. Dyżewskiego pt. „Muzyczne perły polskiego Średniowiecza”
Reżyseria dźwięku: Z. Jędrych

5.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalny R. Kuźmińskiego pt. „Feeria muzycznych barw”

19.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki S. Srokowskiego pt. „Ruska miłość”

25.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy