Spotkania w 2025 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wrocławską premierę książki poetyckiej Kacpra Słomki pt. „Znaleźć człowieka. Elegie przebudzenia”

Prowadzenie spotkania: Dorota Heck
1 lipca (wtorek) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie transmitowane online

Plakat [pdf]

Kacper Słomka, „Znaleźć człowieka. Elegie przebudzenia” (okładka) [pdf]

Prof. Dorota Heck o książce [pdf]


Książka Kacpra Słomki pt. Znaleźć człowieka. Elegie przebudzenia wydana została przez wydawnictwo „CapitalBook” – capitalbook.com.pl


Ważnym i oryginalnym nurtem poezji Kacpra Słomki jest mimo wszystko szczególny rys etyczny. Tak zwanym realistom – to tytuł, a zarazem swoista dedykacja wiersza-przestrogi. Kompromisy, dezercje, „oddzielenie się grubą kreską zdrady ideałów” – prowadzą do moralnej klęski. […] Czym jest poezja, która próbuje ocalać narody? Młody poeta nie bez optymizmu podejmuje wyzwanie chwili, usiłując ocalić Polskę, której kontur przypomina wnętrze dłoni żony (Najmniejszy kawałek). Twórczość taka, rozdarta między mrokiem apokaliptycznych, katastroficznych wizji a pragnieniem wspólnoty i dialogu pokoleń nie pozostawia czytelnika obojętnym.

Dorota Heck


Wiersze ujęły mnie swoją młodzieńczą, acz szlachetnej próby niepokorą oraz nieskrywanym zapałem i gorliwością w dekonspirowaniu rozmaitych, nie tylko współczesnych, fałszerstw i zakłamań. Są one przy tym niekonwencjonalnie erudycyjne i dobrze osadzone w tradycji. Jest w nich szczerość i dystans do rozmaitych ludzkich poczynań. (Także Autora do samego siebie!). Niewątpliwie pojawił się nam ciekawy poeta. Z zainteresowaniem będę śledził Jego dalsze losy.

Kazimierz Nowosielski


Kacper Słomka (ur. 1996) – zajmuje się poezją od 2013 roku. Jego debiut prasowy miał miejsce w ,,Gazecie Obywatelskiej” w 2017 roku. W tym samym roku zajął trzecie miejsce w konkursie literackim ,,Gazety Obywatelskiej” w kategorii poezja. W 2018 roku w organizowanym przez pismo ,,Narodowe Horyzonty” konkursie literackim pt. ,,Polskość powodem do dumy” zajął pierwsze miejsce. W tym też roku w konkursie literackim ,,Gazety Obywatelskiej” zajął drugie miejsce. W 2020 roku nakładem wydawnictwa „Magna Polonia” ukazał się jego tomik pt. 55 światów. W tym samym roku zajął II miejsce ex aequo ze swoją narzeczoną Martą Raer. W 2021 roku ponownie zajął drugie miejsce w konkursie ,,Gazety Obywatelskiej” ex aequo z Jakubem Fornagielem i Zuzanną Madurską. W 2023 roku nakładem wydawnictwa Akwedukt ukazał się jego poemat religijny ,,Triduum”.


Dorota Heck (ur. 1962) – autorka książek o krytyce literackiej, prozie i poezji polskiej w kontekście historii idei, m.in. Spór czy lament? Wokół problemów aksjologicznych w eseistyce polskiej [S. Ossowski, J. Strzelecki, H. Elzenberg, L. Kołakowski, Z. Herbert i in.] (1996), Personalista w czasach kolektywizmu: o twórczości Andrzeja Kijowskiego (2002), Itinerariusz intruza [S.I. Witkiewicz, T. Parnicki, S. Vincenz, T.S. Eliot, R. Legutko, J. Rawls] (2002), Bez znaku, bez śladu, bez słowa: w kręgu problemów duchowości we współczesnej literaturze polskiej [G. Herling-Grudziński, Cz. Miłosz, T. Różewicz i in.] (2004), Filologia i (jej) interpretacje (2012), Topika, tren i tło: o poezji Wojciecha Wencla (2019). Opracowała antologię powojennego eseju polskiego Kosmopolityzm i sarmatyzm (2003), Genologiczne synergie [W. Helak, W. Holewiński, J. Polkowski i in.] (2020), Antropologia (nie)pewnego poety. Wokół twórczości Przemysława Dakowicza (2022). Interesuje się krytyką i eseistyką literacką, korespondencją sztuk i teorią literatury w świetle tradycji filologii.


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na premierę książki Stanisława Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XXII. Ołyka, Nieśwież, Klewań, Lida”

Słowo wstępne: Ryszard Sławczyński
26 czerwca (czwartek) 2025 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie transmitowane online

Plakat [pdf]

Stanisław Sławomir Nicieja. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XXII. Ołyka, Nieśwież, Klewań, Lida” (okładka) [pdf]


Spotkanie przygotowane dla członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.


Książka S. Niciei pt. Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XXII. Ołyka, Nieśwież, Klewań, Lida wydana została przez Wydawnictwo MS


Wychodzące spod pióra prof. Stanisława Sławomira Niciei kolejne tomy serii wydawniczej Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych, to pomnikowe dzieło polskiej historiografii. Tomy dotyczące historii Kresów dawnej Polski same stały się historią. Wokół nich skupiło się życie kilku pokoleń Kresowian. Ponadto żywe zainteresowanie serią wykazało wiele osób poszukujących wiedzy dotyczącej legendarnych już dzisiaj osobistości oraz miast, miasteczek, a nawet wsi, przed wiekami rozrzuconych na krańcach naszego państwa. Dla mojego pokolenia, które wchodziło w dorosłość już po przemianach demokratycznych w Polsce przełomu lat 80. i 90. XX wieku, to niezwykłe osiągnięcie Profesora stało się inspiracją do odkrywania zapomnianych, a często nieznanych kart naszej przeszłości. Prof. Nicieja stał się mężem opatrznościowym – zdobytą wiedzę i złożone na Jego ręce przez Kresowian oraz ich potomków archiwalia i pamiątki rodzinne poddał rzetelnym badaniom naukowym, by utrwalić i udostępnić tę wspaniałą spuściznę w przystępnej i atrakcyjnej formie. Wszystkie książki Niciei czyta się wyśmienicie. Ich kunszt edytorski reprezentuje najwyższy poziom, co dzisiaj należy do rzadkości. Każda z tych książek, to nie tylko skarbnica wiedzy, ale także dzieło sztuki!

Prof. Łukasz Tomasz Sroka, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie


Historia pełna jest epokowych wydarzeń, które mają moc odmieniania losów świata. Opisywanie takich przełomów ma rozmiary epickie, kronikarze takich czasów kreślą w swoich zapisach szerokie panoramy burzliwych przemian i dramatyczne koleje ludzkich losów. Takim autorem był w Europie przed kilkudziesięcioma wiekami Homer. Za Homera naszych czasów uznać możemy prof. Stanisława Sławomira Nicieję, dokumentalistę europejskich kataklizmów dwudziestego stulecia, twórcę epopei Kresowa Atlantyda.

Mieczysław Czuma, red. naczelny „Przekroju” w latach 1973-2000


Stanisław Sławomir Nicieja – urodzony 4 października 1948 r. w Strzegomiu, polski historyk i historyk sztuki XIX i XX w., profesor nauk humanistycznych, rektor Uniwersytetu Opolskiego, senator V kadencji. Ukończył studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, uzyskując tytuł zawodowy magistra historii. W 1977 obronił doktorat w zakresie nauk humanistycznych (na podstawie pracy poświęconej Julianowi Leszczyńskiemu), w 1982 uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 1989 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Odbył staże na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie (1978–1979), w Instytucie Historii PAN (1981–1982), uzyskał stypendium Bolesława Krokowskiego w Nancy i Paryżu (1986), stypendium Fundacji Lanckorońskich w Londynie (1990–1991), stypendium Fundacji Tadeusza Zabłockiego w Londynie (1992), stypendium Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie (1993). Po przekształceniu WSP w Uniwersytet Opolski (w 1994) pełnił funkcję rektora tej uczelni w latach 1996–2002. Ponownie został wybrany na trzyletnią kadencję w 2005 r. W 2008 nie ubiegał się o reelekcję. 16 marca 2012 został ponownie wybrany na to stanowisko. Zasiadał m.in. w Polsko-Ukraińskiej Komisji do spraw Renowacji Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie (1989–1993), zespole Odbudowy Cmentarza Orląt we Lwowie (od 1993), Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (od 1994), komitecie redakcyjnym Słownika Biograficznego Polonii Świata w Paryżu (od 1992), redakcji miesięcznika „Semper Fidelis” (1989–1993), radzie programowej Polskiego Radia Opole (1993–1999). Publikował m.in. w „Zeszytach Historycznych” w Paryżu, „Dziejach Najnowszych”, „Odrze”, „Kresach Literackich”, „Przeglądzie Wschodnim”, „Życiu Literackim”, „Pulsie” w Londynie, „Orle Białym” w Londynie, „Tygodniu Polskim” w Londynie, „Kwartalniku Historycznym”, „Mówią Wieki”. Laureat nagród: im. Juliusza Ligonia (1989), „Życia Literackiego” (1989), „Przeglądu Technicznego” (1989), Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie im. Edwarda Raczyńskiego (1991), „Przeglądu Wschodniego” (1993), „Polityki” (1999), Nagrody Literackiej Wojewody Opolskiego (1990), nagrody I stopnia Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia naukowe (1986, 1991, 1999), tytułu Zasłużony Obywatel Miasta Opola. W 2005 odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 1993 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło: Wikipedia
Dodatkowe informacje: pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Nicieja



 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza prezentację książki pod redakcją Alberta Łyjaka i Agnieszki Marczak pt. „Sportowe opowieści”

24 czerwca (wtorek) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Praca zbiorowa pod redakcją Alberta Łyjaka i Agnieszki Marczak. „Sportowe opowieści” (okładka) [pdf]


Książka Opowieści sportowe przedstawia osobiste wspomnienia najlepszych polskich sportowców – olimpijczyków i finalistów wielu światowych wyścigów kolarskich. Henryk Charucki, jeden z najlepszych polskich kolarzy, osobiście przedstawi swoich kolarskich kolegów – bohaterów polskiego sportu, których niezwykłe historie są zawarte w tym dziele.


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 23

Aktualności

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” recital fortepianowy M. Selwesiuka
Prowadzenie: J. Adamowski

12.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „Młoda Scena”
V. Russo – fortepian
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

13.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

14.05 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Śpiewne wiolonczele”

15.05 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki A.S. Konarskiego pt. „Nasi mistrzowie urbaniści”

15.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład M. Dyżewskiego pt. „Muzyczne perły polskiego Średniowiecza”
Reżyseria dźwięku: Z. Jędrych

16.05 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.
Nowy termin wydarzenia 5.09 (piątek) br. o godz. 17.00


W związku z przygotowaniem pomieszczeń na lokal wyborczy wyborów prezydenckich Klub Muzyki i Literatury nieczynny

17.05 (sobota) br.

Wybory prezydenckie 2025. Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej nr 13

18.05 (niedziela) br.

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu N. Fedorowej

19.05 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-wiolonczelowo-fortepianowy pt. „Melancholie wokalno-instrumentalne”

19.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie S. Podwin
Koncepcja spotkań i prowadzenie: E. Gil-Kołakowska
W części artystycznej:
S. Podwin – gitara, wokal

20.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy A. Pacheco pt. „Hiszpańska muzyka fortepianowa w XX wieku”
Słowo wstępne: Julieta González-Springer

21.05 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z B. Szponar pt. „Lwowski barok – europejski fenomen i jego wrocławskie wątki”

22.05 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki poetyckiej B. Michnika pt. „Śniłem się sobie”
Prowadzenie spotkania: K. Maliszewski

22.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Wiolonczelowe Rozmaitości”

23.05 (piątek) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

23.05 (piątek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Koncert gitarowy T. Motyki

24.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu D. Dutkowskiej

26.05 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert chóru „Grunwald” pt. „Moja Matko ja wiem…”
Dyrygent: Marcin Grzywaczewski

26.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy

27.05 (wtorek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Srokowskiego pt. „Ruska miłość”

27.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wystawa malarstwa J. Wolffa pt. „Kilka obrazów z różnych lat”

do 27.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

43. International Hans Gabor Belvedere Singing Competition 2025

28.05 (środa) br. o godz. 10.00 – 15.00
Wstęp z zaproszeniami

Autorski program poetycko-muzyczno-plastyczny K. Paraszkiewicz-Pater pt. „Porządki w szafie”

28.05 (środa) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Spotkanie prezentujące 15 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

29.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert fortepianowy B. Chłódek, W. Dubiel i J. Urgoła

30.05 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

W związku z przygotowaniem pomieszczeń na lokal wyborczy II tury wyborów prezydenckich Klub Muzyki i Literatury nieczynny

31.05 (sobota) br.

Wybory prezydenckie 2025 – II tura. Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej nr 13

1.06 (niedziela) br.

Koncert tria klarnetowego

2.06 (poniedziałek) br. o godz. 11.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wernisaż wystawy ilustracji M. Koch do książki pt. „Siedem smoków głównych” połączony ze spotkaniem z autorką V. Nowakowską
Prowadzenie: J. Kawecki
Aranżacja tekstu: H. Koczan
W części muzycznej:
M. Wojak, M. Zarębska, A. August-Zarębska (soprany)
przy fortepianie – K. Kluczewska

2.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert akordeonowy

3.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert klarnetowy

4.06 (środa) br. o godz. 10.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital dyplomowy
A. Rudnicki – trąbka
A. Dybek – trąbka
M. Januszko – trąbka
Przy fortepianie A. Sokołowska-Stasik

4.06 (środa) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład prof. J. Miodka pt. „Śląsk w świetle nazw miejscowych”

5.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Inauguracja obchodów 10-lecia Polskiego Stowarzyszenia Haiku

6.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Integracyjne spotkanie miłośników gry na fortepianie

7.06 (sobota) br. o godz. 15.00
Spotkanie zamknięte

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „O rzekach Odrach w Europie”

9.06 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Spotkanie zamknięte

Koncert wokalny z cyklu pn. „Promocja młodych artystów muzyków”

9.06 (poniedziałek) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Muzyczne popołudnie”

11.06 (środa) br. o godz. 14.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

11.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Chopinowski recital fortepianowy J. Łukanusa

12.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z doktorem D. Lewerą pt. „Polscy lekarze zamordowani na Wzgórzach Wuleckich i ich uczniowie we Wrocławiu”

14.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie E. Michnik połączone z prezentacją książki pt. „Splątane losy. Opera Wrocławska w sezonie 1995/96-2015/16”
Prowadzenie: G. Chojnowski

14.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki K. Rudowskiego pt. „Czarownica. Noc na Łysej Górze”
Prowadzenie: A. Poznańska
Recytacja: E. Petrykat

17.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Klub Muzyki i Literatury ma już 65 lat”

21.06 (sobota) br. o godz. 14.30
Spotkanie zamknięte

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „O rzekach Odrach w Europie”

21.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Spotkanie zamknięte

Prezentacja książki pod redakcją A. Łyjaka i A. Marczak pt. „Sportowe opowieści”

24.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XXII. Ołyka, Nieśwież, Klewań, Lida”
Słowo wstępne: R. Sławczyński

26.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Pogawędki jazzowe”
K. Abt – gitara
A. Michalak – gitara basowa

30.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławska premiera książki poetyckiej K. Słomki pt. „Znaleźć człowieka. Elegie przebudzenia”
Prowadzenie spotkania: D. Heck

1.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Wystawa ilustracji M. Koch do książki pt. „Siedem smoków głównych”

do 26.08 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy