Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszają na prezentację książki Pawła Skrzywanka pt. „Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu”
Prowadzenie: Robert Gawłowski
7 marca (piątek) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online
Plakat [pdf]
Paweł Skrzywanek, „Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu” (okładka) [pdf]
Książka Pawła Skrzywanka pt. Radiowy kaowiec czyli kulturalnie o Wrocławiu wydana została przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Podczas spotkania książka do nabycia w cenie 35 zł
Znakomicie powiedziane i doskonale napisane. Felietony radiowe Pawła Skrzywanka to nie tylko kronika wrocławskiej kultury okresu pandemii, ale też jej bogate dzieje po roku 1989. Niezwykły dokument czasu ukazujący zdarzenia i ludzi, o których należy pamiętać. Głos ważny i wolny, wolność ubezpieczający.
Robert Gawłowski
Paweł Skrzywanek (ur. 1965) – wrocławianin, absolwent historii na Uniwersytecie Wrocławskim, od trzydziestu lat związany „uzdrowiskowością”. Obecnie zarządzający Uzdrowiskiem Sopot. W latach 80. XX wieku był działaczem opozycyjnych, niezależnych organizacji studenckich. Radny i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia I kadencji. Animator kultury, uczestnik wielu przedsięwzięć związanych z promocją działań artystycznych i ochroną zabytków. Inicjator wpisu Hali Stulecia we Wrocławiu na Światową Listę UNESCO. Autor licznych scenariuszy filmowych promujących dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska oraz artykułów popularyzujących historię regionu. Za swoją pracę i działalność społeczną wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Swoje felietony radiowe wygłaszał na falach Radia Rodzina w latach 2021–2024.
Robert Gawłowski (ur. 1957) – absolwent wrocławskiej polonistyki, poeta, prozaik, krytyk literacki, scenarzysta, autor audycji i słuchowisk radiowych. Debiutował jako poeta w 1977 roku. Opublikował zbiory wierszy: Nie ukrywajmy tego szaleństwa (1983), Ograniczony wybór (1984), Marko Polo szuka nowej drogi (1984), Marko Polo (1987), Podróż chroniczna (1997), Georg – ostatnie chwile, ostatnie błyski (1998), Pył (2020), Dotknięcie (2020), Wieża wiatrów (2021), Życie wieczne (2022), Peregryn (2022), Boskie światło (2024), Otium i inne wiersze rzymskie (2024). Autor sztuki teatralnej o Edycie Stein pt. Droga w ciemności i zbioru opowiadań Pan Świat (2018). Swoje dzieła publikował w wielu czasopismach w Polsce i za granicą.
|
|
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wieczór autorski Jarosława Barańczaka pt. „Piazza Navona”
Prowadzenie: Rafał Augustyn
4 marca (wtorek) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Plakat [pdf]
Jarosław Barańczak urodził się w Wałbrzychu, studiował na Politechnice Wrocławskiej, gdzie uzyskał także stopień doktora nauk technicznych. W pracy naukowej zajmował się badaniem wpływu czasu na stateczność konstrukcji budowlanych. Jest też absolwentem filologii polskiej. Pierwsze wiersze opublikował pod koniec lat 70. ubiegłego wieku w zielonogórskim tygodniku „Nadodrze”. W roku 1989 zaangażował się w budowę nowej rzeczywistości. Pełnił funkcje parlamentarzysty i urzędnika państwowego, także jako dyplomata. Za wydany przez Pro Libris w 2021 roku tomik „Znak” otrzymał Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii poezja. Mieszka we Wrocławiu, sporo podróżuje. Z równą starannością przygląda się prowincjom, tym bliskim i tym odległym, co tworzącej je materii. A czas odgrywał i odgrywa w jego życiu rolę szczególną.
Rafał Augustyn – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim i Akademii Muzycznej w Katowicach. Pracownik Instytutu Filologii Polskiej. Jego uniwersytecka działalność należy do kulturoznawstwa i teatrologii, a jej zwieńczeniem jest dwutomowa edycja Wykładów o kulturze. Autor cyklicznych programów w „Trójce” Polskiego Radia (Nowa muzyka, nowa wrażliwość) i TVP (Klasyk, nasz bliski). Warszawska firma CD Accord wydała trzy płyty CD z jego muzyką: Do ut des z utworami na kwartet smyczkowy, Sub Iove z muzyką chóralną i Ingresso z kompozycjami fortepianowymi. W przygotowaniu redakcyjnym znajduje się monografia Tadeusza Bairda, której premiera planowana jest na wrzesień tego roku.
|
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na premierę książki poetyckiej Stanisława Melskiego pt. „Pater Noster qui es”
1 marca (sobota) 2025 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online
Plakat [pdf]
Stanisław Melski, „Pater Noster qui es” (okładka) [pdf]
Wprowadzenie: prof. Dorota Heck
Wystąpią aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu:
Monika Bolly
Katarzyna Janekowicz
Marika Klarman
Beata Śliwińska
Dariusz Bereski
Maciej Gisman
Błażej Michalski
Książka Stanisława Melskiego pt. Pater Noster qui es wydana została przez Oficynę Wydawniczą „Akwedukt” Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu
„Na 2025 rok przypada jubileusz siedemdziesięciolecia Stanisława Melskiego. Ten znany aktor, reżyser teatralny i poeta zadedykował swój piąty tom poezji, Modlitwy, listy, raporty, synowi o imieniu Łukasz. [...] Zbiór jest nowy i obszerny, a tak właśnie zmierza się w kierunku doskonałości sztuki słowa – przez wielość i złożoność, nie zaś przez prostotę. [...] W tomie wyróżniają się trzy części: Modlitwy, Listy i Raporty. Wśród listów na pierwszym miejscu autor umieścił utwór zatytułowany Na Rafała Wojaczka. [...] Z Wojaczkiem krążył po mieście Stanisław Srokowski, któremu dedykowany jest kolejny utwór”.
Dorota Heck
Stanisław Melski – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser. Absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. Związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu od 1 września 1981 roku. W marcu 2008 roku na podstawie przedstawienia Tango S. Mrożka złożył egzamin reżyserski w Warszawie i uzyskał tytuł reżysera teatralnego. Od roku 1990 do 2017 z żoną Grażyną prowadził Teatr Dziesiątka w X LO we Wrocławiu, w którym wyreżyserował 75 spektakli. Autor czterech tomików poezji: Wiązanki i wieńce (1985), Uciekaj z miasta (1988), Pyłki, płatki, kolce (1991), Stasiu, proszę kup... (1996).
|
|
|
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>
|
Strona 1 z 6 |