Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wykład prof. Jana Miodka pt. „Mieszkańcy masowej wyobraźni”
27 stycznia (poniedziałek) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online
Plakat [pdf]
Prof. Jan Franciszek Miodek ur. 7 czerwca 1946 w Tarnowskich Górach – polski językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego; popularyzator wiedzy o języku polskim. W 1963 rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Po obronie pracy magisterskiej pt. Nazwy miejscowe kulturalne typu Środa, Piątek, Wola, Osiek zaproponowano mu staż asystencki w tamtejszej katedrze języka polskiego. Od 1968 obecny na łamach wrocławskiego dziennika „Słowo Polskie”, gdzie prowadzi rubrykę Rzecz o języku, od 1987 do 2007 – w Telewizji Polskiej program Ojczyzna polszczyzna. Miał też cotygodniowy felieton w „Dzienniku Zachodnim” i comiesięczny w „Śląsku”. Od 1995 prowadzi na żywo we wrocławskim oddziale TVP cykliczny program pt. Profesor Miodek odpowiada. Publikował również w miesięczniku „Wiedza i Życie”. W 1983 otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego, a także stanowisko docenta Uniwersytetu Wrocławskiego. Podstawę kolokwium stanowiły dwie książki – Rzecz o języku. Szkice o współczesnej polszczyźnie oraz Kultura języka w teorii i praktyce. Od maja 1989 do czerwca 2016 roku był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1991 senat tej uczelni przyznał mu stanowisko profesora nadzwyczajnego, a już w 1995 odebrał tytuł profesorski z rąk prezydenta Lecha Wałęsy. 20 października 2005 został doktorem honoris causa Pedagogicznego Uniwersytetu Wileńskiego, a 10 marca 2006 roku otrzymał ten tytuł na Uniwersytecie Opolskim. Od 2009 roku prowadzi na antenie TVP Polonia program Słownik polsko@polski, w latach 2009–2013 wraz z Agatą Dzikowską, następnie w okresie: wrzesień 2013 – czerwiec 2014 wraz z Magdaleną Bober, a od września 2014 roku do chwili obecnej współprowadzącą program jest Justyna Janus-Konarska. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Wojciecha Korfantego, Hugona Steinhausa, Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, Loży Liderów w Katowicach, Ministra Edukacji Narodowej, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, Złotej Kuli, przyznawanej przez Wrocławską Izbę Gospodarczą, i wielu innych. Dwukrotnie został wybrany najpopularniejszym mieszkańcem Wrocławia, jest również honorowym obywatelem Wrocławia, Tarnowskich Gór i Kalet oraz singularis incola wsi Bielice. W 2016 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO. Jest wielokrotnym laureatem telewizyjnych Wiktorów (1988, 1991, 1998) oraz SuperWiktora za całokształt twórczości w 1998 roku. Znalazł się na czwartej pozycji w plebiscycie organizowanym przez tygodnik „Polityka” na najwybitniejsze postacie telewizji XX wieku (2000).
Źródło: Wikipedia
|
|
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Solidarni 2010 zapraszają na wykład Krzysztofa Szwagrzyka pt. „Zakopana polska pamięć”
24 stycznia (piątek) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Plakat [pdf]
W Polsce i poza jej granicami Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi prace zmierzające do odnalezienia szczątków poległych i zamordowanych w XX wieku obywateli polskich. W trakcie dotychczasowych działań zatrudnieni w nim specjaliści dotarli do około pół tysiąca nieznanych miejsc pochówku, w których odnaleźli szczątki blisko dwóch i pół tysiąca ofiar. Spotkanie w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu poświęcone jest omówieniu stanu realizowanych w imieniu Państwa Polskiego badań, ich wynikom i perspektywom.
Krzysztof Szwagrzyk – dysertację pt. Obraz konspiracyjnych organizacji niepodległościowych działających na Dolnym Śląsku w latach 1945–1956 w świetle akt sądowych byłego Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu obronił 19 czerwca 1996 roku w Instytucie Historycznym na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii ze specjalnością: historia najnowsza. W 2007 roku habilitował się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest profesorem Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, a także pełnomocnikiem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Kieruje pracami ekshumacyjnymi m.in. w Kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach (które rozpoczęto 23 lipca 2012) oraz w Dworzysku w powiecie nyskim i w Białymstoku. Ofiary identyfikowane są w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. W 2007 roku był konsultantem historycznym w filmach dokumentalnych Epitafium 169 i Oskarżenie. Na podstawie scenariusza pt. Golgota wrocławska 1945–1956, napisanego przez niego wspólnie z Piotrem Kokocińskim w 1996, powstał w 2008 roku spektakl telewizyjny Golgota wrocławska. Autor książki Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu. Pola ofiar komunizmu.
|
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z Stanisławą Kalus pt. „Poszukiwanie piękna w życiu i w sztukach różnych”
Prowadzenie: Jolanta Tkaczyk
16 stycznia (czwartek) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Plakat [pdf]
Stanisława Kalus – polska prawnik, sędzia S.A., profesor nauk prawnych, profesor zwyczajna zatrudniona na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1974 na podstawie napisanej pod kierunkiem Mieczysława Sośniaka rozprawy pt. Zakres i powiązania statutu umowy o pracę w prawie międzynarodowym prywatnym otrzymała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność: prawo prywatne międzynarodowe, prawo cywilne. Tam też w 1989 na podstawie dorobku naukowego i monografii pt. Opieka nad osobą całkowicie ubezwłasnowolnioną uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność: prawo cywilne i prawo prywatne międzynarodowe. W 2004 prezydent RP nadał jej tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Została profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Śląskiego i innych uczelni krajowych i zagranicznych. Uprawia poezję od lat młodzieńczych. Wydała dotąd 11 tomików wierszy.
pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82awa_Kalus
|
|
|
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>
|
Strona 1 z 2 |