Koncerty w 2015 roku

Koncert fortepianowy Aleksandry Ferenc i Mikołaja Ferenca

30 grudnia (środa) 2015 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny

Aleksandra Ferenc – urodziła się 21 stycznia 1989 we Wrocławiu. Ukończyła Państwową Szkołę muzyczną im .Fryderyka Chopina w Krakowie w 2008 roku. Po ukończeniu szkoły rozpoczęła studia pianistyczne w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Aktualnie absolwentka studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu dr Mileny Kędry . Uczestniczyła w licznych konkursach pianistycznych: Kłodzki Konkurs Pianistyczny,finalistka Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci w Jeleniej Górze, 2000 – I miejsce Konkurs Pianistyczny we Wrocławiu, 2001 – III miejsce w przesłuchaniach regionalnych w Świdnicy, VI miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach I st.w Warszawie, wyróżnienie w konkursie pianistycznym w Koninie,wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym we Włoszech -Chopin Roma. Uczestniczka Konkursu Międzynarodowego im. Rachmaninowa we Frankfurcie nad Menem. Brała udział w licznych koncertach i festiwalach: Wrocławiu,Krynicy Górskiej, Busku Zdrój, Krakowie, Międzyzdrojach, Przemyślu. Uczestniczyła w licznych kursach Pianistycznych i pracowała z takimi pedagogami jak prof. Aleksiej Orłowiecki, prof. Stefan Kutrzeba, dr Michał Szczepański, prof. Grzegorz Kurzyński, prof. Gyorgy Nador, prof. Andrzej Jasiński, prof. Józef Stompel, prof. Katarzyna Popowa - Zydroń, prof. Wojciech Świtała.

Mikołaj Ferenc – pianista, urodził się 4 sierpnia 1986 r. w Ostrowii Mazowieckiej. Mieszkał i kształtował się we Wrocławiu i Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, gdzie w 2005 roku ukończył Liceum muzyczne. Następnie kontynuował studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, które ukończył pod kierunkiem prof. Andrzeja Pikula oraz dr Mileny Kędry w 2011r.
Absolwent Mistrzowskich Studiów Podyplomowych zrealizowanych na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego. Uczestniczył również w licznych kursach mistrzowskich gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem m. in. prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Aleksieja Orłowieckiego, prof. Adama Wodnickiego, prof. Tamasa Ungara, prof. Marka Mosia, prof. Tadeusza Gadziny, prof. Janiny Romańskiej-Werner. Pianista brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych m. in w Pordenone (Włochy 2009), Rzymie (Włochy 2011), Łódź (Polska 2013). Jest laureatem III nagrody na II Międzynarodowym Konkursie pianistycznym w Warszawie (Polska 2014).
Mikołaj Ferenc występował wielokrotnie z sukcesem w projektach, nagraniach i koncertach w kraju i zagranicą m.in. w : Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Dusznikach Zdroju- Dworek im. Chopina, Rzymie, we Wrocławskiej i Krakowskiej Filharmonii.
W 2014 roku został zaproszony do Niemiec (Hannover) na recital fortepianowy z muzyką polskich, węgierskich i rosyjskich kompozytorów. Zagrał wiele koncertów Chopinowskich w 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina m. in. Chopin Non-stop na krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest aktywnym członkiem Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina z siedzibą we Wrocławiu. Jako pianista występował również z krakowską, akademicką orkiestrą symfoniczną wykonując m. in. I Symfonię Dymitra Szostakowicza w Filharmonii Krakowskiej.
Artysta występował na w ''Wieczorach Liszkowskich'' organizowanych przez Dolnośląskie Towarzystwo im. Ferenca Liszta we Wrocławiu. Prowadzi aktywną działalność koncertową, występując jako solista jak i kameralista w takich składach jak: Duet fortepianowy, Trio fortepianowe, Kwartet fortepianowy, jak również w duecie ze skrzypcami i wiolonczelami.
W sierpniu 2014 aktywnie uczestniczył w XXI Międzynarodowym Kursie pianistycznym organizowanym przez Towarzystwo im. Ferenca Liszta we Wrocławiu, pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów fortepianu, profesorów Andrzeja Jasińskiego i Aleksieja Orłowieckiego. Podczas kursów wystąpił na ''Wieczorze Lisztowskim'' wykonując kompozycje Fryderyka Chopina w Dworku chopinowskim w Dusznikach Zdrój.

 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na "Koncert świąteczny"

Justyna Ilnicka - sopran
Barbara Żyto - fortepian
28 grudnia (poniedziałek) 2015 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program koncertu [pdf]


Justyna Ilnicka - sopran liryczno-koloraturowy. Artystka rozpoczęła edukację muzyczną od gry na flecie poprzecznym. Następnie podjęła studia wokalne na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala. Kontynuowała naukę na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Ingrid Kremling uzyskując w 2014 roku dyplom z wyróżnieniem. Artystka doskonali swe umiejętności wokalne na kierunku „Lied und Oratorium” u prof. Wolfganga Holzmaira w Salzburgu. Laureatka Grand Prix na II Międzynarodowym Konkursie Młodych Śpiewaków im. A. Kucingisa w Wilnie, wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Arii i Pieśni we Włoszakowicach, Stypendystka Prezydenta Miasta Wrocław Rafała Dutkiewicza dla wybitnie uzdolnionej młodzieży. Brała udział w licznych kursach wokalnych (Teresa Żylis-Gara, Anna Tomowa-Sintow, Carol Richardson, Helena Łazarska, Andrzej Dobber, Alicja Słowakiewicz, Agata Młynarska) wielokrotnie otrzymując dyplomy uznania. Debiutowała partią Barbariny w operze Mozarta Wesele Figara pod batutą Jana Tomasza Adamusa, w reżyserii Jana Peszka i Cezarego Tomaszewskiego w Krakowie. W 2013 roku wystąpiła w roli Susanny (Le nozze di Figaro Mozarta) oraz Musetty (La Boheme Pucciniego) w Salzburgu. W sezonie artystycznym 2009-2010 można ją było usłyszeć w partii Columbiny w operze Pożar J. Haydna we wrocławskim Teatrze Lalek. Występowała także w partiach Amora (Orfeusz i Eurydyka Glucka), Dalindy (Ariodante Haendla), Oberto (Alcina Haendla), Stazji (Księżniczka Czardasza Kalmana) oraz Seleuce (Tolomeo i Alessandro Scarlattiego). Artystka bardzo chętnie wykonuje także pieśni oraz muzykę oratoryjno-kantatową. Jako solistka brała udział w wielu festiwalach muzycznych m.in. Gut Immling w Immling (Niemcy), Wratislavia Cantans oraz Festiwalu Muzyki Filmowej (Wrocław), Gaude Mater (Częstochowa), Festiwalu Bachowskim (Świdnica), Festiwalu Muzyki Współczesnej (Jelenia Góra), Festiwalu im. J. Waldorfa (Radziejowice). Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Jan Tomasz Adamus, Pavel Brochin, Krzesimir Dębski, Kornelia von Kerssenbrock, Andrzej Kosendiak, Ernst Kovacic, Paul McCreesh, Marek Moś, Andrew Parrot, Gernot Sahler, Jerzy Salwarowski, Jan Ślęk, Andreas Spering, Alan Urbanek, Giovanni Veneri, Tadeusz Zathey.

Barbara Żyto - pianistka, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej oraz Akademię Muzyczną we Wrocławiu u prof. Grzegorza Kurzyńskiego, gdzie przez kilka lat wykładała i pracowała jako akompaniator. Obecnie pracuje przede wszystkim z dziećmi ucząc gry na fortepianie. Koncertowała w największych miastach Polski, a także w Niemczech. Jest zwyciężczynią i laureatką krajowych konkursów pianistycznych. W swoim muzycznym dorobku ma nagrania dla Polskiego Radia oraz Płytę CD z udziałem wrocławskich filharmoników pod batutą Marka Pijarowskiego.

 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zapraszają na wykład Marka Dyżewskiego z cyklu COLLEGIUM MUSICUM pt. ''Pieśni o Narodzeniu Pańskim''

Reżyseria dźwięku: Zbigniew Jędrych
19 grudnia (sobota) 2015 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Zaproszenie [pdf]

Rozszerzona nota biograficzna Marka Dyżewskiego [pdf]


COLLEGIUM MUSICUM - taką nazwę miały działające w czasach Jana Sebastiana Bacha stowarzyszenia melomanów, muzyków oraz ludzi zainteresowanych poznawaniem muzyki od strony teoretycznej. Tym razem owa nazwa określa cykl wykładów o muzyce, prowadzonych przez Marka Dyżewskiego. Szczególną wartością wykładów jest ich szeroka perspektywa humanistyczna, ukazywane są związki muzyki z innymi dziedzinami sztuki.
Ich autor, Marek Dyżewski, komentował w II Programie Polskiego Radia i telewizji największe, odbywające się w naszym kraju, międzynarodowe imprezy muzyczne: Festiwale „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowe Konkursy Dyrygenckie im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego oraz Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina. Prowadził gościnne wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych oraz na kilku uniwersytetach. Wykładał też w Niemczech, Belgii, Austrii, Rosji, Francji i Hiszpanii. Był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Aktualności

polska flaga   Z okazji Narodowego Święta Niepodległości recital fortepianowy L. Krahforsta

11.11 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Dolnośląskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – powodzianom”

12.11 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „ Arcydzieła muzyki skrzypcowej”

13.11 (środa) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert A. Bittner i K. Bartnika pt. „Muzyczna wyprawa do Hiszpanii”

13.11 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja M. Pacholaka pt. „Cmentarz żołnierski na Rossie i mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego”

14.11 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki W. Okonia pt. „Jeszcze jeden tom wierszy/Ještě jedna sbírka poezie”, wydanie polsko-czeskie
Gościnnie: L. Martinek – tłumacz na język czeski

14.11 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.


Spotkanie z seniorami, którzy opowiedzą o „Kolorowej integracji w Jeleniej Górze”

15.11 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie pt. "Strofy patriotyzmu". Wykład Krzysztofa Kawalca (IPN) - na temat Ignacego Paderewskiego

15.11 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Lwów zaklęty w dokumentach ze zbiorów Zdzisława Piwki”

do 15 listopada 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Udostępnienie wystawy pt. „Odra – rzeka w Chorwacji w fotografiach Ryszarda Sławczyńskiego”

16.11 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy F. Litwin

16.11 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” recital fortepianowy K. Dębosza
Prowadzenie: I. Starzec

18.11 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „Popołudnie z muzyką wokalną”

19.11 (wtorek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie E. Jungowska
Koncepcja spotkań i prowadzenie E. Gil-Kołakowska
W części artystycznej:
Ł. Iwaniuk – zoolog i edukator
T. Krajewski – gitara, wokal
T. Backovskyy – saksofon

19.11 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

20.11 (środa) 2024 roku o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

20.11 (środa) 2024 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie pt. „Oporów – osiedle uniwersyteckie”

21.11 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Warsztaty pianistyczne z G. Niemczukiem

22.11 (piątek) br. o godz. 9.00 – 12.00
23.11 (sobota) br. o godz. 9.00 – 12.00
Wstęp biletowany

Recital fortepianowy G. Niemczuka pt. „Późne arcydzieła Fryderyka Chopina”

22.11 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Spotkanie autorskie Hassanala Abdullaha
Prowadzenie: K. Burnat
Tłumaczenie: K. Georgiou
Oprawa muzyczna: W. Pelc ‒ skrzypce

23.11 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki C. Sobkowiaka pt. „Kartka na stole”
Recytacje: S. Melski
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

26.11 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja najnowszej książki poetyckiej R. Gawłowskiego pt. „Otium i inne wiersze rzymskie”
Prowadzenie spotkania: C. Wąs

27.11 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wykład P. Gaglika pt. „Drogą św. Jakuba przez Łużyce czerwiec 2024”

28.11 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki J. Horodeckiej-Wieczorek pt. „Wiatru tchnienie o Chopinie”
Prowadzenie: A. Gajdamowicz
W części muzycznej: M. Ferenc – fortepian

29.11 (piątek) br. o godz. 12.30, 13.15
Spotkanie zamknięte

Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu, spotkanie

10.12 (wtorek) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Wrocławska premiera książki H. Wańka pt. „Silesius. Tajemny dom śmierci”
Spotkanie poprowadzi: R. Gawłowski

11.12 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Klub Przyjaciół Grodna i Wilna zaprasza na spotkanie opłatkowe w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu

12.12 (czwartek) br. o roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.

Koncert świąteczny pt. „Barwy kolęd”
R. Frey – gitara, śpiew
W. Kwaśnicki – saksofon, cajon

20.12 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert Broad Peak pt. „Przed odlotem”
P. Hefczyńska – wokal, autorka tekstów i muzyki, djka
E.M. Sokołowska – instrumentalistka, wokalistka, kompozytorka
Słowo wstępne R. Sławczyński

11.01 (sobota) 2025 r. o godz. 16.00
Koncert zamknięty

Wystawa malarstwa E. Gosia

do 13 stycznia 2025 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Odra – rzeka w Chorwacji w fotografiach Ryszarda Sławczyńskiego”

do 16 stycznia 2025 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy