Książka Jerzego Skoczylasa Kwiaciarnia wydana została przez Wydawnictwo CM Opole – www.wydawnictwocm.pl
Podczas spotkania można będzie nabyć książkę autora.
Znowu uśmiecham się do Państwa z okładki kolejnego zestawu moich tekstów i zapraszam, byście zajrzeli do środka. Mam pełną świadomość, że moja twarz już się Państwu trochę opatrzyła, dlatego co krok przebieram się do okładkowych zdjęć. Po monografii Elita i Studio 202 i sześciu zbiorach: Elita nie tylko kabaret, Zanim wyschnie atrament, Z mego okna, Zaraza, Kraina cudów i Zwierzenia maszynisty ośmielam się zaproponować następny zestaw moich tekstów, zarówno rymowanych, jak i napisanych prozą. Kiedy składam kolejny zbiór utworów, zawsze wydaje mi się, że będzie to komplet ostatni, ale na razie tylko mi się wydaje. Poza tym, prócz cylindra, mam jeszcze w szafie kilka nakryć głowy, więc może uda się je wykorzystać. Ciągle coś piszę. Trochę z nudów, trochę z potrzeby serca i jeszcze powodowany wrodzoną obowiązkowością. Nadal ukazują się audycje Studia 202, więc antena dyscyplinuje, domagając się wciąż kolejnych tekstów. Obok najnowszych wierszy, zamieściłem w tym zbiorze również kilka felietonów i radiowych dialogów, które tym razem umiejscowiłem w kwiaciarni. Kwiaciarnia jest miejscem magicznym i z natury pięknym. W radiowych nagraniach w postać kwiaciarki wciela się, doskonała w tej roli, Justyna Pawlikowska. Kto nie słucha Studia 202, niech sobie poczyta i wstąpi do kwiaciarni oczyma wyobraźni. Za każdym razem uprzedzam, że nie będzie awangardowo, czyli wulgarnie, ale dość tradycyjnie. Mam nadzieję, że niektórym odbiorcom twórczości satyrycznej właśnie tego rodzaju rozrywki brakuje. Jeżeli te przelane na papier słowa wywołają na Państwa twarzach uśmiech lub sprawią, że w duszach coś drgnie, będę szczęśliwy.
Z wyrazami szacunku Jerzy Skoczylas
Jak zwykle ciepłe słowa sympatii i wdzięczności kieruję pod adresem Państwa Basi i Wacka Maślanków, bez których życzliwości i profesjonalnej pomocy ta książeczka, by nie powstała.
Jerzy Skoczylas – satyryk, autor i aktor kabaretowy. Jeden z założycieli Kabaretu ELITA. Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Redaktor Polskiego Radia Wrocław, gdzie współtworzy satyryczny magazyn „Studio 202”. Jest autorem setek skeczy, monologów, wierszy i piosenek, a także scenariuszy audycji radiowych i telewizyjnych oraz dwóch sztuk teatralnych. Wydał tomiki wierszy – Elita – nie tylko kabaret, Zanim wyschnie atrament, Z mego okna, Zaraza, Zwierzenia maszynisty, Kraina cudów, Cylinder oraz książkę monograficzną pt. Elita i Studio 202, czyli: Hej szable w dłoń. Przez 5 kadencji był radnym Rady Miejskiej Wrocławia, gdzie przewodniczył Komisji Kultury i Nauki i pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady. Odznaczony m.in. Złotym i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, a także Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi. Jak również Złotym i Srebrnym Medalem „Wrocław z wdzięcznością”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS i Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR.
Transmisja z wydarzenia:
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Historii Nauk Medycznych Oddział we Wrocławiu zapraszają na spotkanie z prof. Piotrem Drożdżewskim pt. „Wielcy muzycy we Wrocławiu cz. I”
30 maja (sobota) 2026 roku o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Prof. Piotr Drożdżewski – chemik, nauczyciel akademicki, kompozytor. Przez wiele lat, równolegle ze zdobywaniem wykształcenia ogólnego i zawodowego, uczył się muzyki. Po ukończeniu PSM I st. w Zbąszyniu i po maturze w LO w Wolsztynie (1966) kontynuował edukację muzyczną we Wrocławiu, uzyskując dyplom PSM II st. w klasie skrzypiec (1970) oraz dyplom PWSM w zakresie kompozycji w klasie L. Wisłockiego (1977). Wcześniej ukończył Wydział Chemiczny na Politechnice Wrocławskiej (1971), gdzie od razu został zatrudniony i gdzie zdobył tytuł doktora nauk chemicznych, habilitował się i uzyskał tytuł naukowy profesora. Jako kompozytor zadebiutował w 1973 roku w ramach „Wtorków Muzycznych” we Wrocławiu. Jego utwory prezentowane były na koncertach ZKP, w ramach Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej, Dni Nowej Muzyki i Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, a także w Czechach, Danii, Hiszpanii, Rumunii i USA. W jego dorobku kompozytorskim dominuje muzyka solowa i kameralna, z preferencją skrzypiec.
Strona towarzystwa PTHNM Oddział we Wrocławiu: www.pthmif.pl
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wieczór literacko-plastyczno-muzyczny Krystyny Paraszkiewicz-Pater z udziałem malarki Lidii Sokal-Trybalskiej i muzyka Marcina Grabosza pt. „Do przyjaciół”
29 maja (piątek) 2026 roku o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte