Spotkania w 2026 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na premierę książki Krzysztofa Veneda Szwai pt. „Wspomnienia teatralne. Wywiad z samym sobą”

Prowadzenie: Robert Gawłowski
Czytanie fragmentów książki: Stanisław Melski
6 maja (środa) 2026 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie transmitowane online

Plakat [pdf]

Krzysztof Vened Szwaja, „Wspomnienia teatralne. Wywiad z samym sobą” (okładka) [pdf]


Książka wydana została przez Oficynę Wydawniczą „Akwedukt” Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Dodatkowe informacje o książce:
www.klubmil.pl/wydawnictwo-akwedukt/5049-szwaja-krzysztof-vened-wspomnienia-teatralne-wywiad-z-samym-soba

Podczas spotkania książka do nabycia w cenie 60 zł


„Niniejszy tom wspomnień teatralnych Krzysztofa Szwai zapisanych w postaci odważnej rozmowy z samym sobą zapewne nieprzypadkowo ukazuje się w 70-lecie istnienia Wrocławskiego Teatru Pantomimy będącego opus vitae Henryka Tomaszewskiego. To książka wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze, uwagę zwraca forma nie tak często spotykanego w zapisach autobiograficznych dialogu wewnętrznego. Po wtóre, jest to jeden z niewielu głosów, który ujawnia nieznane dotąd fakty i epizody z historii tej sceny, pracy nad spektaklami i rolami, nie tylko związanymi bezpośrednio z wrocławskim okresem pracy autora, ale też jego emigracyjnymi losami. Ciekawskim pozwala zajrzeć za kulisy, badaczom i teatrologom daje niepowtarzalną szansę poznania aktorskiego spojrzenia na pracę z mistrzem Henrykiem Tomaszewskim. [...] Ogromnym walorem niniejszej pozycji jest także zebrana i opisana przez Krzysztofa Szwaję ikonografia ze spektakli i prób scenicznych”.

Fragment Od wydawcy


Krzysztof Vened Szwaja – aktor-mim we Wrocławskim Teatrze Pantomimy w latach 70. i 80. XX wieku. Jego ulubioną rolą była podwójna postać Gościa i Dionizosa w przedstawieniu Przyjeżdżam jutro. Kiedy ogłoszono stan wojenny w Polsce, przebywał na występach z zespołem Pantomimy w Niemczech Zachodnich. Z powodów politycznych nie chciał wrócić do kraju i został na Zachodzie. Najpierw osiadł w Berlinie Zachodnim, gdzie uczył pantomimy w Transformtheater, ale też założył własny teatr ruchu Impuls. W 1984 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbudował swoją karierę. Uczył aktorstwa i ruchu scenicznego. Reżyserował i pisał sztuki teatralne. Jest autorem podręcznika aktorskiego In Character. Z czasem coraz bardziej skłania się ku teatrowi znaczenia. Jego filozofia skrystalizowała się w esejach: Manifest teatralny starego człowieka i Teatr Ego-Sferyczny. Uważa, że we współczesnej/postmodernistycznej kulturze znaczenie teatru zostało zrelatywizowane, wypaczone, czy też utracone, i należy je przywrócić lub odnaleźć na nowo.


Robert Gawłowski – absolwent wrocławskiej polonistyki, poeta, prozaik, krytyk literacki, dramaturg, scenarzysta, autor audycji i słuchowisk radiowych, w przeszłości związany z Polskim Radiem we Wrocławiu. Debiutował jako poeta w 1977 roku. Opublikował zbiory wierszy: Nie ukrywajmy tego szaleństwa, Ograniczony wybór, Marko Polo szuka nowej drogi, Marko Polo, Podróż chroniczna, Georg – ostatnie chwile, ostatnie błyski, Pył, Dotknięcie, Wieża wiatrów, Życie wieczne, Peregryn, Boskie światło / Göttliches Licht / Božské světlo, Otium i inne wiersze rzymskie. Autor sztuki teatralnej o Edycie Stein Droga w ciemności i zbioru opowiadań Pan Świat. Laureat nagród: im. S. Wyspiańskiego, Fundacji Kultury oraz „Feniksa”. W 2025 roku otrzymał Wrocławską Nagrodę Artystyczną w dziedzinie literatury za tom Boskie światło.


Stanisław Melski – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser. Absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. Związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu od 1 września 1981 roku. W marcu 2008 roku na podstawie przedstawienia Tango Sławomira Mrożka złożył egzamin reżyserski w Warszawie i uzyskał tytuł reżysera teatralnego. Od roku 1990 do 2017 z żoną Grażyną prowadził Teatr Dziesiątka w X LO we Wrocławiu, w którym wyreżyserował 75 spektakli. Autor pięciu tomików poezji: Wiązanki i wieńce, Uciekaj z miasta, Pyłki, płatki, kolce, Stasiu, proszę kup..., Pater Noster qui es (wydanie I 2025, wydanie II 2026).



Transmisja z wydarzenia:


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie poetycko-muzyczne pt. „Miałem dziwny sen, może i nie całkiem senny...” z okazji 50 lat pracy artystycznej we Wrocławiu Edwina Petrykata

Oprawa muzyczna: Sambor Dudziński
Scenariusz spotkania: dr Anna Poznańska
4 maja (poniedziałek) 2026 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]


Edwin Petrykat – aktor teatralny i filmowy znany z wielu ról w spektaklach realizowanych na scenach wrocławskich teatrów dramatycznych. W Teatrze Polskim, z którym związany jest od 1983 roku, tworzył kreacje w przedstawieniach Jerzego Jarockiego, Jana Klaty, Michała Zadary, Jerzego Grzegorzewskiego i wielu innych. Wcześniej występował w Teatrze Współczesnym w spektaklach reżyserowanych przez Helmuta Kajzara. Aktor wystąpił w wielu znaczących spektaklach Teatru Telewizji. Jest absolwentem PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.


Sambor Dudziński – aktor, performer, muzyk, mutliinstrumentalista, kompozytor. Znany jako Wojownik Sztuki, ukończył Państwową Szkolę Muzyczną I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Zamościu oraz Wydział Lalkarski wrocławskiej PWST. Jest laureatem m.in. Dyplomu Mistrzowskiego Kapituły Aleksandra Bardiniego, przyznanego w 2014 roku za całokształt dorobku artystycznego, aktorskiego, wokalnego i kompozytorskiego, z podkreśleniem jakości i znaczenia spektaklu Król Dawid – Live!
Źródło: teatr-capitol.pl


Anna Poznańska – dr n. hum., wykładowca, dziennikarka, autorka licznych reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce teatralnej. Jest autorką książki Komunikacja medialna a sfera publiczna. Tworzyła i prowadziła telewizyjne programy widowiskowe oraz cykle programów publicystyki kulturalnej. Jest autorką dokumentów o twórcach polskiej kultury m.in. reżyserze Jerzym Jarockim, kompozytorze Zygmuncie Koniecznym, wrocławskim twórcy lalek i rekwizytów Bronisławie Trytko.



 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Historii Nauk Medycznych Oddział we Wrocławiu zapraszają na spotkanie z Aleksandrą Faryś pt. „Trąd – między dawnym strachem a współczesną wiedzą – czy naprawdę mamy się czego obawiać?”

25 kwietnia (sobota) 2026 roku o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Zaproszenie [pdf]


Strona towarzystwa PTHNM Oddział we Wrocławiu:
www.pthmif.pl


Aleksandra Faryś – studentka VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jest członkiem Studenckiego Koła Naukowego Chorób Zakaźnych i SKN Mikrobiologii Klinicznej. Interesuje się historią dawnych epidemii i ich wpływem społecznym na przestrzeni wieków. Autorka publikacji i wystąpień konferencyjnych m.in. na temat gruźlicy.


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 20

Aktualności

Wykład M. Dyżewskiego pt. „Duchowość epoki Bacha w obrazach i pieśniach”
Reżyseria dźwięku: Z. Jędrych

23.05 (sobota) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagród ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu

25.05 (poniedziałek) br. o godz. 11.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert akordeonowy

25.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

II Wiolonczelowy recital dyplomowy A.M. Cieplik
Akompaniament: E. Stypułkowska-Kafka

26.05 (wtorek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

II Gitarowy recital dyplomowy M. Popika
M. Hotloś – fortepian (realizacja zespołu kameralnego)

26.05 (wtorek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

II Gitarowy recital dyplomowy J.K. Pszon
W. Malinowska – gitara (realizacja zespołu kameralnego)

26.05 (wtorek) br. o godz. 16.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Srokowskiego pt. „Unia leśnych krain, czyli tłuste koty”
Czytanie fragmentów książki oraz prowadzenie: M. Bradke

26.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

27.05 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wiolonczelowe rozmaitości”

28.05 (czwartek) br. o godz. 12.30
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

28.05 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Pietrasa pt. „Festiwale, festiwale”

28.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.


Prezentacje legend w wykonaniu uczniów klas II i III wrocławskich szkół podstawowych pt. „We Wrocławiu nad rzeką Odrą...”

29.05 (piątek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór literacko-plastyczno-muzyczny K. Paraszkiewicz-Pater z udziałem malarki L. Sokal-Trybalskiej i muzyka M. Grabosza pt. „Do przyjaciół”

29.05 (piątek) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Spotkanie z prof. P. Drożdżewskim pt. „Wielcy muzycy we Wrocławiu cz. I”

30.05 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy B. Levantovitcha

30.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Uniwersum Fletu Poprzecznego”

1.06 (poniedziałek) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy W. Dubiel i J. Urgoła

1.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera J. Skoczylasa pt. „Kwiaciarnia”

2.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu

3.06 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny

6.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

8.06 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki A. Ławniczaka pt. „Państwotwórcze związki Czech z innymi krajami”
Prowadzenie: R. Gawłowski

9.06 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

10.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert laureatów 39. Prezentacji uczniów Społecznych Ognisk Muzycznych i Artystycznych

12.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy uczniów E. Weps-Duffy

13.06 (sobota) br. o godz. 11.00
Koncert zamknięty

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

18.06 (czwartek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Recital fortepianowy P. Kasiłowskiego pt. „Romantyczne emocje”

19.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Próby do projektu pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek

19.06 (piątek) br. godz. 8.45 – 17.00
21.06 (niedziela) br. godz. 9.30 – 20.30
22.06 (poniedziałek) br. godz. 9.30 – 20.30
23.06 (wtorek) br. godz. 9.30 – 20.30
Spotkanie zamknięte

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2025/2026 ASP L. Bas

24.06 (środa) br. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Wykład K. Jabłońskiej pt. „Do Brzegu na Kresy – spotkanie z przedstawicielem Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu”

25.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Literackie oblicze rzeki Odry”

25.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy J. Łukanusa

26.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
A. Adov – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

29.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu kameralnego ThaiPol Duo
S. Wadzicka – skrzypce
T. Yimsomboon – fortepian

30.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert transmitowany online

Spotkanie prezentujące 19 i 20 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

1.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Premiera książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Cała Ty”
Prowadzenie: W. Okoń
Recytacje: S. Melski

6.07 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert chóru młodzieżowego ze Szwajcarii „Chorisma” pt. „U siebie – Mys Daheim”
Prowadzenie chóru, dyrygentki: A.B. Winzeler, L. Huber
Asystentka: N. Bühl

21.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy