Podczas spotkania książka do nabycia w cenie 60 zł
„Niniejszy tom wspomnień teatralnych Krzysztofa Szwai zapisanych w postaci odważnej rozmowy z samym sobą zapewne nieprzypadkowo ukazuje się w 70-lecie istnienia Wrocławskiego Teatru Pantomimy będącego opus vitae Henryka Tomaszewskiego. To książka wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze, uwagę zwraca forma nie tak często spotykanego w zapisach autobiograficznych dialogu wewnętrznego. Po wtóre, jest to jeden z niewielu głosów, który ujawnia nieznane dotąd fakty i epizody z historii tej sceny, pracy nad spektaklami i rolami, nie tylko związanymi bezpośrednio z wrocławskim okresem pracy autora, ale też jego emigracyjnymi losami. Ciekawskim pozwala zajrzeć za kulisy, badaczom i teatrologom daje niepowtarzalną szansę poznania aktorskiego spojrzenia na pracę z mistrzem Henrykiem Tomaszewskim. [...] Ogromnym walorem niniejszej pozycji jest także zebrana i opisana przez Krzysztofa Szwaję ikonografia ze spektakli i prób scenicznych”.
Fragment Od wydawcy
Krzysztof Vened Szwaja – aktor-mim we Wrocławskim Teatrze Pantomimy w latach 70. i 80. XX wieku. Jego ulubioną rolą była podwójna postać Gościa i Dionizosa w przedstawieniu Przyjeżdżam jutro. Kiedy ogłoszono stan wojenny w Polsce, przebywał na występach z zespołem Pantomimy w Niemczech Zachodnich. Z powodów politycznych nie chciał wrócić do kraju i został na Zachodzie. Najpierw osiadł w Berlinie Zachodnim, gdzie uczył pantomimy w Transformtheater, ale też założył własny teatr ruchu Impuls. W 1984 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbudował swoją karierę. Uczył aktorstwa i ruchu scenicznego. Reżyserował i pisał sztuki teatralne. Jest autorem podręcznika aktorskiego In Character. Z czasem coraz bardziej skłania się ku teatrowi znaczenia. Jego filozofia skrystalizowała się w esejach: Manifest teatralny starego człowieka i Teatr Ego-Sferyczny. Uważa, że we współczesnej/postmodernistycznej kulturze znaczenie teatru zostało zrelatywizowane, wypaczone, czy też utracone, i należy je przywrócić lub odnaleźć na nowo.
Robert Gawłowski – absolwent wrocławskiej polonistyki, poeta, prozaik, krytyk literacki, dramaturg, scenarzysta, autor audycji i słuchowisk radiowych, w przeszłości związany z Polskim Radiem we Wrocławiu. Debiutował jako poeta w 1977 roku. Opublikował zbiory wierszy: Nie ukrywajmy tego szaleństwa, Ograniczony wybór, Marko Polo szuka nowej drogi, Marko Polo, Podróż chroniczna, Georg – ostatnie chwile, ostatnie błyski, Pył, Dotknięcie, Wieża wiatrów, Życie wieczne, Peregryn, Boskie światło / Göttliches Licht / Božské světlo, Otium i inne wiersze rzymskie. Autor sztuki teatralnej o Edycie Stein Droga w ciemności i zbioru opowiadań Pan Świat. Laureat nagród: im. S. Wyspiańskiego, Fundacji Kultury oraz „Feniksa”. W 2025 roku otrzymał Wrocławską Nagrodę Artystyczną w dziedzinie literatury za tom Boskie światło.
Stanisław Melski – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser. Absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. Związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu od 1 września 1981 roku. W marcu 2008 roku na podstawie przedstawienia Tango Sławomira Mrożka złożył egzamin reżyserski w Warszawie i uzyskał tytuł reżysera teatralnego. Od roku 1990 do 2017 z żoną Grażyną prowadził Teatr Dziesiątka w X LO we Wrocławiu, w którym wyreżyserował 75 spektakli. Autor pięciu tomików poezji: Wiązanki i wieńce, Uciekaj z miasta, Pyłki, płatki, kolce, Stasiu, proszę kup..., Pater Noster qui es (wydanie I 2025, wydanie II 2026).
Transmisja z wydarzenia:
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie poetycko-muzyczne pt. „Miałem dziwny sen, może i nie całkiem senny...” z okazji 50 lat pracy artystycznej we Wrocławiu Edwina Petrykata
Oprawa muzyczna: Sambor Dudziński
Scenariusz spotkania: dr Anna Poznańska
4 maja (poniedziałek) 2026 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Edwin Petrykat – aktor teatralny i filmowy znany z wielu ról w spektaklach realizowanych na scenach wrocławskich teatrów dramatycznych. W Teatrze Polskim, z którym związany jest od 1983 roku, tworzył kreacje w przedstawieniach Jerzego Jarockiego, Jana Klaty, Michała Zadary, Jerzego Grzegorzewskiego i wielu innych. Wcześniej występował w Teatrze Współczesnym w spektaklach reżyserowanych przez Helmuta Kajzara. Aktor wystąpił w wielu znaczących spektaklach Teatru Telewizji. Jest absolwentem PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Sambor Dudziński – aktor, performer, muzyk, mutliinstrumentalista, kompozytor. Znany jako Wojownik Sztuki, ukończył Państwową Szkolę Muzyczną I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Zamościu oraz Wydział Lalkarski wrocławskiej PWST. Jest laureatem m.in. Dyplomu Mistrzowskiego Kapituły Aleksandra Bardiniego, przyznanego w 2014 roku za całokształt dorobku artystycznego, aktorskiego, wokalnego i kompozytorskiego, z podkreśleniem jakości i znaczenia spektaklu Król Dawid – Live!
Źródło: teatr-capitol.pl
Anna Poznańska – dr n. hum., wykładowca, dziennikarka, autorka licznych reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce teatralnej. Jest autorką książki Komunikacja medialna a sfera publiczna. Tworzyła i prowadziła telewizyjne programy widowiskowe oraz cykle programów publicystyki kulturalnej. Jest autorką dokumentów o twórcach polskiej kultury m.in. reżyserze Jerzym Jarockim, kompozytorze Zygmuncie Koniecznym, wrocławskim twórcy lalek i rekwizytów Bronisławie Trytko.
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Historii Nauk Medycznych Oddział we Wrocławiu zapraszają na spotkanie z Aleksandrą Faryś pt. „Trąd – między dawnym strachem a współczesną wiedzą – czy naprawdę mamy się czego obawiać?”
25 kwietnia (sobota) 2026 roku o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Strona towarzystwa PTHNM Oddział we Wrocławiu: www.pthmif.pl
Aleksandra Faryś – studentka VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jest członkiem Studenckiego Koła Naukowego Chorób Zakaźnych i SKN Mikrobiologii Klinicznej. Interesuje się historią dawnych epidemii i ich wpływem społecznym na przestrzeni wieków. Autorka publikacji i wystąpień konferencyjnych m.in. na temat gruźlicy.