Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert muzyki polskiej pt. „Wieczór z nutą zadumy”5 grudnia (wtorek) 2023 roku o godz. 18.00
Kierownik artystyczny prof. Anna Gągola
Zapraszamy na „Wieczór z nutą zadumy” przygotowany przez artystów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. To wyjątkowa okazja do ponownego spotkania i wspólnego celebrowania muzyki rodzimych kompozytorów w pięknym wnętrzu Klubu Muzyki i Literatury.
Anna Gągola jest zatrudniona na stanowisku profesora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w Katedrze Kameralistyki, gdzie prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej. Studia magisterskie ukończyła we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, w klasie fortepianu doktora Andrzeja Głosza i w klasie kameralistyki prof. Alicji Faryniarz. Swoje umiejętności techniki gry doskonaliła, biorąc udział w Mistrzowskich Kursach Pianistycznych we Wrocławiu i Dusznikach-Zdroju u wybitnych pianistów z Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Pianistka posiada bogaty repertuar utworów kameralnych w zakresie instrumentów smyczkowych, dętych i wokalnych. Występuje w różnorodnych formacjach instrumentalnych od duetu do kwintetu. Obok działalności instrumentalnej w swoim dorobku artystycznym ma także występy z wokalistami oraz sceniczne i koncertowe wykonania oper. Anna Gągola jest pomysłodawcą koncertów pn. „Koncerty Muzyki Polskiej” o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, które organizuje już od kilkudziesięciu lat. W latach 2008-2016 pełniła zaszczytną funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Za wielokierunkową działalność artystyczną, dydaktyczną oraz organizacyjną otrzymała Nagrody Rektorskie, a ponadto została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.
Witold Janusz ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza w 1998 roku. Tego samego roku rozpoczął pracę jako pianista korepetytor na Wydziale Wokalnym w macierzystej uczelni. Od tego momentu specjalizuje się w kameralistyce fortepianowej, a w szczególności w liryce wokalnej, choć jego doświadczenia na niwie kameralnej obejmują także współpracę z instrumentami smyczkowymi i dętymi. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną – ma w swoim dorobku wiele koncertów kameralnych, zarówno na scenach krajowych, jak i zagranicznych (m.in. Szwajcaria, Hiszpania, Niemcy, Bułgaria, Austria, Słowacja). Występował podczas Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju (2002 i 2010). Jako pianista-akompaniator brał udział w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach wokalnych w: Dusznikach-Zdróju, Katowicach, Bydgoszczy, Warszawie, Wrocławiu, Nowym Sączu, Częstochowie, Andrii (Włochy), Trnavie (Słowacja).
Paweł Kołodziej – bas – Studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala oraz w Hochschule für Musik w Dreźnie w klasie prof. Olafa Bӓra. Od 2014 roku uczestniczył w Programie Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie pracował pod opieką Eytana Pessena. W latach 2016-2018 był zaangażowany do Studia Operowego przy Opéra de Lyon.
Jarosław Podsiadlik – klarnecista, kameralista i pedagog. Wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Współzałożyciel tria stroikowego Reed Connection. Ukończył z wyróżnieniem studia we wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz mistrzowskie studia podyplomowe w Konserwatorium Muzycznym w Wiedniu. Pierwszy klarnecista Orkiestry Filharmonii im. Tadeusza Bairda w Zielonej Górze oraz Morphing Chamber Orchestra w Wiedniu, z którymi koncertował również jako solista m.in. w Polsce, Danii, Austrii i Chorwacji. Jako solista, wraz z Luisą Albrechtovą (sopran) oraz towarzyszącą Morphing Chamber Orchestra z Wiednia, brał udział w światowym prawykonaniu utworów sygnowanych nazwiskiem W.A. Mozarta znalezionych w archiwum na Jasnej Górze w Częstochowie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową występując jako solista i kameralista.
Magdalena Ziarkowska-Kołacka jest asystentką w klasie skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz zastępczynią koncertmistrza Orkiestry Narodowego Forum Muzyki Leopoldinum. W latach 2016-2019 zajmowała funkcję koncertmistrzyni Filharmonii Częstochowskiej. W 2017 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jarosława Żołnierczyka. Jest laureatką I miejsca w kategorii solo oraz II miejsca w kategorii zespół kameralny na Międzynarodowym Konkursie Musica insieme w Wenecji. Brała udział w wielu festiwalach m.in. Kolory Polski w Filharmonii Łódzkiej, Festiwalu Wiolinistycznym im. Bronisława Hubermana w Filharmonii Częstochowskiej, Letniej Akademii Muzyki w Lusławicach, Festiwalu Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki w Filharmonii Zielonogórskiej oraz Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XII w Warszawie. W lipcu 2018 roku odbyła tournee koncertowe w ramach programu „Baltic Neopolis Virtuosi”, wykonując wraz z koncertmistrzami i liderami czołowych orkiestr europejskich dwudziestowieczne kompozycje kameralne w Polsce i Estonii.
|