Solidarność Dolny Śląsk, Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz Klub Muzyki i Literatury zapraszają na wystawę pt. ''Solidarność - między dawnymi a nowymi laty''. Fotografie Janusza Wolniaka. W ramach wystawy panel dyskusyjny pn. ''Współczesny rozwój Solidarności'' z udziałem Kazimierza Kimso i działaczy Solidarności
Udostępnienie 28 sierpnia (sobota) 2019 roku o godz. 12.00 Wernisaż 13 września (piątek) 2019 roku o godz. 12.00 Prace eksponowane w Galerii Klubu MiL do 14 października (poniedziałek) 2019 roku od pon. do piątku w godz. od 10.00 do 18.00 w soboty od 12.00 do 18.00 Wstęp wolny
Plakat [pdf]
Zaproszenie [pdf]
Ulotka o wystawie [pdf]
Link do panelu dyskusyjnego pn. ''Współczesny rozwój Solidarności''
Wokół „Solidarności” narosło przez lata wiele mitów i nieporozumień. Trudno by było inaczej, bo jest to przecież coś, co daleko, daleko wyrasta poza zwykły związek zawodowy. Od początku swego istnienia NSZZ „Solidarność” pełnił wielorakie funkcje. Był namiastkę przez lata oczekiwanej wolności, oddechem ciemiężonych pokoleń, przywracaniem zaufania do prawdy słów i wartości. Ludzie „Solidarności” wzięli na siebie ciężar walki nie tylko o prawa pracownicze, ale o czystą ludzką godność, o prawo wolnego wyrażania swoich myśli i przekonań, do odkłamywania białych kart historii.
„Solidarność” żądała nie tylko elementarnych praw dla ludzi pracy, ale walczyła o wolne media, o zniesienie cenzury, pluralizm związkowy i polityczny.
Dzisiaj, przed zbliżającą się 40. rocznicą powstania Związku, można powiedzieć, że większość tych celów została zrealizowana, ale związek zawodowy NSZZ „Solidarność” jest i będzie depozytariuszem najwyższych wartości. Nigdy nie będzie zwykłym związkiem zawodowym, ale z racji swej przeszłości, będzie miał prawo i obowiązek odnoszenia się do spraw publicznych, a nie tylko pracowniczych.
Na fotografiach, które ilustrują współczesną działalność Związku można zobaczyć tę historyczną i współczesną tablicę z postulatami ludzi pracy. Można zobaczyć dwóch śmiałków, którzy wspięli się na wrocławską Iglicę, by zawiesić flagę „Solidarności”, tak jak to zrobił w stanie wojennym, ówczesny student Marian Krzemiński.
Możemy zobaczyć na zdjęciach pierwszego przywódcę Regionu Dolny Śląsk Jerzego Piórkowskiego, który z Niemiec przyjechał na zaproszenie obecnego szefa „Solidarności” Kazimierza Kimso. Jest na zdjęciach wieloletni kapelan senior, asystent dolnośląskiej „Solidarności”, ks. Stanisław Pawlaczek i obecny asystent ks. Artur Szela. Zobaczymy na „barykadach” upominających się o swoje prawa pracowników różnych firm (kopalni, Wód Polskich, Amazona, sieci sklepowych. Mamy też zdjęcia działaczy młodych organizacji związkowych utworzonych w Amazonie, w Pepco, w Nestle Purina. Fotografie pokazują też „Solidarność”, która ze swoimi ideałami dociera do szkół, do najmłodszych poprzez lekcje obywatelskie czy konkursy. Związek uczestniczy i patronuje wielkim uroczystościom patriotycznym, jak na przykład nadanie LO nr 1 im. Inki, bohaterskiej i niezłomnej dziewczynie kojarzonej z symbolem Żołnierzy Wyklętych.
Związek to też codzienna praca prawników związkowych, działaczy dbających o rozwój organizacji i szkolenia. „Solidarność” przez lata nie zatraciła swojej wrażliwości na potrzeby ludzi, na ich krzywdę i poniżenie. Działacze związkowi i szeregowi członkowie wielokrotnie uczestniczą w różnych akacjach solidarnościowych, bo przyświeca im biblijne „jeden drugiego brzemion noście”, a patronuje bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który tak, jak św. Jan Paweł II powtarzał „zło dobrem zwyciężaj!”
Janusz Wolniak
Janusz Wolniak – dziennikarz, fotograf "Dolnośląskiej Solidarności", "Gazety Polskiej Codziennie", "Przeglądu Oświatowego". Autor historycznych publikacji – „Miesiące wolności”, "Sternicy dolnośląskiej Solidarności”, w przygotowaniu książka „Symbole dolnośląskiej Solidarności”.
|