Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie w ramach cyklu ''Dowód Tożsamości''. Gościem będzie Stanisław Szelc - z kabaretu Elita, satyryk, autor, aktor

16 stycznia (czwartek) 2020 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Koncepcja i realizacja projektu Ewa Gil-Kołakowska

Prowadzenie:
Ewa Gil-Kołakowska
Maciej Żurawski

W części muzycznej wieczoru:
Tomasz Krajewski - wokal
Żenia Betliński - gitara


Dowód Tożsamości - to cykl spotkań poświęcony mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska. To projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków. Ewa Gil-Kołakowska - autorka książki ''Dowód Tożsamości'' na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców. Do tej pory w Klubie Muzyki i Literatury gościli: językoznawca - prof. Jan Miodek, historyk - dr Maciej Łagiewski, judoka - dr Rafał Kubacki, aktor - Robert Gonera, a także poetka - Ewa Sonnenberg, kulturoznawca - prof. Ilias Wrazas, reżyserka – Julia Popkiewicz, pieśniarz - Przemysław Paśko, wrocławska dziennikarka i społeczniczka - Wanda Ziembicka – Has, autor i scenarzysta Cezary Harasimowicz, wieloletni gospodarze wrocławskiego zoo i kultowego programu ''Z kamerą wśród zwierząt'' – Hanna i Antoni Gucwińscy, rzeźbiarka – Bożenna Biskupska oraz alpinista i himalaista - Aleksander Lwow. Gościem spotkania w dniu 16 stycznia będzie satyryk, autor i aktor – Stanisław Szelc. W części muzycznej wieczoru posłuchamy piosenek w wykonaniu aktora Tomasza Krajewskiego, któremu akompaniować będzie na gitarze Żenia Betliński. Będzie również okazja obejrzeć krótki film w reż. Macieja Żurawskiego pt. ''Jeden dzień z życia Stanisława Szelca''. Spotkanie poprowadzą – red. Ewa Gil-Kołakowska i red. Maciej Żurawski.


Stanisław Szelc. Jedna z najbarwniejszych postaci wrocławskiego świata kultury, znakomity satyryk, autor i aktor – przez lata związany z Teatrem Kalambur, Wrocławskim Teatrem Komedia oraz Kabaretem ELITA. Jest autorem serii skeczy radiowych pod wspólnym tytułem ''Chłop i baba'', na podstawie których nakręcono serial emitowany w Programie II TVP. W tym samym programie prowadził też teleturniej ''Tele PRLe'', a w TV Polonia - polonijny program ''Ludzie listy piszą''. W latach 70., 80. i 90. współpracował z Andrzejem Waligórskim i Studiem 202 w Polskim Radiu Wrocław. Najbardziej znany jest jego radiowy głos właśnie ze Studia 202, w którym po śmierci Andrzeja Waligórskiego przejął rolę Onufrego Zagłoby w słuchowisku ''Rycerze''. Zastąpił również Jana Kaczmarka w jednym z najbardziej znanych słuchowisk satyrycznych Polskiego Radia – ''Z pamiętnika młodej lekarki'', gdzie występował wraz z Ewą Szumańską.


Ewa Gil-Kołakowska. Pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi kultury i sztuki, które publikowała na łamach ''Magazynu Tygodniowego GR'', ''Przeglądu'', ''Angory'' i ''XL''. Współpracowała też z tygodnikiem ''Wprost'', ''Gazetą Wyborczą'', ''Wieczorem Wrocławia'', ''West Zeitung'', miesięcznikami ''Machina'' i ''WOW''. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. W latach 1991-1994 redaktor naczelna magazynu ''E’LA''. Autorka książek: ''La, la, la, la…'', ''Dowód tożsamości'', ''Mam jedno oko zielone…'', ''Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie'' oraz wydanej trzy lata temu książki ''Opowieści bielsze niż śnieg''. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu ''Alkimja'' Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego ''Piosenki Toma Waitsa'', płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE ''Day by Day'', zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury - Dowód Tożsamości, to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi których, lubi, ceni i szanuje.


Maciej Żurawski. Dziennikarz telewizyjny m.in. ''Niech żyje kino, Paragraf 148 - Kara śmierci'', dokumentalista - ''Mój Mikstat'', ''Światy Jana Jakuba K.'', reżyser a także realizator teledysków między innymi dla Lecha Janerki i Zespołu Świetliki, przez lata z powodzeniem sprawdzał się również jako wokalista Zespołu Siła Przebicia. Autor znakomitej książki pt. ''Czarna wołga'', która była jego debiutem literackim. ''Czarna wołga'' to opowieść o serii brutalnych zabójstw dokonywanych we Wrocławiu w roku 1983. Jej główny bohater kapitan Kazimierz Zgrobel próbuje znaleźć mordercę, ten jednak wciąż sprytnie wymyka się dochodzeniowcom. Śledztwo przenosi się do podejrzanych knajp i mętnych spelunek, gdzie strumieniami leje się wódka, a prostytutki oferują swoje przybladłe wdzięki. Wśród nich Zgrobel, wspominając dawne sprawy, usiłuje dociec prawdy. Także o własnym życiu...
Żurawski, zapytany na spotkaniu autorskim, skąd pomysł na taki temat książki, odpowiedział: Czy fascynuje mnie zbrodnia w PRL-u? Raczej nie. Mogę powiedzieć, że jest we mnie i na zawsze pozostanie, ale fascynacja to za duże słowo. Po prawie dwóch latach jeżdżenia po Polsce i przeglądania akt sądowych, prokuratorskich i śledczych miałem dość i zdecydowałem się na zakończenie mojej pracy nad tym cyklem [nad »Paragrafem 148...«], kontynuowali go inni reżyserzy. Efektem tego, co we mnie zostało z tych spraw, jest między innymi »Czarna wołga«".


Tomasz Krajewski. Aktor, konferansjer, moderator, lektor, wokalista. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu, w latach 90 aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego, a później Teatru Nowego. Wieloletni współpracownik wielu polskich rozgłośni telewizyjnych i radiowych. Artysta, który nigdy nie spoczywa na laurach i wciąż doskonali swój wokalny warsztat. Wieloletnie doświadczenie, niesamowita charyzma i elektryzujący, charakterystyczny głos , a także elokwencja i dowcip Tomasza Krajewskiego sprawiają, że potrafi on przyciągnąć tłumy. Jego osoba jest gwarancją sukcesu każdego przedsięwzięcia. Prowadzi wiele imprez, za każdym razem spotykając się z ogromną sympatią publiczności - eventy, pokazy mody, pokazy fryzjerskie, szkolenia, konferencje, gale, bale charytatywne, licytacje, targi, imprezy prestiżowe i masowe. Oprócz tego występuje z kameralnymi recitalami i większymi koncertami, m.in. z repertuarem piosenek takich wykonawców jak: Ben E. King, Eddy Arnold, Michael Buble, James Blunt, Andrzej Zaucha.
Tomasz Krajewski to także wieloletni współpracownik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której koncerty od wielu lat prowadzi na Wrocławskim Rynku.


Żenia Betliński. Absolwent Akademii Muzycznej w Odessie, znakomity kontrabasista, a także basista i gitarzysta. Cztery lata temu przybył do Wrocławia i już tu został na dobre. Jak sam mówi droga do naszego miasta nie była prosta i wiodła przez Kijów, Warszawę i Katowice. Wybór Wrocławia to był przypadek, a przyczynił się do tego pewien przypadkowo spotkany w Tatrach ukraiński chirurg… Przypadek okazał się szczęśliwy, a wybór Wrocławia, jako miejsca do życia - trafny, Żenia szybko odnalazł się w naszym środowisku muzycznym. Współpracuje z Teatrem Capitol, Olą Turoń, zespołami: ''Hello My Sunshine'', ''The Lions'' i innymi osobami i składami. Wrocław stał się dla ukraińskiego muzyka bardzo ważnym miejscem. ''To moje miasto'' - mówi i porównuje stolicę Dolnego Śląska do Nowego Jorku . Zachwyca go zwłaszcza niezwykle przyjazna atmosfera na naszej wrocławskiej scenie oraz ogromna życzliwość panująca wśród muzyków.



 

Aktualności

polska flaga   Z okazji Narodowego Święta Niepodległości recital fortepianowy L. Krahforsta

11.11 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Dolnośląskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – powodzianom”

12.11 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „ Arcydzieła muzyki skrzypcowej”

13.11 (środa) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert A. Bittner i K. Bartnika pt. „Muzyczna wyprawa do Hiszpanii”

13.11 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja M. Pacholaka pt. „Cmentarz żołnierski na Rossie i mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego”

14.11 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki W. Okonia pt. „Jeszcze jeden tom wierszy/Ještě jedna sbírka poezie”, wydanie polsko-czeskie
Gościnnie: L. Martinek – tłumacz na język czeski

14.11 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.


Spotkanie z seniorami, którzy opowiedzą o „Kolorowej integracji w Jeleniej Górze”

15.11 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie pt. "Strofy patriotyzmu". Wykład Krzysztofa Kawalca (IPN) - na temat Ignacego Paderewskiego

15.11 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Lwów zaklęty w dokumentach ze zbiorów Zdzisława Piwki”

do 15 listopada 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Udostępnienie wystawy pt. „Odra – rzeka w Chorwacji w fotografiach Ryszarda Sławczyńskiego”

16.11 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy F. Litwin

16.11 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” recital fortepianowy K. Dębosza
Prowadzenie: I. Starzec

18.11 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „Popołudnie z muzyką wokalną”

19.11 (wtorek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie E. Jungowska
Koncepcja spotkań i prowadzenie E. Gil-Kołakowska
W części artystycznej:
Ł. Iwaniuk – zoolog i edukator
T. Krajewski – gitara, wokal
T. Backovskyy – saksofon

19.11 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

20.11 (środa) 2024 roku o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

20.11 (środa) 2024 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie pt. „Oporów – osiedle uniwersyteckie”

21.11 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Warsztaty pianistyczne z G. Niemczukiem

22.11 (piątek) br. o godz. 9.00 – 12.00
23.11 (sobota) br. o godz. 9.00 – 12.00
Wstęp biletowany

Recital fortepianowy G. Niemczuka pt. „Późne arcydzieła Fryderyka Chopina”

22.11 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Spotkanie autorskie Hassanala Abdullaha
Prowadzenie: K. Burnat
Tłumaczenie: K. Georgiou
Oprawa muzyczna: W. Pelc ‒ skrzypce

23.11 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu E. Terlikowskiej i M. Mostowskiej

25.11 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert wychowanków MDK Wrocław-Krzyki pt. „Piano solo”
Gościnnie sekcja skrzypiec „Spiccato”

25.11 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki C. Sobkowiaka pt. „Kartka na stole”
Recytacje: S. Melski
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

26.11 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy

27.11 (środa) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja najnowszej książki poetyckiej R. Gawłowskiego pt. „Otium i inne wiersze rzymskie”
Prowadzenie spotkania: C. Wąs

27.11 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wykład P. Gaglika pt. „Drogą św. Jakuba przez Łużyce czerwiec 2024”

28.11 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki J. Horodeckiej-Wieczorek pt. „Wiatru tchnienie o Chopinie”
Prowadzenie: A. Gajdamowicz
W części muzycznej: M. Ferenc – fortepian

29.11 (piątek) br. o godz. 12.30, 13.15
Spotkanie zamknięte

Koncert muzyki polskiej pt. „Od Mikulego do Kulikowskiego

2.12 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na recital Marty Dzwonkowskiej pt. „Bo we mnie jest seks! Kalinowe listy”
Prowadzenie: Jerzy Skoczylas
Przy fortepianie: Tomasz Basel

6.12 (piątek) 2024 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert mikołajkowy uczniów Akademii Suzuki Wrocław

7.12 (sobota) br. o godz. 10.00
Koncert zamknięty

Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu, spotkanie świąteczne

10.12 (wtorek) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Wrocławska premiera książki H. Wańka pt. „Silesius. Tajemny dom śmierci”
Spotkanie poprowadzi: R. Gawłowski

11.12 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Klub Przyjaciół Grodna i Wilna zaprasza na spotkanie opłatkowe w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu

12.12 (czwartek) br. o roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.

Koncert charytatywny pt.: „Dla Lądka”

12.12 (czwartek) br. o godz. 18.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów GSM I stopnia im. prof. E. Kajdasza w Trzebnicy pt. „Spotkanie przy fortepianie”
Gościnnie: D.V. Cel

14.12 (sobota) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

18.12 (środa) 2024 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert świąteczny pt. „Barwy kolęd”
R. Frey – gitara, śpiew
W. Kwaśnicki – saksofon, cajon

20.12 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert Broad Peak pt. „Przed odlotem”
P. Hefczyńska – wokal, autorka tekstów i muzyki, djka
E.M. Sokołowska – instrumentalistka, wokalistka, kompozytorka
Słowo wstępne R. Sławczyński

11.01 (sobota) 2025 r. o godz. 16.00
Koncert zamknięty

Wystawa malarstwa E. Gosia

do 13 stycznia 2025 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Odra – rzeka w Chorwacji w fotografiach Ryszarda Sławczyńskiego”

do 16 stycznia 2025 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy