Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację książki Leszka Pułki pt. „Osobne”Prowadzenie: Urszula Glensk
Leszek Pułka, „Osobne” (okładka) [pdf] Czy wiersze dojrzałego poety muszą być idealnie skrojone i doskonałe rytmicznie? Nie, ale te są. Czy mogą być przy tym dzikie? Te są. A czy mają jeszcze czym poruszać? Te poruszają bardzo w wielu rejestrach, zmysłowe, lepkie i sporo w nich niezgody. Czy są to zatem wiersze dojrzałego poety? To nie ta kategoria. Jacek Bierut A co ty powiedziałbyś w salonie mercedesa do przechadzającej się obok instagramowej kopii Julii Capuleti o groteskowych pośladkach i ustach glonojada? Jakie wyrzekłbyś słowa, poeto, niedobitku przeszłości i jej rytuałów? Jak zabrzmiałoby twoje wielkie NIC? Na szczęście w tych wierszach jest coś więcej niż tylko melancholia odchodzenia i mijania się. Jest jakaś heroiczna czy dziecięca radość, ciekawość wojażera i voyeurysty, ciekawość degradującego się i uciekającego świata. Jeszcze tyle tego wszystkiego – mówi – do wypowiedzenia. Tyle, mimo wszystko, miłości. Karol Maliszewski Leszek Pułka urodził się w 1956 roku w Warszawie. Dr hab., profesor UWr, polski poeta, krytyk literacki i teatralny, historyk literatury, dziennikarz, medioznawca. Debiutował arkuszem Defekty fetysza (1977) w bezdebitowej „Bibliotece Agory”, w której ukazały się również tomiki made in poland. poemat jednej melancholii oraz Miasto (1978). W obiegu oficjalnym wydał zbiór Niepokalane (1979) oraz Pomiędzy wierszami (1983). W 2023 roku Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej opublikowało tom Wieża Montaigne'a. Wiersze drukował w „Więzi”, „Odrze”, „Twórczości” i „Formacie Literackim”. Od 2007 roku profesor Uniwersytetu Wrocławskiego w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.
Urszula Glensk – polska literaturoznawczyni i krytyczka literacka. Profesor w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Kierownik Zakładu Form Literackich i Dokumentalnych. Wykłada literaturę i creative writing. Autorka artykułów naukowych i publicystycznych, m.in. o prawach uchodźców, ludzi represjonowanych z powodu wojen, a także o ochronę drzew. Publikuje w „Nowych Książkach” i w portalu „Studio Opinii”. W latach 2019–2021 członek jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.
Robert Gonera – absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, obecnie jej wykładowca. Był związany z wrocławskim Teatrem Polskim, gdzie występował w spektaklach takich jak: Dama z Jednorożcem, Opera za trzy grosze i w tytułowej roli w Romeo i Julii. Na ekranie zadebiutował w filmie R. Piwowarskiego Marcowe migdały (1989). Grał w filmach m.in. Teresy Kotlarczyk, Wojciecha Wójcika i Feliksa Falka. Otrzymał Polskiego Orła 2000 dla najlepszego aktora.
Transmisja z wydarzenia:
|