Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na premierę książki Izabelli Starzec pt. „Brzmienia Wrocławia. Rozmowy w wielu tonacjach”

Prowadzenie: Artur Bielecki
W części muzycznej zespół Artrio:
Beata Solnicka – skrzypce
Ewa Dymek-Kuś – wiolonczela
Magdalena Just – harfa
20 listopada (czwartek) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie transmitowane online

Plakat [pdf]

Izabella Starzec, „Brzmienia Wrocławia. Rozmowy w wielu tonacjach” (okładka) [pdf]


Książka wydana została przez Oficynę Wydawniczą „Akwedukt” Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu.


„[…] Dowiadujemy się o Wrocławiu rzeczy nieznanych, ale także środowiskowych tajemnic poliszynela i powszechnie znanych faktów – lecz opowiedzianych na nowo, ze swoistej perspektywy osobistej. Wnosi to do nich zabarwienie emocjonalne, a przede wszystkim szczegóły, które często umykają źródłom oficjalnym – artykułom prasowym, dokumentom itp. Dzięki temu książka ta jest nie tylko wciągającą lekturą, ale stanie się też obowiązkową pozycją bibliograficzną we wszelkich omówieniach dotyczących kulturalnego życia stolicy Dolnego Śląska”.

Jakub Puchalski


„[…] Cieszę się więc ogromnie, że wywiady Izabelli doczekały się zebrania razem w formie książki. To niewątpliwie przyjemność dla wielbicieli muzyki i spora dawka wiedzy dla nas wszystkich. Izabella, darzę cię ogromnym szacunkiem i sympatią – kiedyś jako wzór, dziś jako koleżankę »po klawiaturze«. Pisz nam jak najwięcej!”.

Olga Szelc


Izabella Starzec – dziennikarka, publicystka, prelegentka i krytyczka muzyczna. Doktor nauk humanistycznych (historia). Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (pedagogika wokalna, teoria muzyki). Związana była ze średnim i wyższym szkolnictwem muzycznym, Dolnośląską Szkołą Wyższą i Uniwersytetem Wrocławskim. Jej dorobek dziennikarski obejmuje kilkaset programów telewizyjnych, recenzje, wywiady i teksty prasowe, współpracę radiową, zaś wieloletnia aktywność publicystyczno-prelegencka związana jest z około tysiącem poprowadzonych koncertów i audycji we współpracy z instytucjami muzycznymi, kulturalnymi i koncertowymi. Jest autorką szeregu artykułów naukowych oraz monografii „Dziennikarstwo muzyczne w TVP Wrocław w latach 1994–2010”. Została uhonorowana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Dolny Śląsk tytułem Dolnośląskiego Dziennikarza Roku 2024. Współpracuje z TVP Wrocław, działa jako publicystka, prowadząc koncerty oraz autorski profil „Rozmowy o muzyce” na Patronite.pl.


Artur Bielecki – muzykolog, publicysta, prelegent, nauczyciel. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiował na Wydziale Historycznym w Instytucie Muzykologii. Otrzymał stypendium Towarzystwa im. F. Chopina. Prowadzi działalność publicystyczną, zamieszczając liczne artykuły w takich pismach, jak „Chopin in the World”, „Ruch Muzyczny”, „Tygodnik Powszechny”, „Odra”, „Panorama Dolnośląska”. Współpracował z Polskim Radiem we Wrocławiu, z II Programem Polskiego Radia w Warszawie oraz z Telewizją Wrocław. Prowadził liczne koncerty, w tym cykl „Tysiąc lat muzyki na Śląsku”. Opublikował książkę Chopiniści, która ukazała się nakładem Narodowego Instytutu F. Chopina. Ważniejsze artykuły: Some reflections on the Chopin Chord, Zapomniana legenda, Boski instrument, Kwartet nie całkiem smyczkowy, Tony płyt, dekady sławy.


Artrio jest wyróżniającym się na polskiej scenie muzycznej zespołem, założonym w 2013 roku przez trzy instrumentalistki – Beatę Solnicką (skrzypce), Ewę Dymek-Kuś (wiolonczela) i Magdalenę Just (harfa). Niestandardowy dobór instrumentów, fantastyczna energia oraz nietuzinkowy repertuar – zdobyły serca melomanów. Pośród kilkuset wykonywanych przez zespół utworów odnajdujemy zarówno dzieła mistrzów minionych epok, jak i twórczość rozrywkową w aranżacjach Ewy Dymek-Kuś. Członkinie Artrio nierzadko eksperymentują i znakomicie odnajdują się w różnorodnej stylistyce muzycznej New Age, chillout, jazzowej i filmowej. Doskonałym dowodem na to jest chwytliwy album Endorfiny (2016), na którym znajduje się wiele przebojów – od What a Wonderful World Louisa Armstronga po Happy Pharrella Williamsa. Niewątpliwie każdy występ Artrio jest dla słuchaczy wyjątkową szansą na spotkanie z doskonale wykonaną muzyką. Muzyką, która – jak dobrze wiemy – niejedno ma oblicze. Zespół koncertował na w Filharmonii Wrocławskiej i w Narodowym Forum Muzyki, brał udział w prestiżowych koncertach charytatywnych, uświetniał ważne imprezy okolicznościowe, kongresy. Był zapraszany do występów sylwestrowych i noworocznych. Zespół wydał pierwszą płytę w 2013 roku zatytułowaną Artrio. W 2014 roku ukazał się album Nadnoteckie kolędowanie z tenorem Tomaszem Zagórskim oraz z udziałem Kuby Stankiewicza, a w 2015 roku krążek Endorfiny. Płyta Femme ukazała się 14 lutego 2020 roku na walentynki, w rocznicę powstania zespołu. Najnowsza płyta z 2025 roku to celtycki projekt „Tchnienie Morrigan”.



Transmisja z wydarzenia:


 

Aktualności

Recital fortepianowy J. Łukanusa

26.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie poświęcone 100. urodzinom prof. Janiny Kwiatkowskiej-Korczak

27.06 (sobota) 2026 roku o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny pt. „Magia Przyjaźni”

27.06 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
A. Adov – fortepian
Prowadzenie: A. Piasecka-Ceccato
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

29.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Walne zgromadzenie członków Dolnośląskiego Towarzystwa im. F. Chopina

30.06 (wtorek) br. o godz. 12.00
Spotkanie zamknięte

Koncert zespołu kameralnego ThaiPol Duo
S. Wadzicka – skrzypce
T. Yimsomboon – fortepian

30.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Koncert transmitowany online

Spotkanie prezentujące 19 i 20 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

1.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Recital fortepianowy A. Lenivenko pt. „White flower”

2.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Cała Ty”
Prowadzenie: W. Okoń
Recytacje: S. Melski
W części muzycznej: K. Nieborak – gitara

6.07 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Muzyczne Podróże”

11.07 (sobota) br. o godz. 15.00, 16.30, 17.45
Koncert zamknięty

Koncert chóru młodzieżowego ze Szwajcarii „Chorisma” pt. „U siebie – Mys Daheim”
Prowadzenie chóru, dyrygentki: A.B. Winzeler, L. Huber
Asystentka: N. Bühl

21.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy pt. „Chopin i przyjaciele”
Wystąpią:
Z. Xao
R. LaTourrette
J. Fu
B. Yick
T. Lam
M. Lam

25.07 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalny stypendystów Gaude Polonia pt. „Na fali polskiej klasyki”
Y. Hryhorash – baryton
O. Lanovyi – tenor
Przy fortepianie: A. Tashkinova, R. Marczenko

29.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert R. Gawrona pt. „Tribute To Glenn Miller. Przeboje orkiestry Glenna Millera zagrane na banjo”

30.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy pt. „Polscy kompozytorzy”
K. Suetsugu
J. Sugano
H. Matsumoto

14.08 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Warsztaty pianistyczne
Prowadzenie: P. Melka

25–29.08 (wtorek – sobota) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy kończący warsztaty pianistyczne

29.08 (sobota) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu Ensemble de L’Amitié pt. „Nieobecne głosy – wrocławskie spotkania z muzyką kobiet” połączony z wykładem kompozytorki U. Kozy
K. Koczur – skrzypce
D. Ganczar – fortepian
A. Krajewska – marimba

3.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera tomu poetyckiego J. Woźniczki pt. „Post mortem”

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Chabielskiego

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki pt. „Opowieści chasydzkie” pod redakcją W. Tworka i M. Wodzińskiego
Prowadzenie: M. Urbanek w rozmowie z M. Wodzińskim

9.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

„Letnie czytanie wierszy”

10.09 (czwartek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja K. Sowińskiej pt. „Wyjechałem więc do Wrocławia… – wrocławskie ślady Marka Hłaski”

11.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert chóru „Przedmieście Świdnickie”
Dyrygent: D. Kozłowski

14.09 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycko muzyczny wałbrzyskiej grupy Ars Poetica pt. „Złote ogrody wyobraźni”
Oprawa muzyczna: zespół Kałamarscy i Przyjaciele

15.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn T. Tomsi
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

19.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” recital fortepianowy M. Czech
Słowo o muzyce: J. Adamowski

21.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Wręczenie nagród Laur Wrocławia i Diament Wrocławia

22.09 (wtorek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Spotkanie z M. Olbromskim połączone z prezentacją książki pt. „Lwów Jana Parandowskiego”

24.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Otwarte zebranie Towarzystwa Wagnerowskiego we Wrocławiu

25.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z dr. M. Piekarskim pt. „Spacer po muzycznym Lwowie. Między operą, kościołem, towarzystwem muzycznym i prywatnymi salonami”

26.09 (sobota) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital gitarowo-wokalny E. Malinowskiego pt. „Polska w sercach ludzkich w czasie i przestrzeni”

29.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład prof. J. Miodka pt. „Powrześniowe refleksje”
W części muzycznej: A. Walus – instrumenty klawiszowe, saksofon

13.10 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online