Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert monograficzny pt. „Ukraińska dusza” z utworami ukraińskiej kompozytorki Bogdany Filc

29 kwietnia (sobota) 2023 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Wystąpią:
Ivanna Husar – skrzypce
Joanna Zawartko – sopran
Witold Janusz – fortepian
Przygotowanie koncertu: Izabella Starzec
Prowadzenie: Lidia Husar


Ivanna Husar
Urodziła się 6.02.1986 roku w Równym na Ukrainie. Talent muzyczny odziedziczyła po mamie i babci – Iwannie Filc – skrzypaczce, od której otrzymała znakomity instrument z pracowni polskiego lutnika Baczyńskiego. W jej rodzinie była również znakomita kompozytorka i muzykolog Bogdana Filc (1932 – 2021), twórczyni wielu dzieł chóralnych, fortepianowych, kameralnych, pieśni, czy oper dla dzieci. W latach 2003 – 2008 studiowała w Lwowskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Igora Pylatjuka. W latach 2008 – 2011 odbyła studia doktoranckie w macierzystej uczelni u tego samego pedagoga. Niejednokrotnie występowała jako solistka z orkiestrą Filharmonii Lwowskiej, Czarnowickiej i Kijowskiej. Koncertowała w wielu miastach Ukrainy, występowała też w Polsce, Niemczech, Portugalii i na Tajwanie. Jest laureatką międzynarodowych konkursów „Remember Enescu” (Bukareszt, 1998) i „XXI Century Art” (Kiev – Vorzel, 2006). Jej doświadczenie obejmuje również kameralistykę oraz symfonikę. Grała w kwartetach, w orkiestrze kameralnej „Akademija” (2003 – 2008), współpracowała z orkiestrą kameralną „Wirtuozi Lwowa” (2016). W latach 2010 – 2015 była skrzypaczką symfonicznej „Inso-Lviv” Filharmonii Lwowskiej, a od 2017 roku do teraz jest skrzypaczką orkiestry symfonicznej Filharmonii Lwowskiej (grupa I skrzypiec).


Lidia Husar
Absolwentka teorii muzyki w Konserwatorium im. M. Łysenki we Lwowie (1978). W latach 1978-1989 wykładowca przedmiotów muzyczno-teoretycznych w Instytucie Kultury w Równym. Od 1990 roku związana z Lwowską Szkołą Sztuk Pięknych, gdzie obecnie piastuje funkcję Kierownika Wydziału Wokalnego i Muzyczno-Teoretycznego. Prowadzi przedmioty teoretyczne i praktyczne (solfeż, literatura muzyczna, teoria muzyki). Lidia Husar brała udział w konferencjach naukowych, konferencjach metodycznych oraz wielu wydarzeniach kulturalnych. W roku 2007 i 2012 była organizatorką cyklu koncertów jubileuszowych poświęconych twórczości współczesnej ukraińskiej kompozytorki Bohdany Filc (Lwów, Tarnopol, Równe, Drohobycz). W dorobku posiada artykuły i recenzje publikowane w czasopismach muzycznych. Za wykład podczas jubileuszowej akademii w 140 rocznicę urodzin Salomei Kruszelnickiej w 2012 roku otrzymała nagrody Muzeum Muzyczno-Biograficznego Salomei Kruszelnickiej (Lwów) i Międzynarodowego Instytut u Oświaty, Kultury i Związków z Diasporą (Lwów).


Joanna Zawartko
Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Zadebiutowała w 2013 roku partią tytułową w Rusałce Dvořáka podczas koncertowego wykonania tej opery w Filharmonii Dolnośląskiej. Rok później rolą Desdemony w Otellu Verdiego rozpoczęła współpracę z Operą Wrocławską. W repertuarze ma również partie Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Mimì w Cyganerii Pucciniego, tytułowe w Halce Moniuszki oraz Hagith Szymanowskiego, Micaëli w Carmen Bizeta, Zemfiry w Aleko Rachmaninowa, Amelii w Simonie Boccanegrze Verdiego, Ortlindy w Walkirii Wagnera i Roksany w Królu Rogerze Szymanowskiego. Jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in.: IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2016, III miejsce i nagroda specjalna), 49. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonína Dvořáka w Karlovych Varach (2014, III miejsce i nagroda specjalna), VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu (2013, Grand Prix i nagroda specjalna), II Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie (2011, II miejsce oraz trzy nagrody specjalne), X Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju (2010, I miejsce). Artystkę można usłyszeć m.in. w Oper Graz, Badisches Staatstheater Karlsruhe, Tiroler Landestheater Innsbruck, Landestheater Linz, Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, filharmoniach: Dolnośląskiej, Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Narodowej, Pomorskiej, Poznańskiej, Sudeckiej, Śląskiej oraz Koszyckiej, a także w Narodowym Forum Muzyki. Joanna Zawartko współpracowała z takimi dyrygentami jak m.in.: Bassem Akiki, Adam Banaszak, Jakub Chrenowicz, Marzena Diakun, Seokwon Hong, Jacek Kaspszyk, Roland Kluttig, Tadeusz Kozłowski, Ewa Michnik, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski. Jest laureatką nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018 w kategorii Odkrycie roku.


Witold Janusz
Ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza w 1998 roku. Tego samego roku rozpoczął pracę jako pianista korepetytor na Wydziale Wokalnym w swojej macierzystej uczelni. Od tego momentu specjalizuje się w kameralistyce fortepianowej, a w szczególności w liryce wokalnej, choć jego doświadczenia na niwie kameralnej obejmują także współpracę z instrumentami smyczkowymi i dętymi. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną – ma w swoim dorobku wiele koncertów kameralnych, zarówno na scenach krajowych, jak i zagranicznych (m.in. Szwajcaria, Hiszpania, Niemcy, Bułgaria, Austria czy Słowacja). Występował podczas Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju (2002 i 2010). Jako pianista – akompaniator brał udział w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach wokalnych (m.in. Duszniki-Zdrój, Stonava, Katowice, Bydgoszcz, Warszawa, Wrocław, Ueckermunde, Nowy Sącz, Częstochowa, Andria, Trnava). Jest laureatem szeregu nagród specjalnych dla pianistów – akompaniatorów na tychże konkursach. Na swojej macierzystej uczelni prowadzi równie aktywnie działalność pedagogiczną – wielu z jego studentów to laureaci krajowych i zagranicznych konkursów wokalnych. W 2009 roku otrzymał tytuł doktora sztuki.



 

Aktualności

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Muzyczne wspomnienia...”
R. Zdobylak – wiolonczela
H. Bednarska – skrzypce
T. Śliwowski – fortepian

4.08 (niedziela) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Nagrania płyty CD

20 – 22.08 br.
Wstęp z zaproszeniami

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja książki B. Dziewięckiej-Figiel pt. „Opowiadania ze starej kuchni”
W części muzycznej: B. Bokun – skrzypce

5.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki G.L. Kamińskiego pt. „Wrocławska Abrakadabra”
Prowadzenie spotkania Waldemar Okoń

6.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wieczór poetycki B.K. Załęskiej z prezentacją najnowszego tomu poezji pn. „Znaki zapytania”
W części muzycznej: Z. Dynak-Chwałko – fortepian

9.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu, spotkanie

10.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją książki pt. „Tajemnicza podróż”

11.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”
Słowo wstępne R. Sławczyński

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z S. Kalus pt. „Poszukiwanie piękna w życiu i w sztukach różnych”
Prowadzenie J. Tkaczyk

19.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert duetu Bokun-Kościuszko
J.J. Bokun – klarnet
J. Kościuszko – gitara

20.09 (piątek) br. o godz. 19.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody im. A. Pryszczewskiej-Kozołubowej J. Horbaczowi za pracę magisterską

21.09 (sobota) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn M. Dzieniowi

21.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Wydarzenie transmitowane online

Prezentacja najnowszej książki J. Skoczylasa pt. „Zwierzenia maszynisty”

24.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”
Słowo wstępne R. Sławczyński

26.09 (czwartek) 2024 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera płyty M. Michalskiego – Johann Sebastian Bach Inventions & Sinfonias BWV 772-801

2.10 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spektakl pt. „Miłość ci wszystko wybaczy” w wykonaniu A. Damrych i J. Skoczylasa

7.10 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online