Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert gitarowo-fortepianowy

22 marca (piątek) 2019 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Anna Pietrzak (Polska) - gitara
Carl Petersson (Szwecja) - fortepian
Urszula Skowrońska (Polska) - gitara


Anna Pietrzak, gitarzystka oraz pedagog. Laureatka kilkunastu krajowych i zagranicznych konkursów gitarowych odbywających się m.in. w Austrii, Grecji, Polsce oraz w Rumuni. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Samorządu Miasta Wrocławia. Artystka koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Chinach, Czechach, Estonii, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech i na Słowacji. Współpracowała z orkiestrami m.in. Filharmonii Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Podlaskiej, Wrocławskiej, Warmińsko-Mazurskiej, Koszyckiej. W 2017 debiutowała z Toronto Concert Orchestra pod batutą Kerry Strattona. Jako kameralistka współpracuje na stałe z wokalistką Julietą Gonzalez Springer oraz pianistą Carlem Peterssonem. Jest wykładowcą kursów gitarowych oraz jurorem konkursów instrumentalnych. Wydała trzy płyty, które otrzymały pozytywne recenzje w fachowej prasie muzycznej. Solową ''La Catedral'', GITANA ''Electric-eclectic'' z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych muzyków jazzowych oraz ''Farewell'' w duecie z bratem Łukaszem. Anna ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary Marka Zielińskiego i prof. Piotra Zaleskiego W 2012 r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w tejże uczelni. Jest także absolwentką Konserwatorium Muzycznego w Pireusie w Grecji w klasie gitary Costasa Cotsiolisa. Anna Pietrzak od 2008 roku prowadzi klasę gitary w PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jej uczniowie są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów gitarowych.
Strona wykonawczyni: www.annapietrzak.com


Carl Petersson to znakomity szwedzki pianista, który występował m.in w Canadian National Arts Gallery w Ottawie, the Glenn Gould Studio at the CBC w Toronto, the Shanghai Oriental Arts Center w Chinach oraz Kleinhans Music Hall in Buffalo, USA oraz współpracował z takimi dyrygentami jak JoAnn Falltta, Jiri Starek, Charles Olivieri Munro czy Kerry Stratton. Artysta od 2014 roku na stałe związany jest z w wydawnictwem NAXOS dla którego zrealizował 3 płyty. W 2019 roku ukaże się kolejna zawierająca rękopisy utworów Ludwika van Beethovena, które jak dotąd nigdy nie były nagrane. Carl Petersson urodził się w Szwecji. Studia pianistyczne ukończył w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w klasie prof. Jose Ribery. W 2013 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Marioli Cieniawy. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w międzynarodowych kursach pianistycznych odbywających się w Danii, Szwecji i Izraelu. Czterokrotnie otrzymał stypendium w ramach Tel-Hai International Piano Master Classes, gdzie studiował m. in. w legendarnej klasie fortepianu prof. Pniny Salzman z Izraela. Jest zwycięzcą wielu konkursów, m. in. „Isman Family Prize” w Izraelu. W roku 2009 zadebiutował w Ameryce, koncertując z West Coast Symphony w Vancouver (Kanada) oraz Carson City Symphony (USA). Artysta wielokrotnie występował jako solista i z towarzyszeniem orkiestr w Szwecji, Danii, Polsce, Francji, Czechach, Niemczech, Chinach, Kanadzie, Hong Kongu, Taiwanie i Izraelu. Carl Petersson wydał pięć płyt, które otrzymały pozytywne recenzje w takich czasopismach muzycznych jak: The Gramophone”, „Klassikmagazin”, „Klassieke Zaken” czy„Diapason”. Artysta od 2014 roku związany jest na stałe z wytwórnią Naxos/Grand Piano z którą zrealizował m.in. premierowe nagranie ''Koncertu fortepianowego h-moll'' norweskiego kompozytora Helge Evju. Koncert ten powstał w oparciu o szkice pozostawione przez Edwarda Griega do jego drugiego nieukończonego koncertu fortepianowego i stanowi niezwykle atrakcyjną pozycję w literaturze fortepianowej. Ostatnia solowa płyta artysty zawierająca twórczość dwudziestowiecznych duńskich kompozytorów, a wśród nich prawykonania utworów Per Nørgårda otrzymuje znakomite recenzje w międzynarodowej prasie muzycznej. Carl Petersson równolegle z działalnością artystyczną prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną. W latach 2013-2018 był wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę fortepianu oraz kształci studentów w zakresie muzyki kameralnej. W latach 2016-2018 był wykładowcą Changsha Normal University w prowincji Hunan w Chinach.
Strona wykonawcy: www.carlpetersson.com


Urszula Skowrońska jest studentką drugiego roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary dr Anny Pietrzak. Swoje umiejętności rozwija biorąc udział w licznych kursach i lekcjach mistrzowskich pod okiem takich artystów jak: Jesper Sivbaek, Pier Luigi Corona, Andrea de Vitis, Gabriel Bianco, Marek Zielieński, Łukasz Kuropaczewski, Krzysztof Meisinger. Do jej ważniejszych osiągnięć należą: III miejsce w kategorii solistów oraz II miejsce w duecie z flecistką Joanną Borowik zdobyte w VI Międzynarodowym Concorso musicale “Città di Palmanova” (Włochy, 2018), I miejsce na 15 Concorso Internazionale „Luigi Zanuccoli” w Sogliano al Rubicone (Włochy, 2017), I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym GITAROMANIA w Jeleniej Górze (2015), III Miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w Łodzi. W lutym 2019 roku Urszula zdobyła I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Mistrza sześciu strun” w Obornikach Śląskich.


 

Aktualności

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Muzyczne wspomnienia...”
R. Zdobylak – wiolonczela
H. Bednarska – skrzypce
T. Śliwowski – fortepian

4.08 (niedziela) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Nagrania płyty CD

20 – 22.08 br.
Wstęp z zaproszeniami

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja książki B. Dziewięckiej-Figiel pt. „Opowiadania ze starej kuchni”
W części muzycznej: B. Bokun – skrzypce

5.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki G.L. Kamińskiego pt. „Wrocławska Abrakadabra”
Prowadzenie spotkania Waldemar Okoń

6.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wieczór poetycki B.K. Załęskiej z prezentacją najnowszego tomu poezji pn. „Znaki zapytania”
W części muzycznej: Z. Dynak-Chwałko – fortepian

9.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu, spotkanie

10.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją książki pt. „Tajemnicza podróż”

11.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”
Słowo wstępne R. Sławczyński

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z S. Kalus pt. „Poszukiwanie piękna w życiu i w sztukach różnych”
Prowadzenie J. Tkaczyk

19.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert duetu Bokun-Kościuszko
J.J. Bokun – klarnet
J. Kościuszko – gitara

20.09 (piątek) br. o godz. 19.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody im. A. Pryszczewskiej-Kozołubowej J. Horbaczowi za pracę magisterską

21.09 (sobota) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn M. Dzieniowi

21.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Wydarzenie transmitowane online

Prezentacja najnowszej książki J. Skoczylasa pt. „Zwierzenia maszynisty”

24.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”
Słowo wstępne R. Sławczyński

26.09 (czwartek) 2024 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera płyty M. Michalskiego – Johann Sebastian Bach Inventions & Sinfonias BWV 772-801

2.10 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spektakl pt. „Miłość ci wszystko wybaczy” w wykonaniu A. Damrych i J. Skoczylasa

7.10 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online