Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Dolnośląskie Salony Muzyczne zapraszają na koncert fortepianowy Marka Kozáka (Czechy) i Jerzego Owczarza (Polska)

20 czerwca (środa) 2018 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Strona Dolnośląskiego Salonu Muzycznego: www.dsmuz.pl


Marek Kozák (1993). Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat czterech w szkołach muzycznych w Brušperk oraz Frýdek-Místek. Później kontynuował edukację w klasie fortepianu Moniki Tugendliebovej oraz w klasie organów Martiny Zelovej w Konserwatorium im. L. Janáčka oraz Wyższej Szkole Muzycznej w Ostrawie. Obecnie studiuje w klasie fortepianu profesora Ivana Klánskýego na Akademii Sztuki w Pradze (AMU). Brał udział w wielu kursach mistrzowskich pod okiem m.in. Eugena Indjica, Murray Perahii, Garricka Ohlssona, Ivana Klánskýego. W 2008 zdobył pierwszą nagrodę na konkursie organowym ''Petr Eben International Organ Competition'' w Opawie. Jako uczeń liceum wygrał ''Pardubice Competition of Conservatories'' oraz zdobył nagrodę specjalną za wykonanie utworu Beethovena na ''Beethoven´s Hradec International Competition'', co więcej zdobył pierwszą nagrodę na ''Brno Piano Competition''. W 2013 zdobył pierwszą nagrodę na ''Fryderyk Chopin Piano Competition'' w Mariańskich Łaźniach oraz pierwszą nagrodę na ''Chopin Competition'' w Darmstadt, w następnym roku zdobył również pierwszą nagrodę na ''Smetana International Piano Competition'' w Pilźnie. W 2015 dotarł do półfinału ''Konkursu Chopinowskiego'' w Warszawie, następnie w 2016 zdobył drugie miejsce na ''Prague Spring Competition'', gdzie otrzymał również nagrodę specjalną za wykonanie utworu współczesnego, po czym w lutym 2018 wygrał ''European Piano Competition'' w Bremen, gdzie otrzymał nagrodę publiczności i nagrodę specjalną za wykonanie utworu współczesnego.
W 2013 roku fundacja ''Czech Music Fund'' zamieściła Marka Kozaka na ''List of Young Musicians''. Występował z wieloma orkiestrami m.in. ''Ostrava Janáček Philharmonic'', ''Olomouc Moravian Philharmonic'', ''Brno Philharmonic'', ''Chamber Philharmonic of Pardubice'', ''Prague Symphony Orchestra'', ''Prague Chamber Philharmonic'', ''Hradec Králové Philharmonic'', ''Plzeň Philharmonic'', ''Zlín Bohuslav Martinů Philharmonic''. Jako solista regularnie występuje w kraju i zagranicą. W marcu 2018 roku ukazała się płyta nagrana dla ArcoDiva Company, gdzie znajdują się jego wykonania utworów J. Haydna, F. Chopina, C. Francka oraz A. Skoumala. Od 2017 uczy w ''Prague Music Grammar School''.


Jerzy Owczarz. Urodzony 1989 w Bielsku-Białej. Ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie mgr. Wacława Srogi. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Faryniarza. Podczas studiów został wyróżniony stypendium rektorskim, przyznawanym najlepszym studentom. W czerwcu 2016 otworzył przewód doktorski w dziedzinie pianistyki solowej na akademii im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu pod opieką naukową dr. hab. Macieja Pabicha. Kształcił się także na Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych. Ponadto brał udział w wielu pianistycznych kursach mistrzowskich z udziałem m. in. prof. Borysa Petruszańskiego, prof. Aleksandra Orłowieckiego, prof. Istvana Lantosa.
W kraju występował z recitalami we Wrocławiu (w tym dwukrotnie na scenie Filharmonii Wrocławskiej), Wałbrzychu (w tym raz z recitalem w Filharmonii Sudeckiej) Krakowie, Warszawie, jak również w mniejszych miejscowościach m.in. w Bielsku-Białej, Oleśnicy, Czechowicach-Dziedzicach, Wojnowicach, Bolesławcu, Zgorzelcu, Brzegu, Głogowie, Dusznikach, Oławie, Krośnie, Włoszakowicach. Koncertował również dla zagranicznej publiczności: na Węgrzech (Budapeszt), w Anglii (Londyn, Hammerwood), Włoszech (Massafra), Niemczech (Goerlitz), Austrii (Wiedeń) Czechach (Ostrawa, Karvina) i Chinach (Shenzhen, Guangzhou, Ningbo, Jiaxing, Hnagzhou, Shanghai,Beijing, Changchun, Tianjin). Współpracował z takimi agencjami jak Pro Arts (2014-2016), na zlecenie której wykonał ponad 50 recitali chopinowskich oraz Pro Musica na zlecenie której wystąpił w Chinach z szeregiem recitali z orkiestrą pod batutą Alberta Seidla (2016/2017) oraz Petera Hansa Mansera (2017/2018). Dał również cykl koncertów w ramach prestiżowych Wieczorów Lisztowskich organizowanych przez Towarzystwo im. Ferenca Liszta (2015/2016). Jest laureatem Concorso Internazionale di Esecuzione Musicale e Composizione "Valeria Martina", gdzie w kategorii G zdobył pierwsze miejsce (2011), dotarł również do półfinału 18 Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Leosa Janacka w Brnie (2012). W 2018 na 11 Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, po dotarciu do rundy finałowej uzyskał wyróżnienie. Oprócz działalności artystycznej prowadzi również działalność pedagogiczną i naukową. Dał cykl wykładów na wyższych uczelniach muzycznych w Pradze, Brnie oraz Ostrawie na temat wykonawstwa muzyki Chopina. Również na ten temat napisał szereg artykułów opublikowanych w Polsce i Czechach. Zajmuje się także organizowaniem życia muzycznego. W sierpniu 2015 stał się dyrektorem artystycznym cyklu koncertów Wojnowickie Salony Muzyczne, które w kwietniu 2016 przerodziły się w Dolnośląskie Salony Muzyczne. Koncerty w ramach cyklu odbywają się obecnie na terenie Polski, Niemiec oraz Austrii.


 

Aktualności

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Muzyczne wspomnienia...”
R. Zdobylak – wiolonczela
H. Bednarska – skrzypce
T. Śliwowski – fortepian

4.08 (niedziela) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Nagrania płyty CD

20 – 22.08 br.
Wstęp z zaproszeniami

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja książki B. Dziewięckiej-Figiel pt. „Opowiadania ze starej kuchni”
W części muzycznej: B. Bokun – skrzypce

5.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki G.L. Kamińskiego pt. „Wrocławska Abrakadabra”
Prowadzenie spotkania Waldemar Okoń

6.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wieczór poetycki B.K. Załęskiej z prezentacją najnowszego tomu poezji pn. „Znaki zapytania”
W części muzycznej: Z. Dynak-Chwałko – fortepian

9.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu, spotkanie

10.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją książki pt. „Tajemnicza podróż”

11.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”
Słowo wstępne R. Sławczyński

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z S. Kalus pt. „Poszukiwanie piękna w życiu i w sztukach różnych”
Prowadzenie J. Tkaczyk

19.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert duetu Bokun-Kościuszko
J.J. Bokun – klarnet
J. Kościuszko – gitara

20.09 (piątek) br. o godz. 19.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody im. A. Pryszczewskiej-Kozołubowej J. Horbaczowi za pracę magisterską

21.09 (sobota) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn M. Dzieniowi

21.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Wydarzenie transmitowane online

Prezentacja najnowszej książki J. Skoczylasa pt. „Zwierzenia maszynisty”

24.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”
Słowo wstępne R. Sławczyński

26.09 (czwartek) 2024 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera płyty M. Michalskiego – Johann Sebastian Bach Inventions & Sinfonias BWV 772-801

2.10 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spektakl pt. „Miłość ci wszystko wybaczy” w wykonaniu A. Damrych i J. Skoczylasa

7.10 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online