Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 167 koncert z cyklu pn. ''Stypendyści Samorządu Wrocławia – Miastu''

Organizacja koncertu dr Izabella Starzec-Kosowska
Prowadzenie Joanna Kołodziejska
12 grudnia (poniedziałek) 2016 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Program [pdf]


Aleksandra Czajka
Uczennica IV klasy SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu w klasie fortepianu Krystyny Dyżewskiej. Brała udział w 15 międzynarodowych i krajowych konkursach muzycznych, we wszystkich zdobywając nagrody lub wyróżnienia. Do jej najważniejszych osiągnięć pianistycznych należą: I nagroda i nagroda specjalna za najlepszą interpretację utworu klasycznego w 15. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Görlitz/Zgorzelcu (2016), II nagroda oraz I nagroda jury studentów w międzynarodowym konkursie Broumovská Klávesa (2016), II nagroda w XXI Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2016), Grand Prix ogólnopolskiego konkursu „Mistrz Klawiatury” w Warszawie (2014) oraz I nagrody w konkursach Żyrardowski Konkurs Młodych Pianistów (2015), „Wiosna z Fortepianem” w Sosnowcu (2014) i „Wiosenne muzykowanie” w Chrzanowie (2014). Aleksandra Czajka jest stypendystką Prezydenta Wrocławia od 2014 r. Oprócz muzyki interesuje się sztukami plastycznymi. Jest aktywną uczestniczką zajęć ceramicznych w MDK Śródmieście we Wrocławiu, a jej prace nagradzane są w konkursach. Za osiągnięcia artystyczne oraz zaangażowanie w działalność społeczną w roku szkolnym 2016/2017 otrzymała stypendium Programu Stypendialnego „zDolny Śląsk”, przyznane uchwałą Kapituły Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień.


Julia Czajka
Uczennica VI klasy SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu w klasie fortepianu Krystyny Dyżewskiej. Stypendystka Prezydenta Wrocławia od 2013 r. Brała udział w ponad 20 konkursach międzynarodowych i krajowych, we wszystkich zdobywając nagrody (w tym Grand Prix i specjalną) lub wyróżnienia. W 2014 r. po raz pierwszy zagrała z orkiestrą.
W listopadzie 2016 r. zdobyła II nagrodę w XIV Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku. W 2016 r. zdobyła też II nagrodę w międzynarodowym konkursie Broumovská Klávesa oraz III nagrodę w XV Żyrardowskim Konkursie Młodych Pianistów. W 2015 r. została laureatką Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Chopin i Kompozytorzy Francuscy w Siedlcach oraz zdobyła III nagrodę w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin dla Najmłodszych” w Antoninie. Do jej najważniejszych osiągnięć muzycznych należą też: I nagroda i nagroda specjalna za najlepszą interpretację utworu współczesnego w 13. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Görlitz/Zgorzelcu (2014), dwie III nagrody w kolejnych edycjach Międzynarodowego Konkursu Mozartowskiego „Amadeus” w Brnie (2013, 2014), I miejsce w IX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Pianistów w Głubczycach (2013), wyróżnienie pierwszego stopnia w XLVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Virtuosi per Musica di Pianoforte” w Usti n. Łabą (2013), I nagroda w konkursie „Wiosna z Fortepianem” w Sosnowcu (2014), a także Grand Prix konkursu VIII Miniaturowe Zmagania Najmłodszych Pianistów w Świdnicy (2013).


Filip Kurachowski
Uczeń IV klasy Szkoły Muzycznej I st. im. prof. Marii Zduniak we Wrocławiu. Swój talent muzyczny rozwija kształcąc się w klasie akordeonu pod kierunkiem Juliana Kwiatkowskiego. Aktywnie uczestniczy w licznych koncertach na terenie szkoły i w środowisku. Z dużym powodzeniem bierze udział w konkursach akordeonowych o zasięgu międzyszkolnym i regionalnym, w których niejednokrotnie uzyskuje czołowe lokaty. Zdobył miedzy innymi I miejsce w XIII Międzyszkolnym Konkursie Akordeonowym we Wrocławiu (2016), I miejsce w I Akordeonowym Turnieju Hrabstwa Kłodzkiego w Kłodzku (2016) oraz I miejsce w VI Turnieju Młodych Akordeonistów w Oleśnicy (2014).


Oskar Matuszyk
Uczeń IV klasy OSM I st. im. Marii Zduniak we Wrocławiu w klasie akordeonu Juliana Kwiatkowskiego. Od roku 2015 stypendysta Prezydenta Wrocławia. Jest laureatem wielu konkursów akordeonowych: zdobył I miejsce w XIII Prezentacjach Muzyki Akordeonowej HARMONIA VIVA we Wrocławiu (2015), I miejsce na VII Turnieju Młodych Akordeonistów w Oleśnicy (2015), I miejsca na Międzyszkolnym Konkursie Akordeonowym w Legnicy (2014) oraz Lubinie (2015). Występował jako solista z orkiestrą kameralną w ramach Letnich Warsztatów Orkiestrowych w Karpaczu (2014). Występuje także jako aktor w Teatrze Muzycznym Capitol wcielając się w rolę małego Guido Continiego w spektaklu Nine.


Zuzanna Matuszyk
Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Marii Zduniak we Wrocławiu. Naukę gry na skrzypcach pobiera w klasie Agnieszki Golińskiej. Jest laureatką I nagród na Międzyszkolnym Konkursie na Miniaturę we Wrocławiu i Konkursie na Miniaturę w Lubaniu. W Ogólnopolskim Konkursie Miniatur w Sieradzu zdobyła wyróżnienie.


Jolanta Niewiadomska
Uczennica VI klasy OSM I st. nr 3 im. prof. M. Zduniak we Wrocławiu w klasie skrzypiec Agnieszki Golińskiej. Jest laureatką wielu konkursów. W roku szkolnym 2015/2016 zdobyła II i III miejsce w Festiwalu Muzycznym Violinofon (jako solistka i kameralistka), II miejsce w X Międzyszkolnym Konkursie „Małego Skrzypka” w Oławie oraz III miejsce w XVIII Świdnickich Konfrontacjach Młodych Skrzypków. Uczestniczyła w 42. Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Z. Brzewskiego w Łańcucie.


Aleksandra Ziora
Obecnie jest uczennicą II klasy I st. Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Izabeli Dulińskiej-Bolsewicz. W roku szkolnym 2015/2016 zdobyła I miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Emmy Altberg w Łodzi, II miejsce w VII Chrzanowskich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów, II miejsce i tytuł Złotej Rączki w XI Miniaturowych Zmaganiach Najmłodszych Pianistów w Świdnicy. W roku szkolnym 2016/2017 zdobyła I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Iwony Kuźmy Pianogranie w Krakowie.


Nota o akompaniatorze:
Tomasz Śliwowski
Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Grzegorza Kurzyńskiego. W swoim dorobku ma wiele nagród na konkursach o randze krajowej i międzynarodowej. W swoim dorobku ma wiele nagród i wyróżnień na konkursach w kraju i zagranicą. Jest czterokrotnym stypendystą Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyznawanym najlepszym studentom uczelni oraz stypendystą programu Erasmus, dzięki któremu kształcił się pod kierunkiem prof. Silke-Thory Matthies w Hochschule für Musik w Würzburgu.


 

Aktualności

Koncert pt. „Muzyczne wspomnienia...”
R. Zdobylak – wiolonczela
H. Bednarska – skrzypce
T. Śliwowski – fortepian

3.08 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Nagrania płyty CD

20 – 22.08 br.
Wstęp z zaproszeniami

Recital duetu
A. Liley – skrzypce
M. Łajming – fortepian

24.08 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja książki B. Dziewięckiej-Figiel pt. „Opowiadania ze starej kuchni”
W części muzycznej: B. Bokun – skrzypce

5.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki G.L. Kamińskiego pt. „Wrocławska Abrakadabra”
Prowadzenie spotkania Waldemar Okoń

6.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wieczór poetycki B.K. Załęskiej z prezentacją najnowszego tomu poezji pn. „Znaki zapytania”
W części muzycznej: Z. Dynak-Chwałko – fortepian

9.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu, spotkanie

10.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją książki pt. „Tajemnicza podróż”

11.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”
Słowo wstępne R. Sławczyński

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja najnowszej książki poetyckiej R. Bakalarczyka pt. „Poezja obrazów”
W części muzycznej F. Litwin – fortepian

13.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z S. Kalus pt. „Poszukiwanie piękna w życiu i w sztukach różnych”
Prowadzenie J. Tkaczyk

19.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert duetu Bokun-Kościuszko
J.J. Bokun – klarnet
J. Kościuszko – gitara

20.09 (piątek) br. o godz. 19.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody im. A. Pryszczewskiej-Kozołubowej J. Horbaczowi za pracę magisterską

21.09 (sobota) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn M. Dzieniowi

21.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Wydarzenie transmitowane online

Prezentacja najnowszej książki J. Skoczylasa pt. „Zwierzenia maszynisty”

24.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”
Słowo wstępne R. Sławczyński

26.09 (czwartek) 2024 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Jesienne melodie”

28.09 (sobota) br. o godz. 15.00, 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera płyty M. Michalskiego – Johann Sebastian Bach Inventions & Sinfonias BWV 772-801

2.10 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spektakl pt. „Miłość ci wszystko wybaczy” w wykonaniu A. Damrych i J. Skoczylasa

7.10 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online