Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na "Recital skrzypcowy"
Ebru Karaağaç (Turcja) - skrzypce Julita Przybylska-Nowak (Polska) - fortepian
25 czerwca (sobota) 2016 godz. 18.00 Wstęp wolny. Zapraszamy
Plakat [pdf]
Program:
Arcangelo Corelli - "La Folia"
Ludwik van Beethoven - sonata op.24 "Wiosenna"
Pablo Sarasate - "Romans Andaluzyjski", op.22
Ebru Karaağaç
W roku 1998 ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Ankarze jako najlepsza studentka. W roku 2001 uzyskała dyplom magistra, a w roku 2005 tytuł doktora sztuk. Jest pierwszą skrzypaczką zespołu Ankara Contemporary Music Ensamble oraz Anatolian Quintet.
W latach 2002-2009 została koncertmistrzem w Orkiestrze Symfonicznej Uniwersytetu Hacettepe. W roku 2011 na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu uzyskała specjalizację nauczyciela gry na skrzypcach. Profesor Ebru KARAAĞAÇ od niedawna uczy w Państwowej Szkole Muzycznej Hacettepe w Ankarze i jest dziekanem Departamentu Muzycznego i Departamentu Instrumentów Strunowych.
Julita Przybylska – Nowak
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła pod kierunkiem prof. Janiny Butor w swoim rodzinnym mieście - Wrocławiu. Po ukończeniu z wyróżnieniem Liceum Muzycznego, studia pianistyczne odbyła w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Czesława Stańczyka. Była dwukrotną stypendystką towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wielokrotnie brała udział w konkursach pianistycznych w Polsce, a także za granicą w Gӧttingen, Darmstadt i Mariańskich Łaźniach. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Haliny Czerny – Stefańskiej, Edith Picht – Axenfeld , Sabolcsa Esztenyi i Aleksego Orłowieckiego. Ukończyła także studia podyplomowe w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza i prof. Józefa Stompla.
Początki jej pianistycznej kariery były związane z muzyką Fryderyka Chopina, którą prezentowała na festiwalach pianistycznych w Żelazowej Woli i Dusznikach Zdroju. Wystąpiła także z cyklem recitali chopinowskich na Światowej Wystawie Euro Gate w Taipei na Tajwanie oraz podczas wystawy Expo w Hanowerze w 2000 roku. W swoim repertuarze ma także koncerty fortepianowe F. Chopina, I. J. Paderewskiego i F. Mendelssohna, które wykonywała z orkiestrami pod dyrekcją Mirosława Błaszczyka, Jacka Rogali i Marzeny Diakun. W 2002 roku dokonała prawykonania, a następnie nagrania sonat fortepianowych wrocławskiego kompozytora Ryszarda Bukowskiego.
Od 2001 roku związana jest z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której to uczelni uzyskała tytuł doktora sztuki. W 2013 roku prowadziła kurs muzyki kameralnej w Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie. Wystąpiła z recitalami kameralnymi w Instytucie Polskim w Rzymie oraz na Uniwersytecie w Ostrawie.
Obecnie współpracuje ze skrzypkiem Jarosławem Pietrzakiem, profesorem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Artyści wspólnie prezentują utwory kompozytorów polskich pochodzenia żydowskiego. Mają w swoim repertuarze także nieznane, odnalezione przez siebie kompozycje. Wystąpili podczas uroczystości nadania odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Instytutu Yad Vashem, na Festiwalu Mazel Tov w Synagodze w Ostrowie Wielkopolskim, w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie na koncercie upamiętniającym powstanie Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej w Getcie Warszawskim oraz we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu . W 2014 r. wzięli udział w XI edycji Festiwalu Warszawa Singera, prezentując program Manginot Avudot – muzyka odnaleziona.
|