Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zapraszają na wykład dr Khatuny Managadze (Gruzja) pt. „Średniowieczna muzyka gruzińska”. Wykład w ramach XXX Festiwalu Maj z Muzyką DawnąW części muzycznej:
Khatuna Managadze – doktor sztuki, profesor Batumi Art University, kierownik Wydziału Muzycznego, kierownik programu telewizyjnego „Art-Expert”. Absolwentka Wydziału Muzykologii Państwowego Konserwatorium w Tbilisi (1990), Seminarium Teologicznego (2000). Obroniła pracę doktorską pod kierunkiem prof. R. Tsurtsumia (2006). Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na gruzińskiej muzyce hymnograficznej. Uczestniczyła w różnych krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych (m.in. Wielka Brytania, Grecja, Ukraina, Belgia, Czechy, Irlandia, Rumunia, Cypr). Jest organizatorką Międzynarodowego Festiwalu i Konferencji Muzyki Ludowej i Kościelnej w Batumi.
Murtaz Basheleishvili (kontratenor ) – urodził się i wychował w Partskanakanevi, Tskaltubo w Gruzji. Od dzieciństwa interesował się muzyką. Jako nastolatek uczył się w Szkole Muzycznej na Wydziale Śpiewu Solowego w Kutaisi. Studiował na Wydziale Śpiewu Solowego w prestiżowym Kutaisi Musical College od 2012 do 2016. Minister Edukacji i Nauki przyznał mu stypendium. Muzyczna pasja, chęć dalszej edukacji i podniesienia kwalifikacji spowodowały, że kontynuował naukę na Uniwersytecie Artystycznym w Batumi oraz otrzymał kolejne stypendium za wybitne osiągnięcia akademickie. Ukończył studia z tytułem magistra na Wydziale Śpiewu Solowego. W latach 2010–2016 był członkiem Chóru Artystów w Szkole Muzycznej im. M. Balanchivadze w Kutaisi, a jednocześnie przez dwa lata (od 2014) śpiewał w Państwowej Operze w Kutaisi. W roku 2017 zaczął występy w grupie solistów Life Band. Artysta dużo podróżuje i bierze udział w wielu projektach. W 2009 był głównym tenorem w Broadway Show, projekcie prowadzonym przez ambasadę amerykańską i aktorów teatrów na Brodwayu. W 2015 wziął udział w słynnym programie telewizyjnym „The Voice”. Laureat (II miejsce) w Międzynarodowym Konkursie Renesans w Gyumri w Armenii. W kwietniu 2019 wystąpił z orkiestrą jako solista na premierze słynnego spektaklu „Plaster Judas” w Batumi. Mimo młodego wieku jest już doświadczonym kontratenorem, który podejmuje się wykonania znakomitych solowych partii. Jednym z wielu przykładów niech będzie solowy występ w Bukareszcie w 2018 r., kiedy wykonywał dzieła artystów barokowych.
Ninio Nishniadze (fortepian) – urodziła się i wychowała w Batumi w Gruzji. Ukończyła Państwowe Konserwatorium im. Vano Sarajishvili w Tbilisi. W 2013 r. otrzymała tytuł magistra na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Artystycznego w Batumi. Uczy gry na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Artystycznego w Batumi oraz w Państwowym Centrum Muzycznym w Batumi. Koncertuje zarówno w kraju, jak i na świecie (Francja, USA, Rumunia, Cypr). Projekty, w których brała udział, to: Puccini – Opera La Boheme, Batumi (2019); Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Genui, Włochy (2019), Rossiniane – 150, Gruzja – Włochy (2017), Bel Canto Etapy Rozwoju Kontratenora (2017), Konkurs Otto Edelmanna, Austria, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Art-House w Batumi, Międzynarodowe Dni Sztuki Gustav Mahler, osobowość i kompozytor, Trabzon, Turcja, Od baroku do wieku XXI (2017), Puccini – Tosca (2016), I i II Festiwal Muzyki Współczesnej w Batumi (2013–2014). Otrzymała drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w 1993 roku.
|
Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.