Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert pt. ''Opowieści z lirą korbową''Z powodu epidemii koronawirusa od 11 marca 2020 roku wszystkie wydarzenia w Klubie Muzyki i Literatury zostają zawieszone do odwołania. 19 marca (czwartek) 2020 roku o godz. 18.00 Włodzimierz Ranoszek – lira korbowa, wokal
Przedstawiamy koncert pieśni autorskich i historycznych wykonywanych z lirą korbową. Koncertujemy jako „Kapela Ranoszków” albo Anna i Włodzimierz Ranoszek. Występujemy w strojach historycznych stylizowanych na XIII wiek. W repertuarze posiadamy pieśni autorskie nawiązujące do legend i wydarzeń historycznych Wrocławia i Dolnego Ślaska a także pieśni tradycyjne (dziadowskie).
Lira korbowa była instrumentem popularnym w muzyce średniowiecza i renesansu. Pierwsza jej forma, nazywana organistrum, ze względu na swoje duże rozmiary obsługiwana była przez dwie osoby. Pierwsze przedstawienie liry (jako organistrum) pochodzi z II poł. XII w. i znajduje się w portyku katedry w Santiago de Compostella w Galicji (Hiszpania) Była instrumentem popularnym szczególnie wśród wędrownych pieśniarzy. W XVII-XVIII wieku modna wśród arystokratów, zwłaszcza we Francji; te egzemplarze były bogato zdobione. W różnych krajach budowana była w odmiennych formach, na ziemiach Polski i Ukrainy typowy był wariant przypominający kształtem futerał skrzypiec. W "Weselu" Wyspiańskiego pojawia się Wernyhora z lirą korbową. Leopold Mozart użył liry korbowej w symfonii D-dur "Die Bauernhochzeit" (Wesele chłopskie). W muzyce współczesnej instrument ten wykorzystują między innymi zespoły folkowe, folkmetalowe i folkrockowe: szwajcarski Eluveitie, niemieckie Faun i Subway to Sally, polski Żywiołak, szwedzki Hedningarna, białoruski Stary Olsa, polska Vidlunnia i inne. [...] Instrument gra główną linię w utworze "Low Man's Lyric" Metalliki.
|
Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.