Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert pt. "Obrazy z Nowego Jorku"20 sierpnia (piątek) 2021 roku o godz. 17.00
Tetiana Khomenko (Ukraina) - bałałajka
Tetiana Khomenko - jest profesjonalnym muzykiem grającym na bałałajce od ponad 25 lat. Pochodzi z Kijowa na Ukrainie. Łączy pracę wykonawczą, dydaktyczną i metodyczną. W 2004 r. ukończyła z wyróżnieniem Instytut Muzyczny im. Reinholda Gliere'a w Kijowie. W Instytucie wygrała kilka ogolnoukraińskich konkursów. W 2004 r. została przyjęta do Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w klasie prof. Jurija Aleksyka. Tetiana Khomenko zdobyła pierwsze nagrody zarówno jako solistka, jak i członek duetu bałałajka i fortepian na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Samorodki w Sewastopolu na Ukrainie. W 2012 r. ukończyła studia z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra muzyki. Kontynuowała pracę jako wykonawca koncertów i nauczycielka bałałajki.
Natalia Czekanowska – doświadczona pianistka, koncertmistrz, wykładowca. Pochodzi z Ukrainy. W latach 2009–2018 występowała z orkiestrą Świętograj. Jest koncertmistrzem klasy wokalnej, skrzypiec, domrystów, cymbałów. W latach 2009–2018 pracowała jako wykładowca i pedagog. Współpracowała z zespołami muzycznymi Awantura (2013–2018), Muzyczny Dżem (2014–2017). Koncertowała w ramach cyklu Gramy na Ulicach, pn. "Wspomnień czar" (Szprotawa 2020), brała udział w cyklu koncertów na Festiwalu Słowiańskie Barwy Miłości im. Lidii Nowikowej (Legnica, Prochowice, Warmątowice Sienkiewiczowskie 2020) oraz w koncertach podczas Szprotawskich Divertimenti (2020).
Bałałajka – rodzaj instrumentu muzycznego należącego do rodziny gitar. Posiada trójkątny korpus rezonansowy i trzy struny. Współcześnie można spotkać, zwłaszcza na Ukrainie, czterostrunowe i sześciostrunowe bałałajki. Bałałajka jako instrument ludowy pojawiła się w Rosji w XVII w., prawdopodobnie przejęta od Mongołów. Początkowo miała tylko dwie struny, trzecią dodano w XVIII w. Pod koniec XIX w. rosyjski szlachcic Wasilij Andriejew rozpoczął ujednolicanie bałałajki do użytku orkiestrowego. Ustalił on wielkości i stroje instrumentów używane do dzisiaj. W tym czasie bałałajki zaczęły być wykonywane przez lutników.
Film z wydarzenia:
|
Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.