Koncert fortepianowy Weroniki Manikowskiej i Mikołaja Ferenca

18 lutego (czwartek) 2016 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]


Weronika Manikowska - urodzona 23 kwietnia 1993 roku w Toruniu, Weronika Manikowska jest wyróżniającą się studentką I roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. AM dra hab. Macieja Pabicha. Swój pierwszy pianistyczny sukces odniosła mając 9 lat, została laureatką XIII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Kłodzku. W kolejnych latach zdobywała liczne nagrody m.in. podczas Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu, Festiwalu im. Apolinarego Szeluty w Słupcy, X Internationalen Klavierwattbewerb Gorlitz w Niemczech, czy X Concorso Internazionale „Musica Insieme” we Włoszech. Koncertuje w kraju i zagranicą. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Poznania, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz JM Rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu prof. Haliny Lorkowskiej. Swoje umiejętności kształci na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów: prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Andrzeja Tatarskiego, prof. Krzysztofa Jabłońskiego, prof. Alicji Palety-Bugaj, prof. Aleksieja Orlovietskiego oraz śp.prof. Olgi Rusiny. Prowadzi także ożywioną działalność kameralną jako członek kwartetu fortepianowego. Interesuje się także kameralistyką wokalną. W lipcu 2015 roku wraz z sopranistką Magdaleną Stefaniak w drodze eliminacji krajowych zostały jedynymi reprezentantkami Polski na prestiżowym konkursie wokalnym International Belvedere Competition w Amsterdamie, kwalifikując się spośród 150 uczestników z całego świata do rundy półfinałowej.


Mikołaj Ferenc – pianista, urodził się 04 sierpnia 1986 r. w Ostrowii Mazowieckiej. Mieszkał i kształcił się we Wrocławiu i Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, gdzie w 2005 roku ukończył Liceum muzyczne. Następnie kontynuował studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, które ukończył pod kierunkiem prof. Andrzeja Pikula oraz dr Mileny Kędry w 2011r. Absolwent Mistrzowskich Studiów Podyplomowych zrealizowanych na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego. Uczestniczył również w licznych kursach mistrzowskich gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem m. in. prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Aleksieja Orłowieckiego, prof. Adama Wodnickiego, prof. Tamasa Ungara, prof. Marka Mosia, prof. Tadeusza Gadziny, prof. Janiny Romańskiej-Werner. Pianista brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych m. in w Pordenone (Włochy 2009), Rzymie (Włochy 2011), Łódź (Polska 2013). Jest laureatem III nagrody na II Międzynarodowym Konkursie pianistycznym w Warszawie (Polska 2014). Mikołaj Ferenc występował wielokrotnie z sukcesem w projektach, nagraniach i koncertach w kraju i zagranicą m.in. w : Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Dusznikach Zdroju- Dworek im. Chopina, Rzymie, we Wrocławskiej i Krakowskiej Filharmonii. W 2014 roku został zaproszony do Niemiec (Hannover) na recital fortepianowy z muzyką polskich, węgierskich i rosyjskich kompozytorów. Zagrał wiele koncertów Chopinowskich w 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina m. in. Chopin Non-stop na krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest aktywnym członkiem Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina z siedzibą we Wrocławiu. Jako pianista występował również z krakowską, akademicką orkiestrą symfoniczną wykonując m. in. I Symfonię Dymitra Szostakowicza w Filharmonii Krakowskiej. Artysta występował na wieczorach lisztowskich organizowanych przez Dolnośląskie Towarzystwo im. Ferenca Liszta we Wrocławiu. Prowadzi aktywną działalność koncertową, występując jako solista jak i kameralista w takich składach jak: Duet fortepianowy, Trio fortepianowe, Kwartet fortepianowy, jak również w duecie ze skrzypcami i wiolonczelami. W sierpniu 2014 aktywnie uczestniczył w XXI Międzynarodowym Kursie pianistycznym organizowanym przez Towarzystwo im. Ferenca Liszta we Wrocławiu, pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów fortepianu, profesorów Andrzeja Jasińskiego i Aleksieja Orłowieckiego. Podczas kursów wystąpił na wieczorze lisztowskim wykonując kompozycje Fryderyka Chopina w Dworku chopinowskim w Dusznikach Zdrój. Pianista prowadzi aktualnie klasę fortepianu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, jego uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia w krajowych oraz międzynarodowych konkursach pianistycznych, akompaniuje także w klasie skrzypiec i wiolonczel.


 

Aktualności

Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” pt. „Noc Kupały – sławiańskie święto miłości”

20.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino

20.06 (czwartek) br. o godz. 20.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncerty na zakończenie roku szkolnego 2023-2024 Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas
Wystąpią uczniowie mgr L. Bas i mgr I. Stavnichuk

22.06 (sobota) br. o godz. 13.30, 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, walne zebranie

27.06 (czwartek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

„Letnie czytanie poezji”

27.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy A. Declercqa i L. Krahforsta pt. „Rachmaninow spotyka Chopina”

28.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

29.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert Chóru „Kuźniczanie”

29.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kontrasty muzyczne”
J. Maślanka – fortepian
B. Kołsut – akordeon

1.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książki „Panny z Genewy”
Prowadzenie spotkania: J. Antczak

9.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

26.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy