Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie w ramach cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie Martin Lewandowski – współzałożyciel polskiej federacji KSW, współautor książki „Pod prąd”

8 grudnia (środa) 2021 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Obecność słuchaczy na sali koncertowej uzależniona jest od aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Plakat [pdf]

Martin Lewandowski, Grzegorz Sobieszek, „Pod prąd – prawdziwa historia Martina Lewandowskiego i Federacji KSW”, Wydawnictwo SŁOWNE, Warszawa 2021.
Książkę będzie można nabyć podczas spotkania.

Koncepcja spotkań i prowadzenie:
Ewa Gil-Kołakowska
W części muzycznej wieczoru:
Ewa Soszyńska – wokal
Michał Hadasik – fortepian


Dowód Tożsamości to cykl spotkań poświęcony mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska, projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków. Ewa Gil-Kołakowska – autorka książki „Dowód Tożsamości”, na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, w swojej książce podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców. Do tej pory w Klubie Muzyki i Literatury jej gośćmi byli: językoznawca – prof. Jan Miodek, historyk – dr Maciej Łagiewski, judoka – dr Rafał Kubacki, aktor – Robert Gonera, a także poetka – Ewa Sonnenberg, kulturoznawca – prof. Ilias Wrazas, reżyserka – Julia Popkiewicz, pieśniarz – Przemysław Paśko, wrocławska dziennikarka i społeczniczka – Wanda Ziembicka-Has, autor i scenarzysta – Cezary Harasimowicz, wieloletni gospodarze wrocławskiego zoo i kultowego programu „Z kamerą wśród zwierząt” – Hanna i Antoni Gucwińscy, rzeźbiarka – Bożenna Biskupska, alpinista i himalaista – Aleksander Lwow, satyryk, autor i aktor – Stanisław Szelc, pisarka – Barbara Sadurska, aktorka wrocławskiego Teatru Capitol – Emose Uhunmwangho, dziennikarka, podróżniczka i pisarka – Joanna Lamparska, muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych – Jose Torres, aktorka Teatru Współczesnego we Wrocławiu, lektorka i pedagog – Beata Rakowska oraz Marzena Kipiel-Sztuka – aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. Gościem spotkania 8 grudnia 2021 r. będzie Martin Lewandowski – znany wszystkim fanom sportu i sztuk walki, współzałożyciel i szef polskiej federacji KSW, czyli Konfrontacji Sztuk Walki, współautor książki „Pod prąd – prawdziwa historia Martina Lewandowskiego i Federacji KSW”. W części muzycznej wieczoru wystąpi Ewa Soszyńska – wrocławska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Akompaniować jej będzie na fortepianie wszechstronnie utalentowany artystycznie Michał Hadasik. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Ewa Gil-Kołakowska.


Martin Lewandowski – wrocławianin, współzałożyciel polskiej federacji KSW – Konfrontacji Sztuk Walki, jeden z założycieli Stowarzyszenia MMA POLSKA, współwłaściciel Agencji Marketingowej My Land, którą prowadzi wraz z żoną Iwoną Borys-Lewandowską. Absolwent IX LO im. Piotra Skargi we Wrocławiu, Wrocławskiej Akademii Ekonomicznej oraz Sydney Windsor Institute of Commerce. Już we wczesnej młodości z pasją trenował sztuk walki: kung-fu, boks oraz kick-boxing. Równolegle uczęszczał do klasy o profilu teatralnym i szkoły muzycznej II stopnia, gdzie doskonalił swą grę na instrumentach perkusyjnych. Finalnie wybrał jednak ekonomię i po ukończeniu studiów w 2002 r. przeprowadził się z Wrocławia do Warszawy, gdzie objął stanowisko kierownika do spraw promocji hotelu Marriott. W ramach powierzonych obowiązków zajmował się m.in. promocją, znajdującej się w tym samym budynku, sportowej restauracji Champions. Podczas jednego ze sportowych wydarzeń poznał Macieja Kawulskiego, z którym połączyła go pasja do sportów walki oraz fascynacja galami organizowanymi przez japońską federację MMA – Pride. Założona przez nich w 2004 r. Polska Federacja KSW w przeciągu 15 lat stała się największą organizacją MMA w Europie, a jej działania osiągają dziś globalny zasięg. Do tej pory organizacja zorganizowała ponad 60 gal, z których największa – KSW 39: Colosseum – przyciągnęła na PGE Stadion Narodowy 57 766 widzów, co sprawia, że było to drugie największe wydarzenia w historii światowego MMA.
We wrześniu ukazała się niezwykle interesująca, nie tylko dla miłośników sportu i fanów KSW, ale też dla wszystkich, którzy lubią prawdziwe historie – książka „Pod prąd – prawdziwa historia Martina Lewandowskiego i Federacji KSW”. Wywiad rzekę z Martinem przeprowadził Grzegorz Sobieszek, a książkę wydało Wydawnictwo SŁOWNE. „Pod prąd” to historia chłopaka z wrocławskiego blokowiska – od nastolatka z głową w chmurach do wytrawnego biznesmena z rankingów „Forbesa”, od pracy na budowie w Australii do stanowiska menadżera w hotelu Marriott, od prowadzenia punktu xero we Wrocławiu do rekordowej gali KSW na Stadionie Narodowym... 17 lat w branży MMA i ponad 40 lat życia Martina zamknięte w setkach godzin rozmów spisanych na 304 kartkach.


Ewa Gil-Kołakowska – pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań Dowód Tożsamości. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi kultury i sztuki. W swoim dziennikarskim dorobku ma setki wywiadów z wybitnymi artystami, które publikowała na łamach „Magazynu Tygodniowego GR”, „Przeglądu”, „Angory” i „XL”. Współpracowała też z tygodnikiem „Wprost”, „Gazetą Wyborczą”, „Wieczorem Wrocławia”, „West Zeitung”, miesięcznikami „Machina” i „WOW”. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. W latach 1991–1994 redaktor naczelna magazynu „E’LA”. Autorka książek: „La, la, la, la…”, „Dowód Tożsamości”, „Mam jedno oko zielone…”, „Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie” oraz wydanej cztery lata temu książki „Opowieści bielsze niż śnieg”. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu „Alkimja” Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego „Piosenki Toma Waitsa”, płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE „Day by Day”, zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury – Dowód Tożsamości – to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi, których lubi, ceni i szanuje.


Ewa Soszyńska – wokalistka, kompozytorka, autorka większości tekstów wykonywanych przez siebie piosenek, występuje też pod pseudonimem Pretty Soshka. Sama siebie nazywa konsekwentnie wokalistką – debiutującą, ale gra, śpiewa i pisze od 2006 r. Komponuje piosenki w języku angielskim i polskim. Po polsku jest to głównie literacka piosenka kabaretowa, w której artystka wyraża siebie, komentując w ten sposób swoje życie osobiste i świat, który ją otacza. Jest laureatką 43. Nocnych Spotkań Literacko-Muzycznych i IV Festiwalu Muzyki Autorskiej w Lesznie. Obecnie przygotowuje się do nagrania swej debiutanckiej płyty. Michała Hadasika spotkała, kiedy dołączyła do zespołu Scena pod Regałem, koncertującego we wrocławskiej kawiarni Literatka. Chemia muzyczna między dwójką artystów zadziałała od razu i od tamtego czasu są praktycznie nierozłączni, tworząc na scenie wyjątkowo zgrany duet.


Michał Hadasik – artysta niepokorny, łączący w swojej twórczości wiele elementów szeroko pojętej sztuki – piosenka, teatr, taniec oraz filozofia. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Od wielu lat konsekwentnie poszukuje własnych ścieżek rozwoju i pielęgnuje artystyczną pasję. Talent muzyczny i zmysł organizacyjny pozwalają mu z niezwykłą finezją zmieniać proste akordy w muzyczną opowieść i organizować koncerty w każdym miejscu i o każdej porze. Michał to nie tylko wszechstronnie utalentowany artysta, ale również aktywista, społecznik oraz inicjator charytatywnych koncertów organizowanych w Filharmonii Opolskiej. Ponadto założyciel wrocławskiej Sceny pod Regałem, która mieści się w sławiącej piosenkę literacką i poetycką kawiarni Literatka, organizator Festiwalu Kultury Europejskiej oraz laureat Nagrody Osobowości Roku 2021 – w kategorii kultura. A do tego, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. 

Aktualności

Premiera płyty K. Kaczorowskiej i K. Falany „Moszkowski. Taneczne Potpourri”

31.01 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie I. Staronia połączone z prezentacją książki pt. „Wzgórze Bzów”
Prowadzenie P. Subocz-Białek

1.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert piosenek A. Osieckiej pt. „Nie żałuję” w wykonaniu Grupy Zielono Nam UTW w UE we Wrocławiu

2.02 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki z E. Sonnenberg pt. „Lekcja zachwytu”

2.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Zimowe melodie”

3.02 (sobota) br. o godz. 15.00, 17.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert kontrabasowy

5.02 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją najnowszej książki pt. „Wiersze miłosne dla Marii”

5.02 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spektakl poetycko-muzyczny A. Lorenca pt. „Podróż do Samego Siebie”
S. Melski – recytacja
A. Białoszewska – gongi i misy tybetańskie
A. Lorenc – prowadzenie medytacji

6.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp z zaproszeniami

Recital fortepianowy L. Krahforsta

7.02 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór wiolonczelowy

7.02 (środa) br. o godz. 20.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Popołudnie z wiolonczelą

8.02 (czwartek) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z wiolonczelą

8.02 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z M. Benedykiem pt. „Kto dzisiaj kreuje pieniądz i co z tego wynika?”
W części muzycznej D. Łapiński – fortepian

8.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład K. Szwagrzyka pt. „Ślad miał po nich zaginąć. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN”

9.02 (piątek) br. o godz. 11.30
Wstęp z zaproszeniami

Wykład K. Szwagrzyka pt. „Ślad miał po nich zaginąć. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN”

9.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

SPAM Oddział we Wrocławiu, spotkanie zarządu

10.02 (sobota) br. o godz. 13.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert na bandurę w wykonaniu I. Kniazevy pt. „Z Ukrainą”

10.02 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wieńczący zimowy kurs skrzypcowy

11.02 (niedziela) br. o godz. 11.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy M. Brzozowskiej pt. „W salonie romantycznym”

12.02 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja albumu M. Kotkowskiego i T. Sielickiego pt. „Miasto nad Odrą”
Słowo wstępne R. Sławczyński

13.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert walentynkowy

14.02 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Sen o Warszawie” cz. 2

15.02 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert K. Muskały pt. „Gitara Fingerstyle”

15.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór autorski R. Spólnego połączony z prezentacją książki pt. „Drawski enigmat”
Gościem spotkania będzie A. Gostkowska – piosenkarka, lektorka

16.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.


Koncert zespołu Nove Trio

17.02 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wernisaż i spotkanie autorskie M. Żelechower-Aleksiun pt. „Inspiracje”
Prowadzenie K. Paraszkiewicz-Pater

19.02 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład A. Zwiech pt. „Rezydencje szlacheckie Dolnego Śląska”

20.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XX”
Słowo wstępne R. Sławczyński

22.02 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Jedwabne bel canto”

23.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

PTHNM Oddział we Wrocławiu, spotkanie w 60. rocznicę śmierci prof. H. Hirszfeldowej

24.02 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów E. Weps-Duffy

24.02 (sobota) br. o godz. 16.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

28.02 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z H. Kuropatnicką-Salamon połączone z prezentacją książek pt. „Z własnym kluczem” i „Na przełaj”

29.02 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Cztery pory roku”

1.03 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „W Moim Sercu Dwie Ojczyzny” w wykonaniu polskiego zespołu Wspólna Wędrówka z Białorusi

2.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki O. Szelc pt. „My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”

7.03 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wieczór muzyki ukraińskiej”

9.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny realizowany w ramach Europejskiego Forum Saksofonowego 2024

13.03 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Władysław Tatarkiewicz w fotografiach”

do 14 marca br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wernisaż wystawy malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

18.03 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

do 15 maja br.
Wstęp wolny. Zapraszamy