Spotkanie z autorem i prezentacja książki Piotra Lamprechta pt. "Ewangelia gruzu"

Spotkanie poprowadzi Stanisław Srokowski
27 czerwca (sobota) 2015 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Afisz [pdf]

Okładka [pdf]

„Ewangelia gruzu” jest książką wieloznaczną. Wciągającą czytelnika w lekturę już od pierwszego wersu. Chciałoby się czytać i czytać te wiersze. Powtarzać w sobie jak mantrę. Niektóre z tych wierszy są jak westchnienia, w których swój początek ma przenikliwa refleksyjności.
Tytułowe „gruzy” nie są miejscem czy sytuacją, ale ciemnością, w której wiersze są jak światło. Światło słowa jak epifanie małych codziennych cudów. Te wiersze opisują cud istnienia i cenę życia. Ceną są te okruchy światła rzucane nam pod stopy. Uważajmy bo stąpamy po marzeniach poety. Uważajmy na każde słowo bo jest światłem gotowym wyrwać nas z ciemności. Ten krzyk poezji z centrum uczuć. Każdy z tych wierszy jest wierszem do końca. Lapidarność jest walorem tej poezji. Skróty myślowe zaskakują i angażują w otwieranie nowych przestrzeni. Książka stanowi przemyślaną, świadomą i zwartą całość. Nic nie jest przypadkowe. Fragment wyłania się z fragmentu, fragment dopowiada fragment. Jest to jak inteligentna gra między pustką, gruzami, fragmentem i całością. Te wiersze są jakby wysłuchane z otaczającej nas rzeczywistości. Poeta ma fenomenalny słuch poetycki dzięki któremu wyłapuje piękno i jego niuanse. Powołuje nowy świat: świat światła i epifanii. Sam jak Strażnik Sacrum zdaje się do nas mówić poprzez codzienność którą poprzez wiersze uświęca. Codzienność staje się nieco-dzienna i od święta. Nabiera niepowtarzalnych zdarzeń. Staje się nam naszych oczach poezją.
Ewa Sonnenberg ze wstępu do ''Ewangelii gruzu"

Piotr Lamprecht - poeta, doktorant Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, red. nacz. pisma literackiego ''Dreszcz'' (2003-2015), autor tomiku wierszy "Dyspensa" 2007, publikował m. in. w ''Więzi'' i ''Kwartalniku Artystycznym''. Augustianin, duszpasterz w parafii anglojęzycznej dla cudzoziemców w Warszawie.