Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z Ewą Sonnenberg i dr. Maciejem Łagiewskim w ramach cyklu ''Dowód Tożsamości''Koncepcja i realizacja Ewa Gil-Kołakowska Cykl spotkań w Klubie Muzyki i Literatury pt. ''Dowód Tożsamości'' to projekt poświęcony Wrocławiowi i jego mieszkańcom, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych wrocławian. Projekt realizowany jest w formie kameralnych spotkań, których bohaterami są znane i lubiane postacie, reprezentanci wielu środowisk. Dla jednych, Wrocław to miejsce repatriacji i przymusowych wysiedleń przodków, dla drugich miejsce urodzenia, a jeszcze dla innych pracy, zaś dla wszystkich miejsce budowania własnej, współczesnej tożsamości. Punktem wyjścia do prezentacji poszczególnych postaci jest książka ''Dowód Tożsamości'' autorstwa Ewy Gil – Kołakowskiej, w której opisane zostały postawy i wybory oraz indywidualne losy najbardziej znanych mieszkańców Wrocławia. Gościem i Gwiazdą pierwszego spotkania, które odbyło się 3 XI, był aktor Robert Gonera, a Gwiazdą spotkania grudniowego wybitny językoznawca - profesor Jan Miodek. W lutym gościliśmy olimpijczyka, judokę – dr Rafała Kubackiego. Wszystkie spotkania uświetnił swoją obecnością i niezwykle ciekawymi opowieściami o zasłużonych mieszkańcach przedwojennego Wrocławia dyr. Muzeum Historycznego – dr Maciej Łagiewski. Gościem majowego spotkania z cyklu Dowód Tożsamości w Klubie Muzyki i Literatury będzie wrocławska poetka i pianistka - Ewa Sonnenberg która przeczyta wiersze swojego autorstwa poświęcone Wrocławiowi i urozmaici wieczór grą na fortepianie.
Dr Maciej Łagiewski ur. 8 maja 1955 we Wrocławiu – polski prawnik i historyk,
dyrektor Muzeum Historycznego we Wrocławiu oraz Muzeum Miejskiego Wrocławia. W
młodości był lekkoatletą. Zdobył wicemistrzostwo Polski w 1975 w sztafecie 4 ×
100 m w barwach SZS-AZS Wrocław. Ukończył studia na Wydziale Prawa i
Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2000 na Uniwersytecie Opolskim
uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie
rozprawy zatytułowanej „Macewy mówią” – panteon wrocławskich Żydów. Zawodowo
związany z Muzeum Miejskim Wrocławia. W 1991 został dyrektorem Muzeum
Historycznego, a w 2000 objął stanowisko dyrektora składającego się z sześciu
oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Specjalizuje się w historii Wrocławia i
Śląska, opublikował liczne prace poświęcone dziejom i architekturze Wrocławia.
Opracował scenariusz poświęconego Żydom filmu dokumentalnego Oni żyli wśród nas
w ramach festiwalu Wratislavia Cantans 1990. Jest również twórcą Galerii
Sławnych Wrocławian, autorem wystawy Wrocławscy Żydzi 1850–1944, realizatorem
wystaw Salvador Dalí – Grafika, malarskiej kolekcji Wojciecha Fibaka, prac
Franciszka Starowieyskiego, prac Jerzego Dudy-Gracza i innych. Działa na rzecz
utrzymania i odnowienia wrocławskich zabytków, wspierając renowacje m.in. pałacu
królewskiego, Starego Cmentarza Żydowskiego, ratusza. Ewa Sonnenberg - pianista, poetka, eseistka i prozaiczka, magister filozofii, którą ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim, jedna z pierwszych absolwentek Studium Literacko-Artystycznego przy Instytucie Filologii Polskiej UJ w Krakowie. Stypendystka Kultury Niezależnej w Paryżu, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskała też stypendium Bałtyckiego Centrum Pisarzy i Tłumaczy w Gotland. Autorka kilkunastu książek poetyckich. Publikowała we wszystkich pismach literackich w Polsce, jej poezja obecna jest również w wielu zagranicznych antologiach, a wiersze przetłumaczone zostały na szesnaście języków. Przez kilka lat była redaktorką krakowskiego pisma literackiego „Studium” oraz wrocławskiej „Rity Baum”. Za tomik „Hazard” otrzymała nagrodę im. Georga Trakla. Jest również laureatką nagrody dla najlepszego poety festiwalu Ilinden Skopie w Macedonii, oraz Nagrody Czterech Kolumn za całokształt Twórczości, a w roku 2016 została finalistką Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego za tom „Hologramy”.
Ewa Gil-Kołakowska Agata Skowrońska-Kartvelishvili aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu, związana także z teatrem ''Ad Spectatores''. Gościnnie występowała na deskach Teatru DOC w Moskwie, Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Opery Wrocławskiej. Założycielka TEATRAKCJI, producentka i reżyserka. Współpracuje z wrocławskim Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość, z Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci oraz Fundacją Mam Marzenie, a także z Wrocławskim Klubem Anima, prowadząc zajęcia dla dzieci oraz dla młodzieży z ośrodka poprawczego. Jako instruktor teatralny związana była również z Fundacją Sancta Familia. |
Koncert odwołany z przyczyn niezależnych od organizatora.