Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert Zespołu Muzyki Polskiej Mokosza w 232 rocznicę Konstytucji 3 maja3 maja (środa) 2023 roku o godz. 17.00
Konstytucja 3 maja 1791 roku, ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat (od wprowadzenia w 1764 roku skonfederowanej organizacji pracy sejmu) liberum veto. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski. Przyjęcie monarchicznej Konstytucji 3 maja spowodowało opozycję republikanów oraz sprowokowało wrogość Imperium Rosyjskiego, które od 1768 roku było protektorem Rzeczypospolitej i gwarantem nienaruszalności jej ustroju. W wojnie w obronie konstytucji Polska, zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II, została pokonana przez wojska rosyjskie Katarzyny Wielkiej, wspierające konfederacją targowicką – spisek polskich magnatów przeciwnych zmianie ustroju Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Konstytucja obowiązywała przez 14 miesięcy, w ciągu których Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień. Sejm grodzieński aktem oblatowanym w Grodnie 23 listopada 1793 uznał Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne.
Zespół Muzyki Polskiej Mokosza tworzą absolwenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz PSM II st. we Wrocławiu. Bogatego instrumentarium: flet, obój, klarnet, lutnia/gitara, cymbały, akordeon, kontrabas i instrumenty perkusyjne dopełniają dwie wokalistki śpiewające w dwugłosie. Na repertuar zespołu składają się pieśni ludowe, muzyka własna do tekstów ludowych oraz poetów polskich, pieśni F. Chopina, St. Moniuszki, polskie pieśni popularne/patriotyczne, kolędy. Wszystkie utwory opracowane są przez Piotra Lerocha. Od początku działalności Mokosza wykonała już ponad 300 koncertów. Zespół występował w wielu szacownych salach, na prestiżowych imprezach współpracując z wieloma instytucjami: Sala Koncertowa Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Studio S1 w Warszawie, Pałac Prezydencki w Warszawie podczas koncertu „Narodowe granie – wiwat Moniuszko!” na głównych uroczystościach związanych z Rokiem St. Moniuszki, Dożynki Prezydenckie w Spale, Opera Wrocławska, Ratusz we Wrocławiu (Konferencja Światowej Organizacji Celnej WTO), Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Katyńskie w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Teatr Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju (Gala Kresowa – Polskie Kwiaty), Głogowski Ośrodek Kultury (Gala Kresowa – Polskie Kwiaty), Poznań (Piknik Lwowski), Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze (Noc Muzeów), Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej (Noc Muzeów), Radio Wrocław.
|
Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.