Klub Muzyki i Literatury zaprasza na uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn Stanisławowi Srokowskiemu za tworzenie literatury jako przekazu pamięci30 września (sobota) 2023 roku o godz. 16.00 Wydarzenie transmitowane online W części muzycznej:
Nagroda Literacka Czterech Kolumn jest przyznawana poszukiwaczom i odkrywcom, czyli tym, którzy (parafrazując Blaise’a Cendrarsa) mają odwagę iść aż do końca horyzontu, za dzieła poetyckie lub eseistyczne, napisane w języku polskim, tj. za konkretne książki lub za całokształt twórczości. Nagroda została zainicjowana w 2000 roku przez historyka sztuki, lotnika, sadownika i pisarza Stanisława Pasternaka. Jury, składające się zawsze z pięciu osób (czterech pisarzy lub krytyków i jednego czytelnika) zbiera się na posiedzeniach w Lutyni koło Wrocławia w sadzie brzoskwiniowym w cieniu nieistniejących skrzydeł zabytkowego wiatraka lub we Wrocławiu. Od 2013 roku pracom jury w składzie: śp. Barbara Baworowska (do 2020), Krzysztof Krasuski (od 2021), Stanisław Pasternak, Ireneusz Staroń i Paulina Subocz-Białek, Jerzy Żurko (od 2022) przewodniczy Dorota Heck, a rok później włączyły się w organizację uroczystości wręczenia nagrody Koło Naukowe im. Brunona Schulza i Pracownia Kultury Literackiej XX wieku. Laureaci otrzymują Statuetkę Czterech Kolumn. Nagroda Czterech Kolumn będzie przyznawana wówczas, gdy ukażą się dzieła uznane przez jury za spełniające zasady regulaminu podróży do końca horyzontu.
Stanisław Srokowski – prozaik, poeta, dramaturg, publicysta. Urodził się na Kresach. Duży rozgłos przyniosły mu książki obrazujące straszliwe ukraińskie ludobójstwo dokonane w latach 1939–1947 na Polakach. Powieści „Duchy dzieciństwa”, „Repatrianci” (blokowani przez ambasadora sowieckiego Aristowa), „Ukraiński kochanek” (wyróżniony w plebiscycie Polskiego Radia jako jeden z najważniejszych utworów 25-lecia RP), „Zdrada”, „Ślepcy idą do nieba” oraz dwa zbiory opowiadań „Nienawiść” i „Strach” stały się wiarygodnym świadectwem tragicznych doświadczeń polskiego narodu. Na podstawie „Nienawiści” Wojciech Smarzowski nakręcił słynny już film „Wołyń”. Trylogia współczesna „Barbarzyńcy u bram”, „Spisek barbarzyńców” i „Barbarzyńcy w salonie” pokazuje kolonizację polskich umysłów przez ideologię marksizmu kulturowego. Wiersze Srokowskiego wraz z twórczością Tymoteusza Karpowicza otwierały nowy awangardowy nurt w polskiej poezji drugiej połowy XX w., zwany nurtem lingwistycznym.
Diana Viktoria Cel – urodziła się we Wrocławiu. Jest uczennicą klasy 6 SM I st. w Trzebnicy w klasie skrzypiec Karoliny Cel oraz SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu. Laureatka ponad 40 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych i instrumentalnych. Pobiera lekcje mistrzowskie (masterclass) u takich profesorów jak Viktor Kuznetsov, Michaił Kuznetsov, Bartosz Bryła, Zoya Nevgodovska. W bieżącym roku po raz kolejny została stypendystką Prezydenta Wrocławia oraz została wydana jej pierwsza płyta „Moje ulubione utwory”. Natalia Czekanowska – (Ukraina). pianistka, koncertmistrz, wykładowca. W latach 2009-2018 występowała z orkiestrą Świętograj. Jest koncertmistrzem klasy wokalnej, skrzypiec, domrystów, cymbałów. W latach 2009-2018 pracowała jako wykładowca i pedagog. Współpracowała z zespołami muzycznymi Awantura (2013-2018), Muzyczny Dżem (2014-2017). Koncertowała w ramach cyklu Gramy na Ulicach, pn. „Wspomnień czar” (Szprotawa 2020), brała udział w cyklu koncertów na Festiwalu Słowiańskie Barwy Miłości im. L. Nowikowej (Legnica, Prochowice, Warmątowice Sienkiewiczowskie 2020) oraz w koncertach podczas Szprotawskich Divertimenti (2020).
Transmisja z wydarzenia:
|
Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.