Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gośćmi będą: Prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, pedagog, autorka książek o tematyce psychologicznej i pedagogicznej; Łukasz Iwaniuk – zoolog i edukator

25 października (wtorek) 2022 rok o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Koncepcja spotkań i prowadzenie:
Ewa Gil-Kołakowska
W części muzycznej wieczoru:
Artur Witkowski – handpan, gong tam tam, misy tybetańskie


Dowód Tożsamości - to cykl spotkań poświęcony mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska, projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków. Ewa Gil-Kołakowska - autorka książki Dowód Tożsamości na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, w swojej książce podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców. Do tej pory w Klubie Muzyki i Literatury jej gośćmi byli: językoznawca - prof. Jan Miodek, historyk - dr Maciej Łagiewski, judoka - dr Rafał Kubacki, aktor - Robert Gonera, a także poetka - Ewa Sonnenberg, kulturoznawca - prof. Ilias Wrazas, reżyserka – Julia Popkiewicz, pieśniarz - Przemysław Paśko, dziennikarka i społeczniczka - Wanda Ziembicka – Has, autor i scenarzysta - Cezary Harasimowicz, wieloletni gospodarze wrocławskiego zoo i kultowego programu Z kamerą wśród zwierząt – Hanna i Antoni Gucwińscy, rzeźbiarka – Bożenna Biskupska, alpinista i himalaista - Aleksander Lwow, satyryk – Stanisław Szelc, pisarka - Barbara Sadurska, aktorka wrocławskiego Teatru Capitol – Emose Uhunmwangho, dziennikarka, podróżniczka i pisarka - Joanna Lamparska, muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych - Jose Torres, Beata Rakowska - aktorka Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Marzena Kipiel-Sztuka - artystka teatralna, filmowa i kabaretowa, Cezary Studniak – aktor, reżyser, dyr. PPA, Martin Lewandowski - współzałożyciel i szef polskiej federacji KSW, Ewa Rossano - rzeźbiarka i malarka, a także aktorki Teatru Muzycznego Capitol - Klaudia Waszak i Justyna Szafran, oraz tekściarz i komik - Ścibor Szpak. Gościem spotkania w dniu 25 X 2022 roku będzie prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, pedagog i psycholog, wykładowczyni uniwersytecka, autorka licznych publikacji naukowych, badaczka związków i relacji międzyludzkich. We wtorkowym spotkaniu weźmie też udział Łukasz Iwaniuk - zoolog i edukator, który opowie pasjonujące historie o zwierzętach żyjących w miejskiej dżungli. W części muzycznej wieczoru wystąpi grający na gongu, misach i handpanie Artur Witkowski. Spotkanie jak zwykle poprowadzi dziennikarka Ewa Gil-Kołakowska.


Prof. dr hab. Mirosława Nowak–Dziemianowicz – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych. W latach 1997-2017 współtworzyła Dolnośląską Szkołę Wyższą, gdzie od 2008 do 2017 roku pełniła funkcję dziekana Wydziału Nauk Pedagogicznych. Od roku 2017 związana była z Uniwersytetem Opolskim, pełniąc tam kolejno funkcję: pełnomocnika Rektora UO ds. dyscypliny pedagogika, wicedyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych ds. nauki oraz dyrektora Instytutu Pedagogiki. Od kilku lat związana jest z Akademią Biznesu w Dąbrowie Górniczej, gdzie kieruje seminarium doktorskim z pedagogiki. Edukacja, wychowanie, szkoła, nauczyciel to pierwszy obszar jej badań i naukowych zainteresowań. Drugim obszarem są relacje między ludźmi, związki intymne, małżeństwo, rodzina i wszystko to, co dzieje się w nich „pomiędzy”: małżonkami, partnerami, rodzicami i dziećmi. Cała jej aktywność naukowa podporządkowana jest pytaniu o to, co w naszych relacjach z innymi sprzyja rozwojowi i samorealizacji. Prowadzone przez nią interdyscyplinarne badania ulokowane są w jakościowym paradygmacie badań oraz w szerokim społeczno-kulturowym kontekście. Profesor Mirosława Nowak-Dziemianowicz jest też członkinią Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, w którym kieruje Komisją polityki oświatowej oraz Sekcją pedagogiki krytycznej. Od lat blisko współpracuje z Dolnośląskim Kongresem Kobiet gdzie angażuje się w prace na rzecz zwiększania obszarów równości, praw i wolności od stereotypów.

Z zawodowymi zainteresowaniami i pasjami pani profesor zapoznać się można czytając jej publikacje naukowe, których w swoim dorobku ma bardzo wiele. Najważniejsze z nich to: monografie autorskie; Szkoła jako przestrzeń uznania (2020) nagrodzona w konkursie Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego na najlepszą monografię w dyscyplinie pedagogika, Walka o uznanie w narracjach. Jednostka i wspólnota w procesie poszukiwania tożsamości (Wrocław 2016), Oblicza edukacji: między pozorami a refleksyjną zmianą (Wrocław 2014), Edukacja i wychowanie w dyskursie nauki i codzienności (wyd. 2, Kraków 2014) oraz Doświadczenia rodzinne w narracjach: interpretacje sensów i znaczeń (wyd. 2, Wrocław 2006). Oraz książki pod redakcją: M. Nowak-Dziemianowicz, A. Konopnicki (red.), Pamięć - historia - tożsamość. Edukacja i polityka historyczna w procesie konstruowania narracji naszej wspólnoty (Kraków 2019), Educational Change and Challenges in Poland and the Czech Republic after 1989 (Wrocław 2013). W tym roku ukazała się jej najnowsza, niezwykła książka, dość odmienna od dotychczasowych publikacji. Tematycznie jednak związana z tym, co ją najbardziej pociąga, fascynuje i inspiruje. Czyli – nie oczywistość, różnorodność i nieprzewidywalność świata. Bajki nieBajki to trzydzieści jeden opowieści o życiu; o miłości i odpowiedzialności, o wierności i zdradzie, o stracie, przemijaniu i cierpieniu, o bezradności i lęku, o wolności i o deszczu, który wcale nie musi być smutny… Bajki nie Bajki to zaproszenie do wspólnej intymnej rozmowy.


Ewa Gil-Kołakowska - pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi Kultury i Sztuki. W swoim dziennikarskim dorobku ma setki wywiadów z wybitnymi artystami, które publikowała na łamach Magazynu Tygodniowego GR, Przeglądu, Angory i XL. Współpracowała też z tygodnikiem Wprost, Gazetą Wyborczą, Wieczorem Wrocławia, West Zeitung, miesięcznikami Machina i WOW. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. W latach 1991-1994 redaktor naczelna magazynu E’LA. Autorka książek: La, la, la, la…, Dowód Tożsamości, Mam jedno oko zielone…, Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie oraz wydanej cztery lata temu książki Opowieści bielsze niż śnieg. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu Alkimja Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego Piosenki Toma Waitsa, płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE Day by Day, zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury - Dowód Tożsamości, to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi których, lubi, ceni i szanuje.


Łukasz Iwaniuk – zoolog i edukator, który opowie niezwykle pasjonujące historie o zwierzętach w miejskiej dżungli, a konkretnie w "dżungli" wrocławskiej. Od grudnia 2021 na zaproszenie Marka Kocota Łukasz regularnie opowiada o zwierzętach i roślinach w „ANTYKABARECIE. Na co dzień jest nauczycielem biologii, przez kilka lat był też wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim i na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Pracował również w Programie Ochrony Podkowca Małego, jednego z najrzadszych i najpiękniejszych nietoperzy Europy. W czasach studenckich tworzył pierwszy skład kabaretu "Neo-Nówka", a od dwóch lat kieruje Dyskusyjnym Klubem Filmowym w CKAiIL "CZASOPRZESTRZEŃ". Prowadzi także cykl prelekcji "TO ŻYJE" w Strefie Kultury Wrocław oraz przyrodnicze spotkania dla dzieci i rodziców we Wrocławskim Instytucie Kultury. Jest też współtwórcą Wrocławskiego Festiwalu Nietoperzy, cyklów "Dzikie Miasto" i "Laboratorium Tajemnic" w Fundacji Kultury i Sztuki MACONDO



Artur Witkowski - entuzjasta muzyki improwizowanej i wspólnego muzykowania. Niestrudzony podróżnik przez magiczny świat dźwięków, poszukujący własnego muzycznego języka. Pomysłodawca i inicjator koncertów IMPRO SESSION w kultowej Klubokawiarni Mleczarnia we Wrocławiu. IMPRO SESSION, jak mówi, to: ”Przyjaciół spotkanie przy handpanie, to intuicyjna podróż poprowadzona dźwiękiem i rytmem w poszukiwaniu radości wspólnego grania. Bycie tu i teraz.” Wykorzystując melodie handpanów, mis i gongów artysta dzieli się z publicznością energią własnych emocji, dźwięków i zawartych w nich muzycznych opowieści… Muzyka, którą tworzy uruchamia w słuchaczach całą gamę tych emocji, porusza wyobraźnię, momentami niepokoi, ale przede wszystkim relaksuje i uspakaja serce i duszę…


 

Aktualności

Nagrania płyty CD

2.01 (czwartek) br. o godz. 10.00 – 19.00
3.01 (piątek) 2025 r. o godz. 10.00 – 19.00
Wydarzenie zamknięte

Koncert pt. „Muzyczne powitanie 2025 roku”
M. Dudek – flet poprzeczny
E. Dulak – fortepian
W. Szymajda – fortepian

4.01 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ozdób Bożonarodzeniowych (aniołów, bombek, stroików, gwiazdek) w wykonaniu Bożeny Pindral

do 4 stycznia (sobota) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Noworoczny koncert fortepianowy W. Dubiel i J. Urgoła

7.01 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert świąteczny uczniów TioMio Music Studio
Christmas Concert

8.01 (środa) br. o godz. 18.00
Koncert zamknięty
Private Concert

Klub Przyjaciół Grodna i Wilna zaprasza na prelekcję A. Kofluka w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu pt. „Szlakiem św. Jakuba”

9.01 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację książki Waldemara Okonia pt. „Jeszcze jeden tom wierszy/Ještě jedna sbírka poezie”, wydanie polsko-czeskie
Gościnnie: Libor Martinek – tłumacz na język czeski

9.01 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Wieczór romantycznej muzyki fortepianowej”
T. Trehub (Ukraina)
I. Stavnichuk (Polska)

10.01 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert Broad Peak pt. „Przed odlotem”
P. Hefczyńska – wokal, autorka tekstów i muzyki, djka
E.M. Sokołowska – instrumentalistka, wokalistka, kompozytorka
Słowo wstępne R. Sławczyński

11.01 (sobota) br. o godz. 16.00
Koncert zamknięty

Koncert noworoczny ASP L. Bas

12.01 (niedziela) br. o godz. 15.00, 17.00
Koncert zamknięty

Koncert kameralny
Kierownik artystyczny prof. A. Gągola

13.01 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa malarstwa E. Gosia

do 13 stycznia br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie prezentujące 14 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

14.01 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

15.01 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z S. Kalus pt. „Poszukiwanie piękna w życiu i w sztukach różnych”
Prowadzenie: J. Tkaczyk

16.01 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wernisaż wystawy malarstwa E. Kostki pt. „Malowanie gaju”
W części muzycznej:
I. Olkiewicz – kontrabas
A. Jungiewicz – fortepian
R. Abreu – kontrabas

17.01 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja M. Mazurak pt. „Układ sercowo-naczyniowy według A. Fischer-Dückelmann” oraz D. Lewery pt. „Jak dać zdjęciom, dokumentom, świadectwom drugie życie”

18.01 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert akordeonowy

20.01 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład K. Szwagrzyka pt. „Zakopana polska pamięć”

24.01 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład prof. J. Miodka pt. „Mieszkańcy masowej wyobraźni”

27.01 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert kameralny pt. „Fortepian nie tylko solo”

28.01 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert gitarowy S. Markowskiego

30.01 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Impresje muzyczne. Od baroku do Presleya”
M. Kocik – gitara
I. Solonenko – skrzypce

31.01 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy M. Tubisa pt. „Into the Night”

1.02 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp biletowany

Koncert pt. „Pogawędki jazzowe”
K. Abt – gitara
A. Michalak – gitara basowa

4.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z U. Zyburą pt. „Haiku jazzowe”
R. Liszka – improwizacje na skrzypcach

12.02 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pieśni kurpiowskich Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza”

15.02 (sobota) 2025 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Młoda Scena”
M. Lattarulo – fortepian
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

17.02 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert duetu fortepianowego
C. Tanaka (Japonia)
K. Dziurbiel (Polska)

18.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy malarstwa E. Kostki pt. „Malowanie gaju”
W części muzycznej:
G. Szendzielorz-Jungiewicz – fortepian

21.03 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy