Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Oficyna Wydawnicza ATUT zapraszają na prezentację książki Piotra Załuskiego pt. ''Osaczenie''Prowadzenie spotkania Marcin Bradke Spotkanie transmitowane online Piotr Załuski. ''Osaczenie'' (okładka) [pdf] Rozszerzona informacja o książce [pdf]
”Osaczenie”
Piotr Załuski – ur. 1 stycznia 1945 w Lublinie. Dziennikarz, pisarz, reżyser, producent, realizator, scenarzysta. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1962–1974 współtworzył Studencki Teatr Kalambur. Od 1967 r. związany był, jako dziennikarz, reżyser i realizator wizji, z wrocławskim ośrodkiem telewizyjnym, w którym współorganizował największą telewizyjną „Solidarność” w Polsce. Od października 1980 przewodniczył Krajowej Komisji Koordynacyjnej Pracowników Radia i Telewizji „S”. Internowany 13 grudnia 1981 r. – więziony najpierw w ośrodku odosobnienia we Wrocławiu, a następnie w Grodkowie. Po zwolnieniu przebywał na emigracji w Republice Federalnej Niemiec. W latach 1982–1994 współpracował z Radiem Wolna Europa. Do Polski wrócił w 1995 r., pracował jako niezależny producent filmowy, a następnie w Telewizji Polskiej we Wrocławiu. Jest scenarzystą i reżyserem wielu filmów dokumentalnych, m.in. cyklu „Ogród barbarzyńcy” oraz „Pejzaże dzieciństwa. Ryszard Kapuściński”.
Marcin Bradke. Absolwent polonistyki, wieloletni dziennikarz TVP Wrocław, zawodowy lektor i prezenter. Twórca licznych reportaży, programów i filmów dokumentalnych, uhonorowany tytułem Dziennikarza Roku (2011), członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W roku 2017 zadebiutował zbiorem opowiadań "Pies o żółtych oczach", zaś na przełomie roku 2018/ 2019 powieścią "Gniew". Jego twórczość filmowa i telewizyjna to, między innymi: kultowy już dziś cykl "Labirynty kultury" (z prof. Bogusławem Bednarkiem z wrocławskiej polonistyki jako prowadzącym), "Królowa Panoram" (film dokumentalny o Panoramie Racławickiej), serial dokumentalny "Prawdziwy koniec wojny", film "Tak się nie godzi. Opowieść o Piotrze Bednarzu", "Daisy" oraz kilka innych obrazów z cyklu "Dolny Śląsk pełen historii", "Tajemniczy Dolny Śląsk", a także filmy realizowane dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Tomasz Orlicz. ur. 14 listopada 1950 w Łodzi. Polski dziennikarz, dokumentalista, scenarzysta, realizator i reżyser reportaży, filmów dokumentalnych, filmów reklamowych i promocyjnych; spiker radiowy, lektor, wykładowca akademicki. Od marca 2004 jest prezesem Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W latach 1973–1981 i 1989–1998 pracował jako dziennikarz w TVP (oddział we Wrocławiu). Wydał kilkadziesiąt nocnych radiowych programów autorskich, posiada Kartę Mikrofonową Polskiego Radia kategorii SI (spiker informacyjny). Obecnie jest niezależnym dokumentalistą, autorem i wykonawcą programów szkoleniowych z zakresu komunikacji multimedialnej. Internowany w stanie wojennym. Nigdy nie podpisał zobowiązania do współpracy z SB, pomimo zastraszania i nękania.
Film z wydarzenia:
|
Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.