Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 158 koncert z cyklu pn. ''Stypendyści Samorządu Wrocławia - Miastu''

Organizacja i prowadzenie koncertu: dr Izabella Starzec-Kosowska
18 stycznia (poniedziałek) 2016 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Afisz [pdf]

Program [pdf]

Noty o stypendystach i akompaniatorach [pdf]


Piotr Alexewicz
Ukończył z wyróżnieniem w 2013 roku Państwową Szkołę Muzyczną im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu w klasie fortepianu Małgorzaty Borkowskiej. Obecnie kształci się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie Pawła Zawadzkiego.
Piotr Alexewicz od najmłodszych lat brał udział w konkursach pianistycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym zdobywając na nich kilkanaście nagród. W 2010 i 2011 roku zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepszą interpretację utworu współczesnego na X i XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J.A. Hillera w Görlitz. Uzyskał II nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Pianistów w Głubczycach (2011). W 2013 roku młody artysta ponownie zdobył I nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Görlitz, a także I nagrodę na XII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Pianistów w Głubczycach. W tym samym roku uzyskał tytuł laureata Międzynarodowego Chopinowskiego Festiwalu Pianistycznego w Sochaczewie. W roku 2014 zdobył III nagrodę na III Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie. W roku 2015 Alexewicz na podstawie przeprowadzonego etapu eliminacyjnego (nagrania audio) został zakwalifikowany do udziału w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Carla Nielsena w Aarhus w Danii (do konkursu wyłoniono 20 osób spośród 158 pianistów z 44 krajów). Wrocławski pianista znalazł się w finale konkursu. W kwietniu 2015 zdobył I nagrodę (II i III nagrody nie przyznano) oraz nagrodę specjalną European Piano Teachers Association Poland na VIII Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Krakowie. W październiku 2015 roku wykonał koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina op. 21 wraz z orkiestrą NFM, pod dyrekcją Benjamina Shwartza. Wielokrotnie występował w kraju i za granicą. Jest kilkukrotnym stypendystą Prezydenta Wrocławia.


Weronika Blicharska
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. nr 2 im. F. Chopina w Zespole Szkół nr 9 we Wrocławiu w klasie Lilianny Koman-Blicharskiej. Reprezentowała szkołę na konkursach międzyszkolnych, regionalnych i ogólnopolskich. Do ważniejszych jej osiągnięć należą zdobyte nagrody na konkursach krajowych – w 2015 roku I miejsce na Konkursie Młodych Talentów w Czerwionce- Leszczynach i III miejsce na XVII Świdnickich Konfrontacjach Młodych Skrzypków oraz, zdobyte w 2014 roku wyróżnienia na XXI Muzycznych Prezentacjach w Bystrzycy Kłodzkiej i IX Międzyszkolnym Konkursie „Małego skrzypka” w Oławie. W 2013 roku zajęła II miejsce na VIII międzyszkolnym konkursie „Małego skrzypka” w Oławie.
Od 2015 roku jest stypendystką Prezydenta Wrocławia.


Jonasz Dziuba
Absolwent studiów pierwszego stopnia na Akademii im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Student klasy trąbki Igora Cecocho. Członek orkiestr międzynarodowych: „I, Culture Orchestra”, Neue Philharmonie München, Santander Orchestra. Zwycięzca II nagrody w konkursie Małych Form Muzycznych 2015, wyróżniony podczas Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych Brno 2015. Uczestnik konkursów międzynarodowych oraz warsztatów muzycznych (Marcus Stockhausen, Jose Chafer, Arkadiusz Górecki, Tobias Füller). Muzyk współpracuje z manufakturą Van Laar trumpets and flugelhorns tworząc nowe modele instrumentów, w tym trąbki, na których koncertuje w Polsce i Europie.


Julia Leniart
Uczennica VI kl. OSM I st. nr 2 im. Chopina w klasie fortepianu Inezy Kuprianowicz. Za swoje osiągnięcia trzykrotnie otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Wrocławia i Szkolnego Nobla w dziedzinie artystycznej. Jest laureatką konkursu stypendialnego Zdolny Śląsk w 2015 roku i została przyjęta do grona uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Uczestniczyła w klasie mistrzowskiej Lang Langa na Międzynarodowych Warsztatach Pianistycznych w Wiedniu (10 finalistów zostało wybranych z ponad 300 pianistów z 49 krajów). W 2015 roku zajęła I miejsce na Windsor International Piano Competition w Londynie, została laureatką 15. International Piano Competition w Monachium i otrzymała 8 nagród specjalnych. W tym samym roku otrzymała I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Valletta na Malcie, I miejsce w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Zgorzelcu oraz nagrodę specjalną za najlepszą interpretację utworu Chopina i nagrodę główną.
W 2014 roku zajęła III miejsce w II Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wirtuozów im. L. Godowskiego w Warszawie. W 2013 r. została laureatką I nagród na XXII Kłodzkim Konkursie Pianistycznym i na IV Warszawskim Konkursie Pianistycznym. W 2014 r. uczestniczyła w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Młody Wirtuoz w Sanoku otrzymując tytuł Złotego Wirtuoza i nagrodę specjalną za wykonanie Taranteli M. Moszkowskiego oraz I miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. E. Altberg w Łodzi.


Maja Majkowska
Uczennica klasy V Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie Andrzeja Musiała. Jest laureatką licznych konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. W 2014 roku wygrała III Ogólnopolski Festiwal Skrzypcowy w Kielcach oraz zdobyła III miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Miniatury Skrzypcowej w Warszawie i VIII Ogólnopolskim Spotkaniu Skrzypcowym im. Prof. Ławrynowicza w Płocku. W 2015 roku zajęła I miejsce w XVII Świdnickich Konfrontacjach Młodych Skrzypków, oraz wygrała szkolny konkurs klas skrzypiec. Maja Majkowska występuje również w szkolnym trio fortepianowym Dolce Trio, z którym zdobyła w 2013 roku wyróżnienie I stopnia w I Polsko-Niemieckim Konkursie Smyczkowych i Fletowych Zespołów Kameralnych w Żarach, w 2014 roku zajęła z trio III miejsce w XVII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze. W czerwcu 2014 roku zadebiutowała z orkiestrą podczas koncertu końcoworocznego swojej szkoły w Filharmonii Wrocławskiej. W 2015 roku, również podczas koncertu końcoworocznego, wystąpiła w Filharmonii Wrocławskiej w duecie z towarzyszeniem orkiestry. Jest trzykrotną stypendystką Prezydenta Wrocławia.


Hanna Żurek
Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 2 w Zespole Szkół nr 9 we Wrocławiu w klasie gitary Małgorzaty Klawińskiej. W roku szkolnym 2014/2015 wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Wśród pól", w którym zajęła II miejsce.


Julia Żurek
Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec Elżbiety Bolsewicz. W roku szkolnym 2014/2015, jeszcze jako uczennica klasy skrzypiec Lilianny Koman- Blicharskiej w OSM I stopnia nr 2 we Wrocławiu, uczestniczyła w wielu konkursach zdobywając liczne nagrody. Między innymi zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów w Czerwonce-Leszczynach oraz III miejsce w Świdnickich Konfrontacjach Młodych Skrzypków.


 

Aktualności

polska flaga  Uroczysty koncert w 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja
I. Porębska – fortepian
I. Ciszek – fortepian
M. Lis – fortepian
M. Ferenc – fortepian

3.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert muzyki barokowej pt. „Głos epoki”

5.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kalejdoskop liryczny”
Opieka artystyczna dr hab. J. Litwin-Fenc

6.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z A. Niklem pt. „O zasadach legitymizmu z okazji Tysiąclecia Królestwa Polskiego”

7.05 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Zapraszamy na Wrocławskie Wieczory Coolturalne pt. „Taniec po Strunach”
Duet gitarowy Siempre Nuevo:
M. Freml
P. Vacík

8.05 (czwartek) br. o godz. 19.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wokalna Majówka”

9.05 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z prof. A. Gładyszem autorem książki „Ponad 40 lat HIV w Polsce”
Prowadzenie spotkania:
K. Krawczyk
dr W. Rymer

10.05 (sobota) 2025 roku o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Międzynarodowy koncert pt. „Człowieczy los” poświęcony wybitnej polskiej artystce Annie German

10.05 (sobota) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” recital fortepianowy M. Selwesiuka
Prowadzenie: J. Adamowski

12.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „Młoda Scena”
V. Russo – fortepian
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

13.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

14.05 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt.„Śpiewne wiolonczele”

15.05 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki A.S. Konarskiego pt. „Nasi mistrzowie urbaniści”

15.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład M. Dyżewskiego pt. „Muzyczne perły polskiego Średniowiecza”
Reżyseria dźwięku: Z. Jędrych

16.05 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

W związku z przygotowaniem pomieszczeń na lokal wyborczy wyborów prezydenckich Klub Muzyki i Literatury nieczynny

17.05 (sobota) br.

Wybory prezydenckie 2025. Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej nr 13

18.05 (niedziela) br.

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu N. Fedorowej

19.05 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-wiolonczelowo-fortepianowy pt. „Melancholie wokalno-instrumentalne”

19.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie S. Podwin
Koncepcja spotkań i prowadzenie: E. Gil-Kołakowska
W części artystycznej:
S. Podwin – gitara, wokal

20.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy A. Pacheco pt. „Hiszpańska muzyka fortepianowa w XX wieku”
Słowo wstępne: Julieta González-Springer

21.05 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki poetyckiej B. Michnika pt. „Śniłem się sobie”
Prowadzenie spotkania: K. Maliszewski

22.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

23.05 (piątek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Koncert gitarowy T. Motyki

24.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu D. Dutkowskiej

26.05 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert chóru „Grunwald” pt. „Moja Matko ja wiem…”
Dyrygent: Marcin Grzywaczewski

26.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa malarstwa J. Wolffa pt. „Kilka obrazów z różnych lat”

do 27.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

43. International Hans Gabor Belvedere Singing Competition 2025

28.05 (środa) br. o godz. 10.00 – 15.00
Wstęp z zaproszeniami

Autorski program poetycko-muzyczno-plastyczny K. Paraszkiewicz-Pater pt. „Porządki w szafie”

28.05 (środa) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Spotkanie prezentujące 15 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

29.05 (czwartek) 2025 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wernisaż wystawy ilustracji M. Koch do książki pt. „Siedem smoków głównych” połączony ze spotkaniem z autorką V. Nowakowską
Prowadzenie: J. Kawecki
Aranżacja tekstu: H. Koczan
W części muzycznej:
M. Wojak, M. Zarębska, A. August-Zarębska (soprany)
przy fortepianie – K. Kluczewska

2.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład prof. J. Miodka pt. „Śląsk w świetle nazw miejscowych”

5.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Inauguracja obchodów 10-lecia Polskiego Stowarzyszenia Haiku

6.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „O rzekach Odrach w Europie”

9.06 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Spotkanie zamknięte

Koncert wokalny z cyklu pn. „Promocja młodych artystów muzyków”

9.06 (poniedziałek) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie E. Michnik połączone z prezentacją książki pt. „Splątane losy. Opera Wrocławska w sezonie 1995/96-2015/16”
Prowadzenie: G. Chojnowski

14.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Klub Muzyki i Literatury ma już 65 lat”

21.06 (sobota) br. o godz. 14.30
Spotkanie zamknięte

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „O rzekach Odrach w Europie”

21.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Spotkanie zamknięte

Prezentacja książki pod redakcją A. Łyjaka i A. Marczak pt. „Sportowe opowieści”

24.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Koch do książki pt. „Siedem smoków głównych”

do 26.08 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławska premiera książki poetyckiej K. Słomki pt. „Znaleźć człowieka. Elegie przebudzenia”
Prowadzenie spotkania: D. Heck

1.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online