Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację najnowszej książki Stanisława Srokowskiego pt. „Widma nocy”Prowadzenie spotkania Marcin Bradke Spotkanie transmitowane online Stanisław Srokowski. „Widma nocy” (okładka) [pdf] W programie części muzycznej:
Przeczytałam książkę z wielkim zainteresowaniem. Porządkuje ona wiedzę na temat ukraińskiego ludobójstwa na Kresach RP. Pisarz powołuje się na autentyczne (z zachowaniem nawet formy gramatycznej) relacje świadków. To jakże przejmujące ŚWIADECTWO ocalałych, np. niedawno zmarłego we Wrocławiu Pana Feliksa Trusiewicza. Zainteresował mnie szczególnie rozdział „Zachowanie Sowietów”, wątek śmierci Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, wspaniałego pisarza literatury międzywojennej, który zginął w rodzinnym miasteczku mojej babci, w Kutach nad Czeremoszem. Bardzo ciekawa historycznie jest rola AK, a raczej jej słabości. Przejmująco brzmi stwierdzenie autora: „Polska ginie w samych Polakach”. Pisarz zwrócił kilka razy uwagę na obecny stan rzeczy w relacjach polsko-ukraińskich (…). Ze względu na bogaty materiał faktograficzny poparty relacjami świadków książka ta powinna znaleźć się w każdej bibliotece, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek szkolnych. Niestety młode pokolenie niewiele wie na ten temat.
Blandyna Rosół-Niemirowska
Stanisław Srokowski – prozaik, poeta, dramaturg, publicysta. Urodził się na Kresach. Duży rozgłos przyniosły mu książki obrazujące straszliwe ukraińskie ludobójstwo dokonane w latach 1939–1947 na Polakach. Powieści „Duchy dzieciństwa”, „Repatrianci” (blokowani przez ambasadora sowieckiego Aristowa), „Ukraiński kochanek” (wyróżniony w plebiscycie Polskiego Radia, jako jeden z najważniejszych utworów 25-lecia RP), „Zdrada”, „Ślepcy idą do nieba” oraz dwa zbiory opowiadań „Nienawiść” i „Strach”, stały się wiarygodnym świadectwem tragicznych doświadczeń polskiego narodu. Na podstawie „Nienawiści” Wojciech Smarzowski nakręcił słynny już film „Wołyń”. Trylogia współczesna „Barbarzyńcy u bram”, „Spisek barbarzyńców” i „Barbarzyńcy w salonie”pokazuje kolonizację polskich umysłów przez ideologię marksizmu kulturowego. Wiersze Srokowskiego wraz z twórczością Tymoteusza Karpowicza otwierały nowy awangardowy nurt w polskiej poezji drugiej połowy XX w., zwany nurtem lingwistycznym. Marcin Bradke – absolwent polonistyki, wieloletni dziennikarz TVP Wrocław, zawodowy lektor i prezenter. Twórca licznych reportaży, programów i filmów dokumentalnych, uhonorowany tytułem Dziennikarza Roku (2011), członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autor antologii opowiadań grozy „Pokój na wieży” oraz posłowia do „Nocy Walpurgi” Gustava Meyrinka (wydanych przez Ossolineum). W roku 2017 zadebiutował zbiorem opowiadań „Pies o żółtych oczach”, zaś na przełomie roku 2018/2019 powieścią „Gniew”. Jego twórczość filmowa i telewizyjna to m.in.: kultowy już dziś cykl „Labirynty kultury” (z prof. Bogusławem Bednarkiem z wrocławskiej polonistyki jako prowadzącym), „Królowa Panoram” (film dokumentalny o Panoramie Racławickiej), serial dokumentalny „Prawdziwy koniec wojny”, film „Tak się nie godzi. Opowieść o Piotrze Bednarzu”, „Daisy” oraz kilka innych obrazów z cyklu „Dolny Śląsk pełen historii”, „Tajemniczy Dolny Śląsk”, a także filmy realizowane dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Najnowszym dziełem Marcina Bradke jest „Zamordowane dzieciństwo” – opowieść o twórczości Stanisława Srokowskiego, wyprodukowana na zlecenie TVP Historia.
Maria Srokowska - ukończyła Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Kielcach, w klasie skrzypiec Pani Agnieszki Kasiak. Przez wiele lat występowała jako solistka i kameralistka, koncertując w kraju i za granicą z orkiestrą kameralną Camerata Scholarum pod przewodnictwem Wojciecha Zdyba. W ramach projektu Unii Europejskiej „Niech muzyka nas zjednoczy” zagrała w Polsko-Słowackiej Orkiestrze Symfonicznej pod batutą słynnego kompozytora Krzesimira Dębskiego. Występowała jako koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Lotaryngii w czasie studiów we Francji.
Film z wydarzenia:
|
Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.