Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie poetycko-muzyczne pt. "Błogosławione dziedzictwo chrztu Polski"W programie poezja, pieśni, utwory Chopina Wykonawcy: Utwory Fryderyka Chopina gra Maria Kownacka
Chrzest księcia Polan Mieszka I, zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich, a 966 rok uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego.
Najstarszym źródłem opartym na tradycji, zgodnie z którą chrzest Mieszka nastąpił po małżeństwie z Dobrawą, jest XI-wieczny tekst Thietmara z Merseburga: Ponieważ nie mogę przedstawić kolejno tego wszystkiego, co podług planu dzieła powinno być napisane, nie wstydzę się powrócić do niektórych spraw poniżej. Różne wprowadzam zmiany jako ten wędrowiec, który zbacza z właściwego szlaku, czy to wskutek trudności drogi, czy to z braku orientacji w zawiłej sieci ścieżek. Dlatego przedstawię resztę czynów znakomitego księcia Polan Mieszka, o którym pisałem szeroko w poprzednich księgach. W czeskiej krainie pojął on za żonę szlachetną siostrę Bolesława Starszego, która okazała się w rzeczywistości taką, jak brzmiało jej imię. Nazywała się bowiem po słowiańsku Dobrawa, co w języku niemieckim wykłada się: dobra. Owa wyznawczyni Chrystusa, widząc swego małżonka pogrążonego w wielorakich błędach pogaństwa, zastanawiała się usilnie nad tym, w jaki sposób mogła by go pozyskać dla swojej wiary. Starała się go zjednać na wszelkie sposoby, nie dla zaspokojenia trzech żądz tego zepsutego świata, lecz dla korzyści wynikających z owej chwalebnej i przez wszystkich wiernych pożądanej nagrody w życiu przyszłym.
Dobrawa i Mieszko I wg J. Matejki. Źródło tygodnikprzeglad.pl |
Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.