Instytut Piramowicza, Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszają na warsztaty edukacyjne „Ormianie na Śląsku” połączone z wernisażem wystawy Tani Sayegh pt. „Mikrodywany – rękodzieło ormiańskie”Prowadzenie dr Andrzej Gliński
Projekt dofinansowano z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Ormianie byli integralną częścią wieloetnicznej Polski. Mimo że stosunkowo nieliczni – inne grupy etniczno-wyznaniowe były zwykle liczebniejsze – to jednak ich obecność gospodarcza i kulturalna, a nawet polityczna, sprawiała, że odgrywali ważną rolę w Rzeczypospolitej. Ormianie byli głównymi pośrednikami w handlu towarami pochodzącymi ze Wschodu. Ormiańskie rzemiosło dostarczało towarów luksusowych. Potrafili oni świetnie się zaaklimatyzować w nowym, przyjaznym im środowisku. Wpłynęło to na zbliżenie między Polakami i Ormianami.
Dr Andrzej Gliński. Historyk specjalizujący się w dziejach samorządu ormiańskiego na ziemiach polskich w czasach nowożytnych; absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego; autor monografii pt. Gmina ormiańska w Stanisławowie w drugiej połowie XVII i w XVIII wieku – organizacja, gospodarka, codzienność, uczestnik zespołu edytorskiego serii Pomniki dziejowe Ormian polskich, współpracownik naukowy Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie; interesuje się także geopolityką Kaukazu i Bliskiego Wschodu. W 2022 r. odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
|
Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.