Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację książki Iwony Żelazowskiej pt. „Kraina wielu bogów. Meksyk – Gwatemala – Kostaryka” W części muzycznej zespół Serenata Peregrina Spotkanie transmitowane online Iwona Żelazowska. „Kraina wielu bogów. Meksyk – Gwatemala – Kostaryka” (okładka) [pdf] Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że książka ta jest rodzajem dziennika z podróży. W rzeczywistości autorce udaje się przedstawić bardzo głęboką kosmowizję trzech krajów, które stanowią znaczną część Ameryki Hiszpańskiej. To, co prezentuje, naznaczone jest symboliką, mitologicznym przedstawieniem, głębokimi znaczeniami kulturowymi, wzorcami życia itp. opisywanych krajów. Tytuł jest adekwatną metaforą tego, co znajdziemy w książce. dr hab. Carlos Dimeo Alvarez, prof. ATH Radosne Święto Zmarłych, kult Świętej Śmierci, szamani i ich rytuały, to tylko niektóre współczesne zjawiska kulturowe opisane przez autorkę. […] „Kraina wielu bogów. Meksyk – Gwatemala – Kostaryka” to zbiór barwnych osobistych doświadczeń i rzetelnej wiedzy historycznej. To długa podróż, niejednokrotnie przez tysiąclecia, która uzmysławia, jak trudno jest mówić o współczesnej kulturze krajów latynoamerykańskich, pomijając ich prekolumbijską przeszłość i okres konkwisty. dr hab. Maria Korusiewicz, kulturoznawca
Wydawnictwo Universitas Iwona Żelazowska (wcześniej: Iwona Szafrańska) – absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, krytyk muzyczny, dziennikarka, pasjonatka podróży. Miłośniczka i propagatorka kultur latynoamerykańskich. Od kilku lat prowadzi cykliczne „Spotkania z podróżą”, w trakcie których opowiada o Meksyku, krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Współpracowała z radiem, telewizją oraz prasą, m.in. z takimi tytułami jak: „Ruch Muzyczny”, „Arkadia”, „Res Publica Nowa”, „Suplement”, „Miesięcznik Społeczno-Kulturalny Śląsk”, „Kwartalnik Kulturalny Opcje”, w którym sprawowała funkcję szefa działu muzycznego. Pomysłodawca, wydawca i redaktor naczelny pisma „Dysonanse” poświęconego muzyce XXI w. oraz innym sztukom. Obecnie współpracuje z „Magazynem Historycznym Mówią Wieki” oraz „Magazynem Popularnonaukowym Archeologia Żywa”.
Julieta González-Springer – urodzona w Meksyku. Ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej. Uczestniczyła w licznych kursach i projektach. Jej repertuar obejmuje muzykę dawną, współczesną, tradycyjną oraz klasyczną meksykańską, iberoamerykańską i polską, którą propaguje także za granicą. Prowadzi też działalność pedagogiczną z dziećmi i młodzieżą poprzez warsztaty i lekcje mistrzowskie w dziedzinie muzyki dawnej, tradycyjnej oraz sztuki i kultury iberoamerykańskiej. We Wrocławiu współpracuje z kilkoma bibliotekami, z Muzeum Narodowym i Etnograficznym, Instytutem Filologii Hiszpańskiej (UWr) oraz z Akademią Muzyczną w Łodzi. Od października 2019 r. jest doktorantką w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Maciej Posłuszny – nauczyciel muzyki w prywatnej wrocławskiej szkole. Od wielu lat gra na gitarze, głównie jako akompaniator. Jego zainteresowania muzyczne to przede wszystkim muzyka latynoska (Meksyk, Peru, Chile), a także muzyka z południa Półwyspu Iberyjskiego.
Transmisja z wydarzenia:
|
Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.