Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Bułgarii oraz Bułgarskie Stowarzyszenie im. Świętych Cyryla i Metodego zapraszają na koncert pt. „Muzyczny Most Fortepianowy Płowdiw ESK 2019 – Wrocław ESK 2016” w wykonaniu artystów bułgarskich z Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie: prof. Romeo Smilkov, dr Velislava Stoyanova, mgr Eurydyka Walczewa

26 maja (piątek) 2023 roku o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]

W programie: G. Frescobaldi, R. Smilkov, J. S. Bach, Fr. Chopin, I. Paderewski, F. Liszt, S. Rachmaninoff, M. Goleminov, N. Stojkov, D. Nenov


Koncert z okazji dnia Świętych Cyryla i Metodego – patronów Europy: Narodowego Święta Oświaty, Kultury i Piśmiennictwa Bułgarii


Prof. Romeo Smilkov urodził się 7 lipca 1960 roku w Tcihrpan w południowej Bułgarii. Absolwent Narodowej Akademii Muzycznej „Prof. Pancho Vladigerov”. Studiował pod kierunkiem prof. Luby Entchevej i prof. Mileny Mollovej. Studia podyplomowe: Kurs mistrzowski prof. Wiery Gornostajewej (Moskwa) na festiwalu w Warnie (Bułgaria). Liczne nagrody międzynarodowe i krajowe: I Nagroda Salerno, Włochy (1979); II Nagroda Razgradu – północna Bułgaria (1984); III Nagroda im. Liszta-Bartoka (1989) Węgierskiego Centrum Kultury-Sofia; Nagroda Specjalna „Medeniya Tchan” (2011); „Złota muza” (2018); „Złota Lira” (2021). Uczestnik I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego – Tokio, Japonia (1980), „Czajkowskiego” – Moskwa, Rosja (1982), „Konkursu/Festiwalu Lisztowskiego – Budapeszt, Węgry (1986). Dał ponad 950 koncertów w Bułgarii, 17 krajach Europy i Azji (Rosja, Japonia, Chiny i inne). Od 1991 r. pan Romeo Smilkov uczy sztuki instrumentalnej gry na fortepianie w Akademii Muzycznej Tańca i Sztuk Pięknych – Płowdiw: 2008 – mianowany profesorem nadzwyczajnym, październik 2014 r. – profesor fortepianu. Studiuje utwory fortepianowe W. A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Liszta oraz publikacje z zakresu bułgarskiej muzyki clavier autorstwa Ivana Spassova, Dimitera Nenova, Nikolaya Stoykova (doktorat, 2012).


Duet fortepianowy Velislava Stoyanova – Eurydyka Walczewa powstał jesienią 2018 roku pod kierownictwem prof. Dr Romeo Smilkova w Płowdiwie w Bułgarii. Duet bierze udział w programie kulturalnym Płowdiw 2019 – w koncercie kameralnym – Balabanova house, Plovdiv. Bułgarski duet fortepianowy z powodzeniem występował za granicą – Wrocław, Kraków, Bydgoszcz; Praga, Czechy i Turcja prezentujące dzieła kompozytorów bułgarskich i zagranicznych, m.in. N. Stoykova, M. Goleminova, F. Liszta, J. Paderewskiego i innych. Z sukcesem realizuje projekty z polskim instytutem kultury w Bułgarii, ambasadą Turcji w Bułgarii i Trackim Uniwersytetem w Edirne w Turcji.


Dr Velislava Stoyanova – ukończyła studia pianistyczne w Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie w klasie prof. Georgia Petrova, w 2014 r. uzyskała tytuł magistra u prof. Romeo Smilkova. W maju 2019 r. uzyskała doktorat z muzykologii w macierzystej uczelni (rozprawa doktorska „Aspekty fortepianowe w muzyce kameralnej Nikolaya Stoykova”). Otrzymała dyplom ministra kultury Vezdiego Rashidova za osiągnięcia twórcze w konkursie pedagogicznym „Albena 2010”. Latem 2018 r. pracowała we Wrocławskim Towarzystwie Przyjaciół Bułgarii jako koordynatorka ds. kultury. Zdobyła I nagrodę w kategorii duetów fortepianowych w międzynarodowym konkursie Franz Schubert (Ruse, 2013), III miejsce w konkursie w Padwie w kategorii duetów fortepianowych. Koncertuje w Polsce (Bydgoszcz, Kraków, Wrocław, Gdańsk), Turcji, Hiszpanii, Austrii, Bułgarii, na Cyprze.


Eurydyka Walczewa, urodzona 28 kwietnia 1993 roku w Szumen. Ukończyła z tytułem licencjata Uniwersytet Szumeńki im. Biskupa Konstantina Preslavskiego w klasie fortepianu Janety Katsarovej. W 2016 r. rozpoczęła pracę jako nauczyciel gry na fortepianie w klasach muzycznych w Szumen oraz jako akompaniator baletu. W 2020 r. ukończyła studia magisterskie w klasie fortepianu prof. Romeo Smilkova w Akademii Muzyki, Tańca oraz Sztuk Pieknych im. prof. Asena Diamandieva w Płowdiw na kierunku Performing Piano Art. W 2019 r. przyjechała do Polski w celu odbycia stażu w ramach projektu Erasmus+ na studiach magisterskich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie specjalizowała się: w fortepianie u prof. Grzegorza Kurzyńskiego, w kameralistyce u prof. Evy Pravuckiej i w akompaniamencie u prof. Anny Gongoli. Walczewa wzięła udział w Weekendzie Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury PLOWDIW 2019 w zabytkowym muzeum Balabanov House, gdzie zaprezentowała prace bułgarskiego kompozytora Nikolaya Stoykova we współpracy z dr Velislavą Stoyanovą. Brała udział w koncertach poza granicami kraju – w Bydgoszczy, Wrocławiu i w Pradze w Czechach jako wykonawca indywidualny oraz w duecie fortepianowym z dr Velislavą Stoyanovą. Obecnie pracuje jako nauczyciel gry na fortepianie w szkole muzycznej w rodzinnym mieście Szumen.



 

Aktualności

Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” pt. „Noc Kupały – sławiańskie święto miłości”

20.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino

20.06 (czwartek) br. o godz. 20.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncerty na zakończenie roku szkolnego 2023-2024 Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas
Wystąpią uczniowie mgr L. Bas i mgr I. Stavnichuk

22.06 (sobota) br. o godz. 13.30, 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, walne zebranie

27.06 (czwartek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

„Letnie czytanie poezji”

27.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy A. Declercqa i L. Krahforsta pt. „Rachmaninow spotyka Chopina”

28.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

29.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert Chóru „Kuźniczanie”

29.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kontrasty muzyczne”
J. Maślanka – fortepian
B. Kołsut – akordeon

1.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książki „Panny z Genewy”
Prowadzenie spotkania: J. Antczak

9.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

26.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy