Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział we Wrocławiu zapraszają na koncert zespołu ''Duo OctOpus'', promujący płytę pn. ''Cassiopeia'

3 czerwca (poniedziałek) 2019 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Ryszard Żołędziewski - saksofon (Wrocław)
Gleb Bielajew - fortepian (Dyneburg)
Gościnnie Jacek Ropski - skrzypce (Wrocław)


Polsko-Łotewski Duet Instrumentalny tworzony przez polskiego saksofonistę Ryszarda Żołędziewskiego i łotewskiego pianistę Gleba Belyaeva. Inspiracją do wspólnego koncertowania była idea ukazania lirycznej barwy saksofonu w połączeniu z ciepłym brzmieniem fortepianu. Wyrazisty, pełen elegancji i mistrzowski sposób uprawiania muzyki, jaki charakterystyczny jest dla „słowiańskiej duszy” pozwala muzykom nieustannie odkrywać nowe perspektywy. Repertuar jest bardzo zróżnicowany, obejmuje literaturę oryginalną jak również najznakomitsze aranżacje muzyki klasycznej i rozrywkowej. Artyści współpracują ze sobą od 2012 roku koncertując w ważnych ośrodkach muzycznych Europy.


Ryszard Żołędziewski - saksofonista, pedagog, kompozytor i aranżer. Studia w zakresie gry na saksofonie klasycznym odbył w Konservatorium für Musik und Theater Bern - HKB-Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii. Arkana gry saksofonowej poznawał pod kierunkiem tak wybitnych saksofonistów jak John-Edward Kelly (USA), Christian Roellinger (Francja), Iwan Roth i Marcus Weiss (Szwajcaria). Uczestniczył także w Jazz Master Class prowadzonych przez Jerry'ego Bergonzi (USA). Muzykę współczesną, jej artyzm oraz kunszt kompozytorski poznawał pod kierunkiem Henriego Pousseura (Belgia) oraz Ursa Petera Schneidera (Szwajcaria). W Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu obronił tytuł doktora sztuki muzycznej oraz uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Z recitalami saksofonowymi i koncertami kameralnymi odbył wiele tras koncertowych występując w wielu państwach europejskich, Ameryce Północnej i Azji. Jako solista koncertował ze znakomitymi orkiestrami w Belgii, Holandii, Kanadzie, Kazachstanie, Polsce na Łotwie i Ukrainie. Uczestniczył w nagraniach dla stacji radiowych i telewizyjnych oraz nagraniach płyt CD. Zrealizował wiele prawykonań kompozycji współczesnych, a swoje utwory dedykowali mu artyści z Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i USA. W swoim dorobku naukowym ma liczne podręczniki z zakresu dydaktyki saksofonowej, kompozycje, aranżacje oraz publikacje w języku polskim i angielskim. Ryszard Żołędziewski jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę saksofonu. Udziela regularnie kursy i lekcje mistrzowskie w Austrii, Belgii, Białorusi, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Izraelu, Kazachstanie, Niemczech, Polsce, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji na Litwie, Łotwie i Ukrainie.


Gleb Belyaev - pianista, improwizator i kompozytorUkończył Szkołę Muzyczną w Liepaja na Łotwie w klasie fortepianu Tatyany V. olynska. W zakresie kompozycji kształcił się w klasie Agris Engelmanis i Romualda Kalsons. Najważniejszym osiągnięciem tego okresu była I nagroda na Łotewskim Konkursie Młodych Kompozytorów (1998). Fortepian studiował w Akademii Muzycznej im. Jazeps Vitols w Rydze, w klasie profesora Raffi Kharajanyana, uzyskując dyplom magistra w 2012 roku. W ramach programu ERASMUS studiował również w Wiedniu w klasie fortepianu profesora Olega Maisenberga. W 2010 roku otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Serebryakowa w Wołgogradzie. W 2012 roku otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Playing Slonimsky w St. Petersburgu. W 2014 roku Gleb Belyaev otrzymał II nagrodę na III Międzynarodowym Festiwalu Konkursowym im. Aldony Dvarionaite na Litwie i III miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Saint-Petersburg. W lutym 2016 Gleb Belyaev otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzyki Klasycznej im. Rising Stars w Rydze. Gleb Belyaev jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na Wydziale Muzyki i Sztuki Uniwersytetu w Dayneburgu oraz prowadzi klasę fortepianu w Music & Art School w Naujene na Łotwie. Oprócz muzyki poważnej, wykonuje również muzykę różnych stylistyk, w tym muzykę popularno-rozywkową oraz jazz. Gleb Belyaev jest często zapraszany do różnych przedstawień filmów niemych i spektakli teatralnych jako improwizator-akompaniator.


Jacek Ropski. Urodził się w 1981 roku w Gliwicach. Uczeń Antoniego Cofalika, Antje Weithaas w berlińskim Universitat der Kunste oraz Bartosza Bryły we wrocławskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2005. Jest zdobywcą nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych: w Katowicach, Sosnowcu, Wrocławiu, Krakowie, Elblągu, Poznaniu, Warszawie, Sankt-Petersburgu. Był uczestnikiem Konkursu Wykonań Muzycznych w Genewie, Konkursu im. Georga Kulenkampfa w Kolonii, Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli, Konkursu im. Niccolo Paganiniego w Genui, finalistą Konkursu im. Maxa Rostala w Berlinie oraz półfinalistą Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jako solista występował na wielu renomowanych festiwalach i koncertach zarówno w kraju, jak i zagranicą ( m. in. Schleswig-Holstein Musik Festival, Kammermusik Podium Braunschweig, Dni Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, Mistrzowie Wiolinistyki w Zielonej Górze ). Występował z towarzyszeniem orkiestr Filharmonii Krakowskiej, Zabrzańskiej, Zielonogórskiej, Szczecińskiej, orkiestrą Filharmonii w Sankt-Petersburgu, Hamburger Symphoniker, Gliwicką oraz Raciborską Orkiestrą Kameralną, Kammerorchester Hannover a także z Orkiestrą Kameralną Filharmonii w Kirovogradzie. Na potrzeby Programu II Polskiego Radia dokonał nagrania koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Andrzeja Straszyńkiego. Jako kameralista występował wspólnie z muzykami tej miary co Marina Jaszwili, Maria Szwajger-Kułakowska, Bartosz Bryła, Andrzej Tatarski czy Andrzej Bauer. Był wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, laureatem nagrody Prezydenta Miasta Gliwice oraz laureatem plebiscytu na Człowieka Roku Ziemi Gliwickiej. Od 2004 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Początkowo jako asystent-stażysta, obecnie w wyniku przeprowadzonego przewodu doktorskiego ( na którym publicznie wykonał cały cykl 24. Kaprysów Niccollo Paganiniego ) prowadzi własną klasę skrzypiec.


 

Aktualności

Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” pt. „Noc Kupały – sławiańskie święto miłości”

20.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino

20.06 (czwartek) br. o godz. 20.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncerty na zakończenie roku szkolnego 2023-2024 Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas
Wystąpią uczniowie mgr L. Bas i mgr I. Stavnichuk

22.06 (sobota) br. o godz. 13.30, 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, walne zebranie

27.06 (czwartek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

„Letnie czytanie poezji”

27.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy A. Declercqa i L. Krahforsta pt. „Rachmaninow spotyka Chopina”

28.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

29.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert Chóru „Kuźniczanie”

29.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kontrasty muzyczne”
J. Maślanka – fortepian
B. Kołsut – akordeon

1.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książki „Panny z Genewy”
Prowadzenie spotkania: J. Antczak

9.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

26.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy