Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert kameralny pn. "Polskie kwintety"

1 kwietnia (poniedziałek) 2019 roku o godz. 12.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Wystąpią:
Danuta Drogowska - I/II skrzypce
Miłosz Drogowski - wiolonczela
Anita Koźlak - I/II skrzypce
Marzena Malinowska - altówka
Gracjan Szymczak - fortepian


Danuta Drogowska jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. W 2014 roku ukończyła z wyróżnieniem warszawski Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w klasie skrzypiec prof. Jana Staniendy, obecnie skrzypaczka NFM Filharmonii Wrocławskiej. Od 2014 roku gra również w zespole kameralnym Elliptique Ensemble, który realizuje przedsięwzięcia nawiązujące do aktywności orkiestrowej, kameralnej prowadząc warsztaty dla instrumentalistów orkiestr kameralnych szkół muzycznych. Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych, m.in. Wildflower Music Showcase International Recording Competition for Chamber Music, Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Yurmala na Łotwie (II Nagroda) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (I i III Nagroda). Półfinalistka 19th Jeunesses International Music Competition w Bukareszcie. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu Kursach Muzycznych pod kierunkiem takich artystów jak: Mirosław Ławrynowicz, Jan Stanienda, Petru Monteanu, Edward Zienkowski, Konstanty Andrzej Kulka, Szymon Krzeszowiec, Matis Vaytsner, Tomasz Tomaszewski, Jose Gallardo, Alexander Gebert, Katarzyna Jankowska, Maja Nosowska. Danuta Kulisz była również czterokrotną stypendystką Kursów Muzycznych w Goch w Niemczech, a w 2014 roku uczestniczyła w akademii orkiestry Sinfonia Varsovia. Jako solistka i kameralistka koncertowała w Estonii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Włoszech, a także w wielu polskich filharmoniach.


Miłosz Drogowski, urodzony w Inowrocławiu, gdzie do 18 roku życia kształcił się pod kierunkiem prof. Renaty Marzec, ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Bauera i jego asystenta Bartosza Koziaka oraz na Uniwersytecie Sztuki w Bernie w klasie prof. Louise Hopkins otrzymując dyplom z wyróżnieniem. W trakcie sezonu artystycznego 2014/2015 był wiolonczelistą Międzynarodowej Akademii Ensemble Modern we Frankfurcie. Obecnie, jako członek Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, współtworzy Chain Ensemble – nowo powstały zespół muzyki nowej oraz pracuje w NFM Filharmonii Wrocławskiej. Swoją edukację uzupełniał pracując pod kierunkiem takich muzyków jak Lucas Fels (Arditti Quartet), Corina Belcea (Belcea Quartet), Hatto Beyerle (Alban Berg Quartet), Kazimierz Michalik, Julius Berger, Umberto Clerici, Arto Noras, Miklos Perenyi i innych. Szczególnie zainteresowany muzyką nową, współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia prawykonując ich dzieła solowe i kameralne na festiwalach w Polsce i za granicą („Warszawska Jesień”, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” w Lublinie, Gaudeamus Muziekweek w Utrechcie, Manifeste w Paryżu, Kontrasty we Lwowie i wiele innych). Od 2008 roku jest członkiem Warszawskiej Grupy Cellonet. Miłosz jest laureatem i finalistą wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Gianni Bergamo Classic Music Award w Lugano, Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Davida Poppera w Varpalocie.


Anita Koźlak - Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Macieja Łabeckiego. Wielokrotnie uczestniczyła w kameralnych i solowych kursach skrzypcowych. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów skrzypcowych i kameralnych. W latach 2013 i 2014 dwukrotnie otrzymała nagrodę Poznański Davey Prize za najlepszy kwartet smyczkowy Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2014 roku z kwartetem skrzypcowym zdobyła I nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych Warszawie oraz III Nagrodę na Turnieju kameralnym w Bydgoszczy. Jako kameralistka współpracowała z takimi artystami jak Bartłomiej Nizioł, Radosław Pujanek, Andriy Viytovich, Tomasz Daroch, Emanuel Salvador, Adreas Lend, John Kruse, Adam Klocek, Hanna Holeksa. Występowała jako solistka ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Łódzką Orkiestrą Kameralną ,,Primuz”. Jako muzyk orkiestrowy współpracowała m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Opolskiej, Poznańską orkiestra kameralną L’Autunno, Orkiestrą Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestrą Teatru Muzycznego w Łodzi pełniąc rolę koncertmistrza. Występowała pod kierunkiem takich dyrygentów jak Stanisław Skrowaczewski, Jerzy Maksymiuk, Daniel Raiskin, José Maria Florencio, Jacek Kasprzyk, Marek Pijarowski, Philippe Herreweghe, Gabriel Chmura, Andrey Boreyko, Giancarlo Guerrero, Eiji Oue, Łukasz Borowicz, Lawrence Foster. Od roku 2015 pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.


Marzena Malinowska ur. 1991 w Krakowie, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Bruczkowskiego. Od 2012 roku gra również na altówce. Od 2014 roku jest członkiem orkiestry NFM Filharmonii Wrocławskiej. Bierze udział w licznych międzynarodowych projektach. Z zespołami ''Baltic Sea Philharmonic'', ''European Union Youth Orchestra'' i ''Youtube Symphony Orchestra'' koncertowała w Europie, Azji i Australii. Uczestniczyła w wielu festiwalach, m.in. ''International Chamber Music Festival'' Stavanger, ''Zermatt Festival'', występując z takimi artystami, jak Noah Bendix-Balgley, Isabelle Faust, Jean-Guihen Queyras, Henning Kraggerud, Christian Zacharias oraz z Filharmonikami Berlińskimi. Z zespołem ''Elliptique Ensemble'' prowadzi warsztaty orkiestrowe dla uczniów szkół muzycznych.


Gracjan Szymczak. Jest jednym z czołowych polskich pianistów młodego pokolenia. Jego grę cechuje wrażliwość, subtelność, niebywała energia oraz brawurowa technika. Pianista ma ogromny repertuar, doskonale odnajduje się w muzyce romantycznej, klasycznej, XX wieku oraz współczesnej. Podczas recitali wciąga publiczność w swój muzyczny świat, a jego interpretacje są przyjmowane z wielkim entuzjazmem i uznaniem. Urodził się w 1986 r. we Wrocławiu. Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną w klasach: prof. G. Kurzyńskiego (fortepian), prof. L. Grzanki-Urbaniak (wiolonczela) oraz prof. M. Pijarowskiego (dyrygentura) otrzymując dyplom z wyróżnieniem w każdej specjalności. W 2012 r. uzyskał stopień doktora, a w 2019 stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Jest laureatem ponad 40. krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał m.in.: Nagrodę Specjalną „dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością” na XV Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2005); Grand Prix na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina (Paryż 2009) oraz III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Canberra, Australia 2011). Jest także laureatem kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwali muzycznych. Wielokrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Prezydenta Wrocławia oraz Stypendium Fundacji Piotra Klera. Nagrywał dla Polskiego Radia oraz TVP. Posiada w swoim dorobku artystycznym 6 solowych płyt CD. Prowadzi ożywioną działalność koncertową - występował w wielu miastach Polski oraz w Niemczech, Szkocji, Norwegii, Czechach, Austrii, Francji, Włoszech, Turcji, Szwecji, Chinach oraz Australii. W roku 2012 rozpoczął pracę na swojej macierzystej uczelni, na której od 2015 roku zatrudniony jest na stanowisku adiunkta. Jako pedagog często zapraszany jest do prowadzenia kursów pianistycznych, a także do zasiadania w jury w konkursach pianistycznych.


 

Aktualności

Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” pt. „Noc Kupały – sławiańskie święto miłości”

20.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino

20.06 (czwartek) br. o godz. 20.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncerty na zakończenie roku szkolnego 2023-2024 Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas
Wystąpią uczniowie mgr L. Bas i mgr I. Stavnichuk

22.06 (sobota) br. o godz. 13.30, 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, walne zebranie

27.06 (czwartek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

„Letnie czytanie poezji”

27.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy A. Declercqa i L. Krahforsta pt. „Rachmaninow spotyka Chopina”

28.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

29.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert Chóru „Kuźniczanie”

29.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kontrasty muzyczne”
J. Maślanka – fortepian
B. Kołsut – akordeon

1.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książki „Panny z Genewy”
Prowadzenie spotkania: J. Antczak

9.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

26.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy