Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert Chóru ''Piastuny'' z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dyrygent Ewa Grygar
11 listopada (sobota) 2017 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Wystąpią:
Aleksandra Balcerek, Hanna Balcerek, Amelia Burnell, Nina Bohdanowicz, Michał Czarnecki, Justyna Kamińska, Jan Kołodziej, Krzysztof Sapilak, Hanna Sapilak, Marta Sidorowicz, Julia Stolecka, Karolina Stolecka, Aleksandra Świłło, Jakub Wdowiak


Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe, obchodzone 11 listopada upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795-1918 r.). Święto 11 listopada zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., jako święto narodowe. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I Wojny Światowej oraz upamiętniać Józefa Piłsudskiego. W latach 1919-1936 rocznicę odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. W 1919 roku, ponieważ jeszcze trwały wojny o granice Rzeczypospolitej – trzy powstania śląskie (III powstanie śląskie od 2/3 maja do 5 lipca 1921 r.), wojna polsko – ukraińska (1918 – 1919 r.), wojna polsko-bolszewicka (1918-1920 r.). Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920 roku, wówczas uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską. Do czasu wybuchu II Wojny Światowej obchody państwowe odbyły się dwa razy w 1937 r. i 1938 r. Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe. W roku 1945 zniesiono Święto Niepodległości. W okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe w tym piłsudczykowskie. Związek Zawodowy „Solidarność” przywrócił Świętu Niepodległości należne miejsce w świadomości społecznej. Ustawą z 15 II 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił Święto Niepodległości pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na podstawie: Wikipedia
Dodatkowe informacje: pl.wikipedia.org


Chór PIASTUNY powstał w październiku 2005 r. Członkami chóru są ludzie w wieku 50+ , których łączy pasja śpiewania. Repertuar chóru jest różnorodny. Można go usłyszeć w kościele śpiewającym na mszy świętej Gaude Mater Polonia, Ave Verum Corpus Mozarta oraz inne pieśni religijne. Można także usłyszeć w ich wykonaniu piękne kolędy oraz wiązanki piosenek patriotycznych w aranżacji profesora Jerzego Zabłockiego, które utrwalono na 2-ch płytach "Kwiaty Polskie" i "Skarbiec Polski". W repertuarze zespołu znajdziemy również lekkie piosenki ludowe z różnych regionów Polski w tym piosenki dolnośląskie i biesiadne, ale także coś z repertuaru trudniejszego jak "Litanię Ostrobramską" S. Moniuszki, „Le sponde dell' Eufrate” - z Nabucco Verdiego, "Misa Criolla" Ariela Ramireza i "Carmina Burana" Carla Orffa. Zespół dużo koncertuje w kraju i za granicą a szczególnie we Wrocławiu i na terenie dolnego śląska. W roku 2012 zespół koncertował na Litwie dla środowisk polonijnych w Nemęczynie, w Gaju i Wilnie w Domu Polskim, w kościele p/w Św. Ducha i w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej. W m-cu październiku 2013 r. chór brał udział w I edycji Międzynarodowego projektu z udziałem chórów z Niemiec (Chemnitz), z Czech (Praga) i Polski (Wrocław). Połączone chóry zaprezentowały w Stadthalle w Chemnitz "Carmina Burana" i "Misa Criolla". II edycja festiwalu z udziałem chórów zagranicznych odbyła się w Pradze ( czerwiec - 2015) a III edycja we Wrocławiu 15 maja 2016 w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Edycja wrocławska została zorganizowana przy współpracy z Narodowym Forum Muzyki i Akademią Muzyczną im Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W koncercie pod dyrekcją prof. Marka Pijarowskiego wzięły udział dodatkowo chór Politechniki Wrocławskiej, chór chłopięcy NFM, chór Gaudium z Pragi, chór Cappella Cantorum z Chemnitz oraz orkiestra symfoniczna i soliści Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W październiku 2015 r. chór brał udział w Międzynarodowym Festiwalu „9. International festival of choirs an d orchestras on Lake Garda” oraz koncertował przy pawilonie polskim na Międzynarodowej Wystawie EXPO w Mediolanie rozpowszechniając Wrocław i region dolnośląski. W latach 2015 i 2016 chór brał udział w Dolnośląskim Przeglądzie Artystycznie Zakręconych Seniorów PN. „Bo radość jest w nas” zorganizowanym przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego i zdobył dwukrotnie I miejsce. We wrześniu 2017 r. chór koncertował na Rynku we Lwowie w ramach Dni Kultury Dolnośląskiej, śpiewem ubogacił mszę św. w katedrze rzymsko-katolickiej i po mszy dał koncert „Kwiaty Polskie”. Chór prowadzi adiunkt Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof Ewa Grygar. Założycielem i kierownikiem chóru jest Henryk Macała.
Chór PIASTUNY rozszerzona informacja [pdf]


 

Aktualności

Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” pt. „Noc Kupały – sławiańskie święto miłości”

20.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino

20.06 (czwartek) br. o godz. 20.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncerty na zakończenie roku szkolnego 2023-2024 Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas
Wystąpią uczniowie mgr L. Bas i mgr I. Stavnichuk

22.06 (sobota) br. o godz. 13.30, 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, walne zebranie

27.06 (czwartek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

„Letnie czytanie poezji”

27.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy A. Declercqa i L. Krahforsta pt. „Rachmaninow spotyka Chopina”

28.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

29.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert Chóru „Kuźniczanie”

29.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kontrasty muzyczne”
J. Maślanka – fortepian
B. Kołsut – akordeon

1.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książki „Panny z Genewy”
Prowadzenie spotkania: J. Antczak

9.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

26.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy