Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 172 koncert z cyklu pn. ''Stypendyści Samorządu Wrocławia – Miastu''

Organizacja i prowadzenie koncertu dr Izabella Starzec-Kosowska
15 maja (poniedziałek) 2017 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Wystąpią:
Ewa Kasprzak - flet
Jolanta Niewiadomska - skrzypce
Filip Optołowicz - gitara
Natalia Sperczyńska - fortepian
Dominika Wrembel - fortepian
Hanna Żurek - gitara
Akompaniament:
Maria Rzemieniecka, Teresa Worońko


Ewa Kasprzak
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej nr 3 w Zespole Szkół nr 20 im. prof. Marii Zduniak we Wrocławiu w klasie fletu Ludmiły Szuber-Wolny. Obecnie kontynuuje naukę w OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fletu Cezarego Traczewskiego. Jest laureatką wielu konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym, zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Do najważniejszych osiągnięć Ewy Kasprzak w ubiegłych latach należą I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych w Namysłowie (2016), nagroda Grand Prix (2014) i I miejsce (2016) w kolejnych edycjach Dolnośląskich Miniaturowych Zmagań Flecistów w Lubaniu, wyróżnienie w IV Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Jastrzębiu-Zdroju (2016), III miejsce w XV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie (2015), III miejsce na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Fletowym w Sochaczewie w 2015 roku, a także wraz z Weroniką Łuciów i Leną Czekaj (trio fletowe) I miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Jastrzębiu-Zdroju (2016). W 2017 roku została laureatką I nagrody na XIX International Flautist Gathering „Tahir Kulenovic” w Valjevo (Serbi) oraz otrzymała wyróżnienie na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Fletowym w Sochaczewie. W roku szkolnym w 2016/17 roku duet fletowy w składzie Ewa Kasprzak i Kinga Stochła zdobył II nagrodę IV Polsko-Niemieckiego Konkursu Smyczkowych i Fletowych Zespołów Kameralnych w ramach XV Jubileuszowego Festiwalu Telemannowskiego w Żarach. Ewa Kasprzak jest czterokrotną Stypendystką Prezydenta Wrocławia.


Jolanta Niewiadomska
Uczennica VI klasy OSM I st. nr 3 im. prof. M. Zduniak we Wrocławiu w klasie skrzypiec Agnieszki Golińskiej. Jest laureatką wielu konkursów. W roku szkolnym 2015/2016 zdobyła II i III miejsce w Festiwalu Muzycznym Violinofon (jako solistka i kameralistka), II miejsce w X Międzyszkolnym Konkursie „Małego Skrzypka” w Oławie oraz III miejsce w XVIII Świdnickich Konfrontacjach Młodych Skrzypków. Uczestniczyła w 42. Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Z. Brzewskiego w Łańcucie.


Filip Optołowicz
Uczeń V klasy OSM im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie gitary Marka Zielińskiego. Pod kierunkiem tego pedagoga pracuje od 7 roku życia. W ciągu ostatnich sześciu lat wygrał 17 międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in. w Europie, Azji i Stanach Zjednocznonych. Jest stypendystą Prezydenta Wrocławia oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W roku 2013 został laureatem Programu "Młoda Polska". Brał udział w programie TVP Kultura „Młody Muzyk Roku 2014”. oraz w programie „Super Dzieciak”. Jako laureat pierwszych miejsc licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych koncertował m.in. w Rzymie, Tallinie, Bukareszcie i Neapolu. W Polsce występował m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, Dworku Chopina w Dusznikach, Filharmonii Wrocławskiej czy Imparcie W 2013 zagrał jako support na Festiwalu Gitara Plus.


Natalia Sperczyńska
Uczennica VI klasy OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Mikołaja Ferenca. Laureatka licznych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, w tym I nagrody w Görlitz/Zgorzelcu (2014), i na Międzynarodowym Konkursie „Muzyka Mistrzów w Jeleniej Górze” (2015), II nagród na konkursach w Jeleniej Górze (2015) i Świdnicy (2014). Otrzymała III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Iwony Kuźmy w Krakowie (2014). Zdobywała wyróżnienia na konkursach w Szczecinie, Kłodzku, Zambrowie. Przez trzy lata grała w triu fortepianowym, które również zdobyło nagrody i wyróżnienia na różnych konkursach (Jawor, Żary). Aktywnie bierze udział w życiu artystycznym szkoły. Jest dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Wrocławia.


Dominika Wrembel
Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat. Obecnie jest uczennicą 4 klasy OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie Mikołaja Ferenca. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych odnosząc liczne sukcesy. Do jej najważniejszych osiągnięć należy zdobyty tytuł Złotego Wirtuoza na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sanoku (2017) i dwukrotnie II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Zgorzelec/Görlitz (2015 i 2016). Otrzymała również II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyka ilustracyjna i programowa w świecie dziecka” w Szczecinie (2015). W 2016 roku zdobyła III miejsce na VII Chrzanowskich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów im. Janiny Garści. Otrzymała wyróżnienia podczas przesłuchań CEA Szkół Muzycznych I stopnia (Wrocław 2016) oraz XVI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego (Łomianki 2016). Dominika Wrembel pogłębia swoje umiejętności gry na fortepianie biorąc udział w warsztatach pianistycznych odbywających się w szkole i poza nią. Stypendystka Prezydenta Wrocławia od roku 2016.


Hanna Żurek
Uczennica IV klasy OSM I st. nr 2 w Zespole Szkół nr 9 we Wrocławiu w klasie gitary Małgorzaty Klawińskiej. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Wrocławia. W roku szkolnym 2014/2015 wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Wśród pól", w którym zajęła II miejsce. Jest laureatką II miejsca w III Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Witowicach (2015), wyróżnienia w IV Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Witowicach (2016) a także wyróżnienia na Przesłuchaniach CEA w Dzierżoniowie w roku szkolnym 2016/2017. Hanna Żurek oprócz osiągnięć w grze na instrumencie posiada wyjątkowe zdolności teatralno-aktorskie oraz wokalne, które potrafi w oryginalny sposób połączyć z grą na gitarze. Brała udział m.in. w IV Dolnośląskim Konkursie Pieśni Artystycznej 2016 we Wrocławiu gdzie zdobyła III miejsce oraz w X Dolnośląskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej (2016) gdzie w kategorii zespoły otrzymała II miejsce. Bierze także systematyczny udział w występach artystycznych na scenie.


Noty o akompaniatorkach:
Maria Rzemieniecka
Absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej. Pianistka, akompaniator. Wieloletni korepetytor solistów w Operze Wrocławskiej i nauczyciel akompaniator w szkołach muzycznych.
Teresa Worońko
Akompaniatorka w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu i Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.


 

Aktualności

Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” pt. „Noc Kupały – sławiańskie święto miłości”

20.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino

20.06 (czwartek) br. o godz. 20.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncerty na zakończenie roku szkolnego 2023-2024 Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas
Wystąpią uczniowie mgr L. Bas i mgr I. Stavnichuk

22.06 (sobota) br. o godz. 13.30, 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, walne zebranie

27.06 (czwartek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

„Letnie czytanie poezji”

27.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy A. Declercqa i L. Krahforsta pt. „Rachmaninow spotyka Chopina”

28.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

29.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert Chóru „Kuźniczanie”

29.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kontrasty muzyczne”
J. Maślanka – fortepian
B. Kołsut – akordeon

1.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książki „Panny z Genewy”
Prowadzenie spotkania: J. Antczak

9.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

26.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy