Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert pt. „Wieczór muzyki ukraińskiej”

Wystąpią studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
9 marca (sobota) 2024 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Prowadzenie koncertu – Anastasia Malynovska
Diana Riabenko – fortepian
Inha Fedorenko – wiolonczela
Iryna Hiliazova – flet
Mariia Datskova – sopran
Mariia Vladieieva – skrzypce
Myroslava Yefimenko – sopran
Wiktoria Mrowiec – flet
Yelyzaveta Akhromenko – fortepian
Yelyzaveta Bahlai – fortepian
Yuliia Serdiuk – fortepian


Anastasiia Malynovska urodziła się w Kijowie, gdzie ukończyła podstawową szkołę muzyczną, a później liceum muzyczne. W Kijowie ukończyła Państwową Akademię Muzyki im. R.M. Gliera na kierunku teoria muzyki i uzyskała tytuł licencjata z muzykoznawstwa z wyróżnieniem, a następnie przez 4 lata pracowała jako nauczyciel w szkole muzycznej, gdzie prowadziła różnorodne koncerty. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, na studiach magisterskich na kierunku teoria muzyki. Kontynuuje również pracę jako nauczyciel przedmiotu kształcenie słuchu w szkole muzycznej oraz prowadzi zajęcia umuzykalniające w centrum kultury. Jest organizatorem zajęć terapeutycznych dla dzieci oraz różnych wydarzeń w projekcie fundacji wspierającej uchodźców.


Diana Riabenko – ukraińska pianistka, studentka drugiego roku studiów I stopnia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Wcześniej skończyła z wyróżnieniem szkoły muzyczne I i II stopnia za specjalizacją fortepian w Krzywym Rogu (Ukraina). Często uczestniczyła i zdobywała nagrody w konkursach muzycznych na poziomie krajowym i międzynarodowym. Jej największą życiową pasją jest gra na fortepianie, z którą wiąże swoją przyszłość.


Inha Fedorenko urodziła się w Żytomierzu (Ukraina), gdzie studiowała w szkole muzycznej, a następnie w Wyższej Szkole Muzycznej im. V. Kosenki. W 2020 roku rozpoczęła studia w Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie. W 2022 roku rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Brała udział w regionalnych konkursach i festiwalach, w szczególności w Balzac Fest w Żytomierzu, Szkolnikowa Akademii we Francji. Często występowała z kwartetami i triami, a także grała solo oraz orkiestrami, takimi jak Queens Orchestra, Federal Orchestra, Slobozhansky MASO, Kyiv Symphony.


Iryna Hiliazova – ukraińska flecistka. Ukończyła studia we Lwowskiej Wyższej Szkole Muzycznej im. S. Ludkiewicza z programem edukacyjnym „Szuka muzyczna – instrumenty ludowe”. Studiowała również we Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Lysenka (flet ukraiński ludowy (sopilka) i fortepian). Podczas studiów we Lwowie pracowała we Filharmonii im. M. Skoryka z kwintetem Dudalis. W tym czasie wyjeżdżała w trasy koncertowe zarówno w swoim kraju, ale też po zachodniej Europie z różnymi zespołami. Pracowała również jako nauczyciel we lwowskiej Szkole Muzycznej nr 6 im. B. Janickiego. W 2022 przeprowadziła się do Polski (Wrocław), gdzie obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (flet podłużny) pod kierunkiem T. Dobrzańskiego.


Mariia Datskova – sopran, laureatka konkursów międzynarodowych, studentka III roku studiów licencjackich w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego. Studiuje śpiew na wydziale wokalnym w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. T. Pszonki. Jako młoda solistka brała udział w wielu projektach młodzieżowych artystycznych, organizowanych na Ukrainie. Brała udział w koncertach w Filharmonii Sudeckiej, Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, w Narodowym Forum Muzyki, współpracowała z Filharmonią Chmielnicką, Domem Kultury w Chmielnickim.


Mariia Vladieieva gra na skrzypcach od dziewiątego roku życia, a jej przygoda z tym instrumentem rozpoczęła się w Dziecięcej Szkole Muzycznej w Mykołajowie, gdzie uczyła się przez 6 lat. W tym czasie wzięła udział w trzech regionalnych konkursach, gdzie została wysoko oceniona (pierwsza, druga oraz trzecia nagroda). Brała również udział w ogólnoukraińskim konkursie Tavrian Games, gdzie w 2014 roku zajęła trzecie miejsce. Po ukończeniu szkoły wstąpiła do Uczelni Muzycznej im. Mykoły Arkasa w Mykołajowie, gdzie brała udział we wszelkiego rodzaju koncertach uczelnianych, grała w wielu zespołach. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.


Myroslava Yefimenko urodziła się w Łucku (Ukraina). Od dzieciństwa interesowała się muzyką, więc w wieku sześciu lat rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina, gdzie studiowała fortepian. Po ukończeniu szkoły zaczęła studia w Wołyńskim Koledżu im. I. Strawińskiego na wydziale dyrygentury chóralnej. Podczas studiów w koledżu, wzięła udział w wokalnym konkursie im. J. Kulczyńskiego, gdzie zajęła drugie miejsce. Później została przyjęta na studia na Akademię Muzyczną we Lwowie na Wydział Dyrygentury Chóralnej. Po wybuchu wojny na Ukrainie wyjechała do Polski i kontynuowała studia na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Agnieszki Franków-Żelazny. W tym roku została przyjęta na studia I stopnia śpiewu solowego na tej samej uczelni pod kierunkiem prof. M. Kolasy-Chladikowej. Jednocześnie jest członkiem Chóru Politechniki Wrocławskiej.


Wiktoria Mrowiec urodziła się we Wrocławiu. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła nauką gry na flecie w wieku trzynastu lat, która szybko przerodziła się w pasję do muzyki i gry. Kontynuowała edukację w PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, rozwijając umiejętności gry na flecie oraz wiedzę muzyczną pod okiem Anny Szlichty. Obecnie jest studentką drugiego roku instrumentalistyki na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie studiuje flet pod okiem E. Mizerskiej. Od lat bierze udział w kursach mistrzowskich w całej Polsce, współpracując z profesorami polskimi oraz zagranicznymi.


Yelyzaveta Akhromenko urodziła się w Czernihowie (Ukraina). Swoją muzyczną podróż rozpoczęła w Szkole Muzycznej im. S. Wilkonskiego w Czernihowie, gdzie studiowała fortepian. Później kontynuowała naukę na Uczelni Muzycznej im. Lwa Rewuckiego, gdzie studiowała grę na fortepianie pod kierunkiem O. Kadulinej, zdobywając wysokie kwalifikacje muzyczne. Aktualnie Yelyzaveta kontynuuje edukację na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie jest studentką III roku studiów licencjackich w klasie fortepianu pod opieką dra hab. Gracjana Szymczaka. Od 2022 roku prowadzi aktywną działalność koncertową w duecie Vicinato Piano Duo, którego współzałożycielem jest jej partner, Piotr Niemiec.


Yelyzaveta Bahlai urodziła się w 2002 roku w Mołoczansku (Ukraina). Ukończyła szkołę muzyczną I stopnia w Mołoczansku w 2017 roku. Później ukończyła szkołę muzyczną II stopnia im. P. Maiborody w Zaporożu w 2021 roku. W 2022 roku rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest laureatką ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych.


Yuliia Serdiuk urodziła się w Czernihowie (Ukraina). W wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Szkole Muzycznej im. S. Wilkońskiego w Czernihowie, w klasie O. Latun. Podczas studiów została laureatką wielu regionalnych i międzynarodowych konkursów. Swój rozwój pianistyczny kontynuowała pod kierunkiem A. Rodinej na Uczelni Muzycznej im. L. Rewuckiego w Czernihowie. Obecnie jest studentką II roku studiów licencjackich na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie kształci się pod kierunkiem dr. Elżbiety Zawadzkiej. Brała udział w kursach mistrzowskich pianistów ukraińskich i zagranicznych. Prowadzi aktywną działalność artystyczną, m.in. współpracując z Wrocław Partum Orkiestra.



 

Aktualności

Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” pt. „Noc Kupały – sławiańskie święto miłości”

20.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino

20.06 (czwartek) br. o godz. 20.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncerty na zakończenie roku szkolnego 2023-2024 Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas
Wystąpią uczniowie mgr L. Bas i mgr I. Stavnichuk

22.06 (sobota) br. o godz. 13.30, 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, walne zebranie

27.06 (czwartek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

„Letnie czytanie poezji”

27.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy A. Declercqa i L. Krahforsta pt. „Rachmaninow spotyka Chopina”

28.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

29.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert Chóru „Kuźniczanie”

29.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kontrasty muzyczne”
J. Maślanka – fortepian
B. Kołsut – akordeon

1.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książki „Panny z Genewy”
Prowadzenie spotkania: J. Antczak

9.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

26.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy