Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie Elżbieta Terlikowska

19 grudnia (wtorek) 2023 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Spotkanie poprowadzi red. Ewa Gil-Kołakowska

W części muzycznej wieczoru:
Małgorzata Kubiak-Neifer – taniec flamenco
Artur Witkowski – handpan, gong tam tam, misy tybetańskie


Dowód Tożsamości – to cykl spotkań poświęcony mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska, a także tym, którzy choć przez chwilę związani byli z miastem i regionem. To projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków. Ewa Gil-Kołakowska – autorka książki Dowód Tożsamości na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, w swojej książce podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców. Do tej pory w Klubie Muzyki i Literatury jej gośćmi byli: językoznawca – prof. Jan Miodek, historyk – dr Maciej Łagiewski, judoka – dr Rafał Kubacki, aktor – Robert Gonera, a także poetka – Ewa Sonnenberg, kulturoznawca – prof. Ilias Wrazas, reżyserka – Julia Popkiewicz, pieśniarz – Przemysław Paśko, dziennikarka i społeczniczka Wanda Ziembicka – Has, autor i scenarzysta – Cezary Harasimowicz, wieloletni gospodarze wrocławskiego zoo i kultowego programu Z kamerą wśród zwierząt – Hanna i Antoni Gucwińscy, rzeźbiarka – Bożenna Biskupska, alpinista i himalaista – Aleksander Lwow, satyryk – Stanisław Szelc, pisarka – Barbara Sadurska, aktorka wrocławskiego Teatru Capitol – Emose Uhunmwangho, dziennikarka, podróżniczka i pisarka – Joanna Lamparska, muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych – Jose Torres, Beata Rakowska – aktorka Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Marzena Kipiel-Sztuka – artystka teatralna, filmowa i kabaretowa, Cezary Studniak – aktor, reżyser, dyr. PPA, Martin Lewandowski – współzałożyciel i szef polskiej federacji KSW, Ewa Rossano – rzeźbiarka i malarka, aktorki Teatru Muzycznego Capitol – Klaudia Waszak i Justyna Szafran, tekściarz i komik – Ścibor Szpak, pedagog i psycholog prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, Łukasz Iwaniuk – zoolog, wykładowca akademicki, edukator, Leszek Możdżer – światowej klasy pianista, kompozytor, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, Michał Litwiniec – kompozytor, multiinstrumentalista, performer, aktor, kapitan Art Cafe KALAMBUR, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – dr nauk humanistycznych, filozofka, działaczka społeczna i polityczna, posłanka na Sejm IX kadencji, Iza Michalewicz – reporterka, autorka książek true crime, oraz Konrad Imiela – aktor, kompozytor, reżyser, dyr. artystyczny Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu oraz Marzena Martyniak – psycholog, autorka książek, założycielka Instytutu Rozwoju Emocji. Gościem spotkania w dniu 19 grudnia będzie scenografka i malarka – Elżbieta Terlikowska. W części muzycznej wieczoru posłuchamy Artura Witkowskiego grającego na handpanie, gongu tam tam i misach tybetańskich, a na zakończenie obejrzymy Małgorzatę Kubiak-Neifer w tańcu flamenco. Spotkanie poprowadzi dziennikarka red. Ewa Gil-Kołakowska.


Elżbieta Terlikowska – absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, scenografa i malarka, jedna z najwybitniejszych i najoryginalniejszych postaci wrocławskiego świata artystycznego. Malarstwo studiowała pod kierunkiem profesora Józefa Hałasa. Na swoim artystycznym koncie ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych (malarstwo, grafika, działania parateatralne) w Polsce oraz za granicą m.in. w Rzymie, Stambule, Berlinie, Kopenhadze. A także udział w licznych wystawach zbiorowych, środowiskowych, ogólnopolskich i poplenerowych. Elżbieta Terlikowska zajmuje się także grafiką użytkową i projektowaniem scenografii oraz kostiumów teatralnych. W swoim artystycznym dorobku ma ponad 130 realizacji w teatrach całej Polski i za granicą. Współpracowała i współpracuje z teatrami w Polsce (m.in. Wrocław, Gdańsk, Toruń, Kraków, Warszawa, Łódź, Chorzów) oraz teatrami z Niemiec (Chemnitz, Drezno, Strasburg), Francji (Paryż), Rosji (Sankt Petersburg), Austrii (Salzburg). Jako scenograf zadebiutowała w 1986 roku, projektując dekoracje i kostiumy do Nowego Wyzwolenia według Witkacego w reż. Jerzego Bielunasa w Operze Wrocławskiej. Na stałe współpracuje z Art Scenique w Strasbourgu. Do ważniejszych jej realizacji scenograficznych należą m. in. projekty do Tanga S. Mrożka i Kabaretu Jacquesa Preventa (obydwa spektakle w Strasbourgu) oraz Niebezpiecznych związków C. Hamptona w gdyńskim Teatrze Miejskim. Realizacje ostatnich kilku lat – to kostiumy do spektakli: Śmierć w Wenecji według T. Manna (Wrocławski Teatr Pantomimy), Królewicz i żebrak M. Twaina (Teatr Nowy w Łodzi), Kopciuszek D. Stępień (Teatr im. H.C. Andersena w Lublinie), Wizyta starszej pani F. Dürrenmatta oraz Stworzenia sceniczne A. De Angelisa (obydwa w Lubuskim Teatrze im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze) i in. W Teatrze Rozrywki zrealizowała pomysły scenograficzne do następujących przedstawień: Złota różdżka, Księżniczka Turandot, Dziś wieczorem Lola Blau, Uczciwe życie, Ubu Król czyli Polacy, Na szkle malowane, Jesus Christ Superstar, W 80 dni dookoła świata po stu latach, O co biega?, KRZYK według Jacka Kaczmarskiego, SPIN – musical, Canterville Ghost. Artystka projektuje kostiumy również do filmów i spektakli telewizyjnych. Jej wieloletnia fascynacja sztuką i kulturą Japonii zaowocowała niezwykłymi pracami i autorską wystawą „Samotność pudru”, którą oglądać można było do 29 października w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu. Inspiracją do przesłania tematycznego tej wyjątkowej ekspozycji był starodawny chiński język nǚshu – „kobiece pismo”, którym w tajemnicy przed mężczyznami posługiwały się wyłącznie kobiety.


Ewa Gil-Kołakowska – pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi Kultury i Sztuki. W swoim dziennikarskim dorobku ma setki wywiadów z wybitnymi artystami, m.in. z Tadeuszem Kantorem, Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Czesławem Niemenem, Markiem Grechutą, Wojciechem Młynarskim, Agnieszką Osiecką, Krystyną Jandą, Diamandą Galas, Patricią Kaas, Marią Czubaszek, Romą Ligocką, Franciszkiem Starowieyskim, Jerzym Dudą-Graczem, Jackiem Kaczmarskim, Kazikiem Staszewskim, które publikowała na łamach „Magazynu Tygodniowego GR”, „Przeglądu”, „Angory” i „XL”:. Współpracowała też z tygodnikiem „Wprost”, „Gazetą Wyborczą”, „Wieczorem Wrocławia”, „West Zeitung”, miesięcznikami „Machina” i „WOW”. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. Przez kilka lat w Radiu Wrocław prowadziła cykl autorskich audycji poświęconych sztuce filmowej Video ergo sum. W latach 1991-1994 redaktor naczelna magazynu „E’LA”. Autorka książek: La, la, la, la…, Dowód Tożsamości, Mam jedno oko zielone…, Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie oraz wydanej kilka lat temu książki Opowieści bielsze niż śnieg. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu Alkimja Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego Piosenki Toma Waitsa, płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE Day by Day, zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury – Dowód Tożsamości to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi, których lubi, ceni i szanuje.


Małgorzata Kubiak-Neifer – absolwentka Wydziału Germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, Wydziału Teorii Tańca na Uniwersytecie Medycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Pedagogiki Tańca przy Teatrze Off w Duesseldorfie. Jeszcze w trakcie studiów, będąc adeptką wrocławskiego Teatru Mimu Gest, zafascynowała się tańcem flamenco. Jedna z pierwszych w Polsce tancerek i propagatorek sztuki flamenco, współzałożycielka i tancerka pierwszych polskich kompanii flamenco (m.in. Duo de caso y flamenquita, Toque flamenco). Obecnie instruktor tańca flamenco oraz gry na kastanietach w Villa Rue w Essen, angażuje się jako tancerka, choreograf i pedagog w interkulturalne projekty taneczno-edukacyjne, związane z popularyzacją sztuki flamenco w Nadrenii Westfalii. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystycznej Gry na Kastanietach (IGkK) oraz Stowarzyszenia Miłośników Sztuki Flamenco (GPEW). Główne zainteresowania naukowe: wpływ tańca flamenco i jego powiązanie z innymi dziedzinami sztuki i nauki (sztuki plastyczne, muzyka, filozofia, literatura), rola rytmu jako siły pierwotnej oraz instrumentów perkusyjnych w tańcu (w szczególności w tańcu flamenco), rola kastanietów w tańcu flamenco, rola tancerza jako kreatora dźwięku w tańcu flamenco.


Artur Witkowski – entuzjasta muzyki improwizowanej i wspólnego muzykowania. Niestrudzony podróżnik przez magiczny świat dźwięków, poszukujący własnego muzycznego języka. Pomysłodawca i inicjator koncertów IMPRO SESSION w kultowej Klubokawiarni Mleczarnia we Wrocławiu. IMPRO SESSION, jak mówi, to: „Przyjaciół spotkanie przy handpanie, to intuicyjna podróż poprowadzona dźwiękiem i rytmem w poszukiwaniu radości wspólnego grania. Bycie tu i teraz”. Wykorzystując melodie handpanów, mis i gongów artysta dzieli się z publicznością energią własnych emocji, dźwięków i zawartych w nich muzycznych opowieści… Muzyka, którą tworzy uruchamia w słuchaczach całą gamę tych emocji, porusza wyobraźnię, momentami niepokoi, ale przede wszystkim relaksuje i uspakaja serce i duszę…


 

Aktualności

Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” pt. „Noc Kupały – sławiańskie święto miłości”

20.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino

20.06 (czwartek) br. o godz. 20.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncerty na zakończenie roku szkolnego 2023-2024 Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas
Wystąpią uczniowie mgr L. Bas i mgr I. Stavnichuk

22.06 (sobota) br. o godz. 13.30, 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, walne zebranie

27.06 (czwartek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

„Letnie czytanie poezji”

27.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy A. Declercqa i L. Krahforsta pt. „Rachmaninow spotyka Chopina”

28.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

29.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert Chóru „Kuźniczanie”

29.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kontrasty muzyczne”
J. Maślanka – fortepian
B. Kołsut – akordeon

1.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książki „Panny z Genewy”
Prowadzenie spotkania: J. Antczak

9.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

26.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy