Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie w ramach cyklu ''Dowód Tożsamości''. Gościem będzie Beata Rakowska - aktorka teatralna, telewizyjna i dubbingowa

30 czerwca (środa) 2021 rok o godz. 18.00
Wstęp z zaproszeniami

Plakat [pdf]

Koncepcja spotkań i prowadzenie:
Ewa Gil-Kołakowska
W części muzycznej wieczoru:
Wojciech Rochatyn Popkiewicz – wokal i fortepian


Dowód Tożsamości - to cykl kameralnych spotkań poświęcony mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska, a także tym, którzy choć przez krótki czas związali swoje losy z naszym miastem czy regionem. Miejscem spotkań jest Klub Muzyki i Literatury przy placu gen. Tadeusza Kościuszki 10 - kultowe miejsce Wrocławia, gdzie przez lata formuła tete - a – tete nabrała wyjątkowego znaczenia. To projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków. Ewa Gil-Kołakowska - autorka książki Dowód Tożsamości na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców, przedstawicieli różnych środowisk. Dla jednych to miejsce repatriacji i przymusowych wysiedleni przodków, dla drugich miejsce urodzenia, a jeszcze dla innych pracy, zaś dla wszystkich miejsce budowania własnej, współczesnej tożsamości. Do tej pory w Klubie Muzyki i Literatury gościli: językoznawca – prof. Jan Miodek, historyk - dr Maciej Łagiewski, judoka - dr Rafał Kubacki, aktor - Robert Gonera, a także poetka - Ewa Sonnenberg, kulturoznawca - prof. Ilias Wrazas, reżyserka - Julia Popkiewicz, pieśniarz – Przemysław Paśko, wrocławska dziennikarka i społeczniczka - Wanda Ziembicka – Has, autor i scenarzysta Cezary Harasimowicz, wieloletni gospodarze wrocławskiego zoo i kultowego programu Z kamerą wśród zwierząt - Hanna i Antoni Gucwińscy, rzeźbiarka - Bożenna Biskupska, alpinista i himalaista - Aleksander Lwow, satyryk, autor i aktor - Stanisław Szelc, pisarka - Barbara Sadurska, aktorka wrocławskiego Teatru Capitol – Emose Uhunmwangho, dziennikarka, podróżniczka i pisarka Joanna Lamparska, znakomity muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych - Jose Torres oraz dyrektor artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – Cezary Studniak. Gościem spotkania w dniu 30 czerwca będzie aktorka teatralna, telewizyjna i dubbingowa Beata Rakowska. W części muzycznej wieczoru posłuchamy Wojciecha Rochatyna Popkiewicza - wokal i fortepian. Spotkanie poprowadzi dziennikarka - Ewa Gil-Kołakowska. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury - Dowód Tożsamości, to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi których, lubi, ceni i szanuje.


Beata Rakowska - aktorka teatralna, telewizyjna, dubbingowa, lektor i pedagog. W 1988 roku ukończyła PWST we Wrocławiu i w tym samym roku otrzymała nagrodę za rolę Krystyny w przedstawieniu "Panna Julia" na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. Od roku 1996 związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, a od 1998 również z Teatrem Komedia. Od trzech lat można ją też podziwiać na deskach Teatru Nowy Świat. Wcześniej występowała na scenie Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Nowego w Łodzi oraz Teatru C.K. Norwida w Jeleniej Górze. W kinie zadebiutowała w 1987 roku w obrazie Rolanda Rowińskiego "Zero życia". Występowała w serialach: "W labiryncie" (1990),"Maszyna zmian"(1995), "Życie jak poker" (1998-1999), "Świat według Kiepskich" (2000) i "Gorący temat" (2002-2003). Zagrała główną rolę w filmie Jakuba Z. Rucińskiego "Odbicia" (1989). Pojawiała się też w polsko-francuskim filmie "Podróż do Polski" /Voyage En Pologne/(1994) jako niemiecka turystka i w filmie Waldemara Krzystka "Nie ma zmiłuj" (2000) w roli sekretarki. W 2001 roku zagrała we współczesnym spektaklu telewizyjnym dla młodzieży "Królowa chłodu", którego scenariusz zainspirowała słynna baśń Hansa Christiana Andersena pt. "Królowa śniegu". Od wielu lat aktorka współpracuje ze studiem Voiceland przy nagraniach lektorskich i dubbingowych, udzielała głosu m.in. bohaterom animacji „Włatcy Móch”. Współpracuje również z Fundacją Katarynka, dla której realizuje nagrania audio-deskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzi też cykliczne warsztaty aktorskie z młodzieżą przy Teatrze Współczesnym i zajęcia teatralne z seniorami pod hasłem: „Terapia śmiechem” na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim.


Ewa Gil-Kołakowska - pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi kultury i sztuki. Publikowała m.in. na łamach "Magazynu Tygodniowego", "Przeglądu", "Angory" i "XL". Współpracowała też z tygodnikiem "Wprost", "Gazetą Wyborczą", "Wieczorem Wrocławia", "West Zeitung", miesięcznikami "Machina" i "WOW". W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową, a na antenie Radia Wrocław prowadziła autorskie audycje poświęcone kinu i jego twórcom. W latach 1991-1994 redaktor naczelna ogólnopolskiego magazynu E’LA. Autorka książek: "La, la, la, la… ", "Dowód Tożsamości", "Mam jedno oko zielone… ", "Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie" oraz wydanych pięć lata temu "Opowieści bielszych niż śnieg". Realizatorka i reżyserka artystycznej części cyklu pokazów "Moda i Sztuka" - we wrocławski Muzeum Architektury. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu "Alkimja" Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego "Piosenki Toma Waitsa", płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE "Day by Day", zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk.


Wojciech Rohatyn Popkiewicz jest doktorem socjologii, autorem i reżyserem telewizyjnych filmów, scenariuszy, piosenek i prozy. Przez wiele lat tworzył dla 2 programu TVP godzinne filmy poetycko-muzyczne p.t. "Ballada o drodze", w których bohaterami byli znani w Polsce i Europie twórcy. Na antenie Telewizji Wrocław, gdzie był zatrudniony, prezentował między innymi "Rozmowy z Fredrą" i "Ballady z końca wieku". Jest członkiem ZAIKS-u. Autorem, który pisze teksty i muzykę do utworów, które także sam wykonuje. Wiele koncertował w Polsce i zagranicą. W 2014 roku założył zespół młodych muzyków i wykonawców pod nazwą GRUPA 44.Tworzy piosenki komentujące polską historię.
Wojciech Rohatyn Popkiewicz - rozszerzona nota [pdf]


 

Aktualności

Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” pt. „Noc Kupały – sławiańskie święto miłości”

20.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino

20.06 (czwartek) br. o godz. 20.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncerty na zakończenie roku szkolnego 2023-2024 Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas
Wystąpią uczniowie mgr L. Bas i mgr I. Stavnichuk

22.06 (sobota) br. o godz. 13.30, 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, walne zebranie

27.06 (czwartek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

„Letnie czytanie poezji”

27.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy A. Declercqa i L. Krahforsta pt. „Rachmaninow spotyka Chopina”

28.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

29.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert Chóru „Kuźniczanie”

29.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kontrasty muzyczne”
J. Maślanka – fortepian
B. Kołsut – akordeon

1.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książki „Panny z Genewy”
Prowadzenie spotkania: J. Antczak

9.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

26.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy