Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie w ramach cyklu ''Dowód Tożsamości''. Gościem będzie Emose Uhunmwangho – aktorka i wokalistka Teatru Capitol we Wrocławiu

środa 16 wrzesień 2020 rok godz. 18:00
Wstęp z zaproszeniami

Plakat [pdf]

Koncepcja spotkań i prowadzenie:
Ewa Gil-Kołakowska
W części muzycznej wieczoru:
Hugo Marcel - gitara i wokal


Dowód Tożsamości - to literacko-muzyczny cykl spotkań w Klubie Muzyki i Literatury poświęcony Wrocławiowi i mieszkańcom Dolnego Śląska. To projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków, a także ich związków z regionem; związków, budujących przez lata podwójną tożsamość mieszkańców - tożsamość „stamtąd” określaną przez przodków, oraz tożsamość „stąd”, definiowaną przez miejsce, gdzie ostatecznie się osiedlili. Ewa Gil-Kołakowska - autorka książki ''Dowód Tożsamości'' na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców. Do tej pory gośćmi Dowodu Tożsamości byli: językoznawca - prof. Jan Miodek, historyk - dr Maciej Łagiewski, judoka - dr Rafał Kubacki, aktor - Robert Gonera, poetka - Ewa Sonnenberg, kulturoznawca - prof. Ilias Wrazas, reżyserka – Julia Popkiewicz, pieśniarz - Przemysław Paśko, dziennikarka i społeczniczka - Wanda Ziembicka – Has, autor i scenarzysta -Cezary Harasimowicz, a także wieloletni gospodarze wrocławskiego ZOO i kultowego programu ''Z kamerą wśród zwierząt'' – Hanna i Antoni Gucwińscy, wybitna rzeźbiarka – Bożenna Biskupska, alpinista i himalaista - Aleksander Lwow, satyryk, autor i aktor - Stanisław Szelc oraz pisarka, autorka opowiadań i scenariuszy - Barbara Sadurska. Gościem spotkania w dniu 16 września będzie wybitna wokalistka i aktorka Teatru Capitol we Wrocławiu - Emose Uhunmwangho, z urodzenia koszalinianka, od ponad dziesięciu lat związana zawodowo i prywatnie z Wrocławiem. Ewa Gil-Kołakowska, dziennikarka i pomysłodawczyni cyklu Dowód Tożsamości porozmawia o korzeniach i związkach artystki z Wrocławiem, o jej rodzinnym domu, o drodze na scenę, o sztuce rysowania i sztuce śpiewania, o artystycznych fascynacjach i artystycznych przyjaźniach, o tym co w życiu jest ważne a co najważniejsze… W części muzycznej wieczoru posłuchamy piosenek w wykonaniu Hugo Marcela – wokalisty i gitarzysty zespołu Wyspa.


Emose Uhunmwangho – wybitna wokalistka i aktorka, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Z urodzenia koszalinianka, z wyboru wrocławianka. Po ukończeniu liceum plastycznego, gdzie uczyła się grafiki, rysunku i rzeźby, postanowiła zdawać do Akademii Muzycznej w Łodzi. Egzaminy zdała śpiewająco, zachwyciła komisję egzaminacyjną barwą i skalą swego głosu. Jeszcze w trakcie studiów, w 2009 roku przyjechała do Wrocławia, by wziąć udział w castingu do musicalu ''Hair''. I znów zachwyciła niezwykłym talentem i osobowością. Od tego spektaklu zaczęła się jej przygoda i współpraca z Teatrem Capitol. Zaraz po ukończeniu studiów, w roku 2011 Emoce Uhunmwangho na stałe dołączyła do zespołu Capitolu. Wrocławska publiczność mogła ją zobaczyć i usłyszeć m.in. we wspomnianym ''Hair'' w reż. Konrada Imieli, w Mistrzu i Małgorzacie w reż. Wojciecha Kościelniaka, ''Makbecie'' w reż. Agaty Dudy-Gracz, a także w ''Nine'', ''Trzech muszkieterach'', ''Frankensteinie'' czy ubiegłorocznej produkcji ''Mock''. ''Czarna burleska''.


Ewa Gil-Kołakowska – pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi kultury i sztuki. Rozmowy - m.in. z Tadeuszem Kantorem, Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Czesławem Niemenem, Markiem Grechutą, Agnieszką Osiecką, Franciszkiem Starowieyskim czy Jerzym Dudą-Graczem - publikowała na łamach ''Magazynu Tygodniowego GR'', ''Przeglądu'', ''Angory'' i ''XL''. Współpracowała też z tygodnikiem ''Wprost'', ''Gazetą Wyborczą'', ''Wieczorem Wrocławia'', ''West Zeitung'', miesięcznikami ''Machina'' i ''WOW''. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. W latach 1991-1994 redaktor naczelna magazynu E’LA. Autorka książek: ''La, la, la, la…'', ''Dowód Tożsamości'', ''Mam jedno oko zielone…'', ''Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie'' oraz ''Opowieści bielsze niż śnieg''. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu ''Alkimja'' Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego ''Piosenki Toma Waitsa'', płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE ''Day by Day'', zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury - ''Dowód Tożsamości'', to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi których, lubi, ceni i szanuje.


Hugo Marcel – wokalista i gitarzysta urodzony na Mauritiusie, z Wrocławiem związany od ponad pięciu lat. Na co dzień pracuje jako Product Manager w firmie IBM. Po pracy spełnia się jako artysta, z powodzeniem realizując swoje przeróżne muzyczne projekty. W 2015 roku dołączył do rockowo - popowego zespołu WYSPA założonego w sierpniu 2014 roku we Wrocławiu przez gitarzystów Olivera Ramoojee oraz Raffa Marsullo. Nazwa zespołu nawiązuje do miejsc, z których pochodzą muzycy: Sycylii oraz Mauritiusa. Hugo Marcel jest również kompozytorem i autorem wielu piosenek, które wykonuje w trakcie swoich solowych koncertów. Część z tych utworów znajdzie się na płycie artysty, jej zapowiadana premiera to marzec 2021 rok.


 

Aktualności

Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” pt. „Noc Kupały – sławiańskie święto miłości”

20.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino

20.06 (czwartek) br. o godz. 20.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncerty na zakończenie roku szkolnego 2023-2024 Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas
Wystąpią uczniowie mgr L. Bas i mgr I. Stavnichuk

22.06 (sobota) br. o godz. 13.30, 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, walne zebranie

27.06 (czwartek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

„Letnie czytanie poezji”

27.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy A. Declercqa i L. Krahforsta pt. „Rachmaninow spotyka Chopina”

28.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

29.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert Chóru „Kuźniczanie”

29.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kontrasty muzyczne”
J. Maślanka – fortepian
B. Kołsut – akordeon

1.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książki „Panny z Genewy”
Prowadzenie spotkania: J. Antczak

9.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

26.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy