Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z Ivo Vuco, autorem biografii o Grzegorzu Stelmaszewskim pt. "Złodzirej"

Prowadzenie Ewa Gil-Kołakowska
Fragmenty książki przeczyta Igor Kujawski (aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu)
18 września (poniedziałek) 2017 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Ivo Vuco "'Złodzirej" (okładka) [pdf]


"Złodzirej" to jedna z najciekawszych biografii tego roku, 500 stron pasjonującej lektury o człowieku z charakterem, którego życie to materiał na wielogatunkowy film - więzienny thriller, melodramat, barejowską komedię i sensację przygodową. To historia życia Grzegorza Stelmaszewskiego - aktora amatora, mistrza filmowych epizodów, ale też wnikliwy opis PRL-owskiej rzeczywistości i pełnej absurdów ustrojowej transformacji. To - "Bulwersująca spowiedź chłopaka z łódzkich Bałut, człowieka z marginesu, po lekturze której nic was już nie zdziwi - poza Happy Endem!" - Tak zapowiadał książkę jej autor Ivo Vuco... Niestety Happy Endu nie ma! Grzegorz Stelmaszewski, tytułowy Złodzirej, nie doczekał jej premiery. Znaleziono go martwego w jego łódzkim mieszkaniu na Bałutach. Odebrał sobie życie... Nie spotkamy się z nim na wieczorach autorskich, nie zobaczymy go już na ekranie w kolejnych barwnych epizodach, a przecież ta książka miała otworzyć nowy rozdział jego życia. Miała być rozliczeniem niechlubnej przeszłości, która zakończyła się dla niego z chwilą, gdy sięgnął dna... Bez mieszkania, bez adresu, bez meldunku, bez pracy, jako bezdomny trafił do schroniska Brata Alberta. Kilkumiesięczny pobyt w schronisku odmienił całkowicie jego życie. To właśnie tam wypatrzył go scenarzysta Wojciech Lepianka, który realizował film o bezdomnych i zbierał materiały do dramatu "Edi". Mimo, że nie skończył żadnej szkoły filmowej czy teatralnej, Stelmaszewski doskonale poradził sobie przed kamerą, wypadł tak naturalnie, że od razu dostał znaczącą rolę w fabule Piotra Trzaskalskiego...
Wciągnęła mnie ta książka dokumentnie, przeraziła i zafascynowała jednocześnie. O jej bohaterze - Grzegorzu Stelmaszewskim, i o pracy nad nią porozmawiam z autorem "Złodzireja"- Ivo Vuco na jego spotkaniu autorskim w Klubie Muzyki i Literatury. Czy okoliczności w jakich człowiek dorasta mogą być usprawiedliwieniem dla popełnianych przez niego przestępstw? Jak autorowi udało się dotrzeć do najmroczniejszych zakamarków duszy tytułowego Złodzireja? Jak działa więzienna resocjalizacja, i dlaczego ludzie źli stają się po niej jeszcze gorsi? Co w więziennym żargonie oznaczają słowa "preslej", "tycer", "marmur", "nielat", "binia", "doliniarz" czy "plebania"? I w końcu, jak mroczny kryminał, jakim było życie Złodzireja, zmienił się w hollywoodzki melodramat? To tylko kilka z kilkudziesięciu pytań, które padną w trakcie spotkania. Mam nadzieję, że nasza rozmowa będzie dla Państwa choć w połowie tak interesująca jak książka, której fragmenty zaprezentuje znakomity aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu - Igor Kujawski.

Red. Ewa Gil-Kołakowska

Ivo Vuco
Pisarz, scenarzysta, redaktor, copywriter, kolekcjoner tatuaży i przedziwnych ludzkich historii, autor książek "Synonim zła" i "Złodzirej". W swoich książkach przedstawia historie prawdziwe, niezwykłe, wstrząsające. W wolnych chwilach również triathlonista i ultra maratończyk. Punkrockowiec, wegetarianin i wielki miłośnik zwierząt. Uzależniony od mocnej kawy i książek, endorfin, sportów długodystansowych, głośnej muzyki i mocnych wrażeń. Mieszkaniec Zamościa, Nowego Jorku, Dublina, Londynu i Warszawy. W życiu kieruje się zasadą, że "każdy człowiek powinien robić tak, jak uważa, lecz powinien uważać, co robi"... O swojej najnowszej książce mówi: " Chciałem napisać książkę o prawdziwym człowieku. Nie nudną biografię celebryty, sportowca czy polityka, ale człowieka z charakterem, który przeżył życie tak, że inni baliby się wejść w jego buty."


Grzegorz Stelmaszewski
Tytułowy ''Złodzirej'', mistrz filmowych epizodów, znany m.in. z filmów : "Służby specjalne", "Job, czyli ostatnia szara komórka", "Sztuczki", "Córki dancingu", "Ciacho", "Król życia", "Las, 4 rano" czy "Edi", filmu z 2002 roku, w którym debiutował, i który przyniósł mu popularność i sympatię widzów. Mimo, że nie skończył żadnej szkoły filmowej czy teatralnej, doskonale radził sobie przed kamerą, i nawet z drugo- i trzecio- planowych ról potrafił zrobić prawdziwe perełki. Jego droga do aktorstwa nie była oczywista, zanim bowiem stanął przed kamerą, wielokrotnie stawał przed sądem i spędził w więzieniu 11 lat. Dopiero aktorstwo i miłość odmieniły jego awanturnicze dotąd życie. Niestety Happy Endu nie ma, Grzegorz Stelmaszewski nie doczekał premiery książki, znaleziono go martwego w jego łódzkim mieszkaniu na Bałutach. Odebrał sobie życie... Nie spotkamy się z nim na wieczorach autorskich, nie zobaczymy go już na ekranie w kolejnych barwnych epizodach, a przecież ta książka miała otworzyć nowy rozdział jego życia. "Złodzirejem" bowiem, jeszcze na długo przed premierą, zaczęli się interesować scenarzyści filmowi, przed Grzegorzem pojawiła się więc szansa zagrania największej roli - samego siebie...


Ewa Gil-kołakowska
Dziennikarka specjalizująca się w wywiadach z ludźmi kultury i sztuki. W trakcie swojej wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. Rozmowy, felietony i recenzje publikowała na łamach "Magazynu Tygodniowego GR", "Wieczoru Wrocławia", "West Zeitung", "Gazety Wyborczej", tygodników "Przegląd", "Wprost" i "Angora", a także w miesięcznikach "XL", "Machina" i "WOW". W latach 1991 - 1994 redaktor naczelna ogólnopolskiego magazynu "E'LA". Autorka książek: "La, la, la, la... ", "Dowód Tożsamości", "Mam jedno oko zielone", "Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie", "Opowieści bielsze niż śnieg". Producentka, autorka scenariuszy, realizatorka teledysków, autorka rysunków satyrycznych.


Igor Kujawski
Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, reżyser dubbingu, od chwili ukończenia szkoły teatralnej w 1984 roku, związany na stałe z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Można go również podziwiać w spektaklach wrocławskiego Teatru Rozrywki. Współtwórca Radiowego Teatru Sensacji. W swoim artystycznym dorobku ma wiele ról nie tylko teatralnych, ale także filmowych i telewizyjnych, między innymi w takich produkcjach jak: "W zawieszeniu", "Cienie", "Konsul", "Powrót wabiszczura", "Życie jak poker", "Fala zbrodni", "Bulionerzy", "Zwerbowana miłość", "Głęboka woda", "Ojciec Mateusz", " Triumf ducha", "Artyści", "Prawo Agaty". Niezapomniane kreacje stworzył też w Teatrze Telewizji, m.in. w spektaklach: "Herkules i stajnia Augiasza", "Aktor", "Życie Galileusza", "Czarny Obelisk", "Kartoteka rozrzucona", "Przemiana 1999".


 

Aktualności

Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” pt. „Noc Kupały – sławiańskie święto miłości”

20.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino

20.06 (czwartek) br. o godz. 20.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncerty na zakończenie roku szkolnego 2023-2024 Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas
Wystąpią uczniowie mgr L. Bas i mgr I. Stavnichuk

22.06 (sobota) br. o godz. 13.30, 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, walne zebranie

27.06 (czwartek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

„Letnie czytanie poezji”

27.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy A. Declercqa i L. Krahforsta pt. „Rachmaninow spotyka Chopina”

28.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

29.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert Chóru „Kuźniczanie”

29.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kontrasty muzyczne”
J. Maślanka – fortepian
B. Kołsut – akordeon

1.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książki „Panny z Genewy”
Prowadzenie spotkania: J. Antczak

9.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

26.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy