Reklama
Koncerty w 2019 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert gitarowo-fortepianowy

22 marca (piątek) 2019 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Anna Pietrzak (Polska) - gitara
Carl Petersson (Szwecja) - fortepian
Urszula Skowrońska (Polska) - gitara


Anna Pietrzak, gitarzystka oraz pedagog. Laureatka kilkunastu krajowych i zagranicznych konkursów gitarowych odbywających się m.in. w Austrii, Grecji, Polsce oraz w Rumuni. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Samorządu Miasta Wrocławia. Artystka koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Chinach, Czechach, Estonii, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech i na Słowacji. Współpracowała z orkiestrami m.in. Filharmonii Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Podlaskiej, Wrocławskiej, Warmińsko-Mazurskiej, Koszyckiej. W 2017 debiutowała z Toronto Concert Orchestra pod batutą Kerry Strattona. Jako kameralistka współpracuje na stałe z wokalistką Julietą Gonzalez Springer oraz pianistą Carlem Peterssonem. Jest wykładowcą kursów gitarowych oraz jurorem konkursów instrumentalnych. Wydała trzy płyty, które otrzymały pozytywne recenzje w fachowej prasie muzycznej. Solową ''La Catedral'', GITANA ''Electric-eclectic'' z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych muzyków jazzowych oraz ''Farewell'' w duecie z bratem Łukaszem. Anna ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary Marka Zielińskiego i prof. Piotra Zaleskiego W 2012 r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w tejże uczelni. Jest także absolwentką Konserwatorium Muzycznego w Pireusie w Grecji w klasie gitary Costasa Cotsiolisa. Anna Pietrzak od 2008 roku prowadzi klasę gitary w PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jej uczniowie są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów gitarowych.
Strona wykonawczyni: www.annapietrzak.com


Carl Petersson to znakomity szwedzki pianista, który występował m.in w Canadian National Arts Gallery w Ottawie, the Glenn Gould Studio at the CBC w Toronto, the Shanghai Oriental Arts Center w Chinach oraz Kleinhans Music Hall in Buffalo, USA oraz współpracował z takimi dyrygentami jak JoAnn Falltta, Jiri Starek, Charles Olivieri Munro czy Kerry Stratton. Artysta od 2014 roku na stałe związany jest z w wydawnictwem NAXOS dla którego zrealizował 3 płyty. W 2019 roku ukaże się kolejna zawierająca rękopisy utworów Ludwika van Beethovena, które jak dotąd nigdy nie były nagrane. Carl Petersson urodził się w Szwecji. Studia pianistyczne ukończył w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w klasie prof. Jose Ribery. W 2013 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Marioli Cieniawy. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w międzynarodowych kursach pianistycznych odbywających się w Danii, Szwecji i Izraelu. Czterokrotnie otrzymał stypendium w ramach Tel-Hai International Piano Master Classes, gdzie studiował m. in. w legendarnej klasie fortepianu prof. Pniny Salzman z Izraela. Jest zwycięzcą wielu konkursów, m. in. „Isman Family Prize” w Izraelu. W roku 2009 zadebiutował w Ameryce, koncertując z West Coast Symphony w Vancouver (Kanada) oraz Carson City Symphony (USA). Artysta wielokrotnie występował jako solista i z towarzyszeniem orkiestr w Szwecji, Danii, Polsce, Francji, Czechach, Niemczech, Chinach, Kanadzie, Hong Kongu, Taiwanie i Izraelu. Carl Petersson wydał pięć płyt, które otrzymały pozytywne recenzje w takich czasopismach muzycznych jak: The Gramophone”, „Klassikmagazin”, „Klassieke Zaken” czy„Diapason”. Artysta od 2014 roku związany jest na stałe z wytwórnią Naxos/Grand Piano z którą zrealizował m.in. premierowe nagranie ''Koncertu fortepianowego h-moll'' norweskiego kompozytora Helge Evju. Koncert ten powstał w oparciu o szkice pozostawione przez Edwarda Griega do jego drugiego nieukończonego koncertu fortepianowego i stanowi niezwykle atrakcyjną pozycję w literaturze fortepianowej. Ostatnia solowa płyta artysty zawierająca twórczość dwudziestowiecznych duńskich kompozytorów, a wśród nich prawykonania utworów Per Nørgårda otrzymuje znakomite recenzje w międzynarodowej prasie muzycznej. Carl Petersson równolegle z działalnością artystyczną prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną. W latach 2013-2018 był wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę fortepianu oraz kształci studentów w zakresie muzyki kameralnej. W latach 2016-2018 był wykładowcą Changsha Normal University w prowincji Hunan w Chinach.
Strona wykonawcy: www.carlpetersson.com


Urszula Skowrońska jest studentką drugiego roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary dr Anny Pietrzak. Swoje umiejętności rozwija biorąc udział w licznych kursach i lekcjach mistrzowskich pod okiem takich artystów jak: Jesper Sivbaek, Pier Luigi Corona, Andrea de Vitis, Gabriel Bianco, Marek Zielieński, Łukasz Kuropaczewski, Krzysztof Meisinger. Do jej ważniejszych osiągnięć należą: III miejsce w kategorii solistów oraz II miejsce w duecie z flecistką Joanną Borowik zdobyte w VI Międzynarodowym Concorso musicale “Città di Palmanova” (Włochy, 2018), I miejsce na 15 Concorso Internazionale „Luigi Zanuccoli” w Sogliano al Rubicone (Włochy, 2017), I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym GITAROMANIA w Jeleniej Górze (2015), III Miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w Łodzi. W lutym 2019 roku Urszula zdobyła I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Mistrza sześciu strun” w Obornikach Śląskich.


 

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu oraz Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszają na koncert z cyklu pn. "Młodzi Wykonawcy"

20 marca (środa) 2019 roku o godz. 17.30
Wstęp wolny

Plakat [pdf]


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zapraszają na wykład Marka Dyżewskiego z cyklu COLLEGIUM MUSICUM pt. ''Patrząc na obraz słyszę muzykę''

Reżyseria dźwięku Zbigniew Jędrych
16 marca (sobota) 2019 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny

COLLEGIUM MUSICUM - taką nazwę miały działające w czasach Jana Sebastiana Bacha stowarzyszenia melomanów, muzyków oraz ludzi zainteresowanych poznawaniem muzyki od strony teoretycznej. Tym razem owa nazwa określa cykl wykładów o muzyce, prowadzonych przez Marka Dyżewskiego. Szczególną wartością wykładów jest ich szeroka perspektywa humanistyczna, ukazywane są związki muzyki z innymi dziedzinami sztuki.
Ich autor, Marek Dyżewski, komentował w II Programie Polskiego Radia i telewizji największe, odbywające się w naszym kraju, międzynarodowe imprezy muzyczne: Festiwale „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowe Konkursy Dyrygenckie im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego oraz Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina. Prowadził gościnne wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych oraz na kilku uniwersytetach. Wykładał też w Niemczech, Belgii, Austrii, Rosji, Francji i Hiszpanii. Był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej.
Marek Dyżewski - rozszerzona nota biograficzna [pdf]


 


Strona 1 z 14