Spotkania w 2017 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie w ramach cyklu ''Dowód Tożsamości''

28 grudnia (czwartek) 2017 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Gościem będzie Przemek Paśko - autor piosenek i wykonawca, założyciel zespołu "Paśko i CO TO", miłośnik sztuk wszelakich i pasjonat sportu
Koncepcja, realizacja projektu i prowadzenie Ewa Gil-Kołakowska
W części muzycznej wieczoru:
Przemek Paśko - gitara, wokal
Marcin Płaza - fortepian
Andrzej Szeremet - gitara
Wojciech Bergander - kontrabas


Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego
Dowód Tożsamości - to cykl spotkań w Klubie Muzyki i Literatury poświęcony Wrocławiowi i mieszkańcom Dolnego Śląska. To projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków, a także ich związków z regionem; związków, budujących przez lata podwójną tożsamość mieszkańców - tożsamość ''stamtąd'' określaną przez przodków, oraz tożsamość ''stąd'', definiowaną przez miejsce, gdzie ostatecznie się osiedlili. Ewa Gil-Kołakowska - autorka książki ''Dowód Tożsamości'' na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców. Do tej pory w Klubie Muzyki i Literatury gościli: językoznawca - prof. Jan Miodek, historyk - dr Maciej Łagiewski, judoka - dr Rafał Kubacki, aktor - Robert Gonera, a także poetka - Ewa Sonnenberg, kulturoznawca - prof. Ilias Wrazas oraz reżyserka i scenarzystka - Julia Popkiewicz. W dniu 28 XII gościem spotkania będzie Przemek Paśko - autor piosenek, wykonawca, założyciel zespołu ''Paśko i CO TO'', twórca - jak sam o sobie mówi: ''niezależny od niczego i nikogo''. Nad oprawą muzyczną wieczoru zapanuje Marcin Płaza - wrocławski muzyk i kompozytor. Posłuchamy między innymi piosenek z płyty Błędne koło w wykonaniu Przemka Paśko i muzyków zespołu ''CO TO''


Przemek Paśko. Od wielu lat związany z środowiskiem kulturalnym Wrocławia, w bliskiej znajomości z ludźmi Teatru Muzycznego Capitol. Namiętny słuchacz Trójki. Grywał i grywa na prywatkach, podśpiewując cudze piosenki, szczególnie Marka Grechuty, Stanisława Sojki, Raz Dwa Trzy i czterystu dwudziestu innych ''skaldów".
Bez nadziei na życie z muzyki, oswoił również biegun odległy od sztuki.
Odkąd zaproszony został przez Marka Kocota do udziału w jego słynnym wrocławskim ''Antykabarecie'', postanowił zająć się pisaniem własnych utworów. A ponieważ wiele piosenek znalazło uznanie nie tylko u jego przyjaciół, ale też u dziennikarzy muzycznych, postanowił zaprosić do współpracy profesjonalnych muzyków i wspólnie nagrali pierwszą płytę. Na cześć znakomitego trójmiejskiego teatrzyku, którego występ utrwalony został w filmie Janusza Morgensterna "Do widzenia, do jutra" zespół otrzymał nazwę "CO TO". Zarówno płyta jak i pierwszy na niej utwór nosi tytuł "Błędne Koło". Muzyka ''CO TO'', błąka się po radiowej Trójce, nawet u Piotrów Kaczkowskiego i Barona, często u Janusza Deblessema. Posłuchać jej można również na koncertach. Zespół grał m.in. w Imparcie, na warszawskim Festiwalu Twórców, we wrocławskim klubie Nietota, a także w Teatrze Roma w Warszawie i Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. ''CO TO'' jest właśnie w trakcie nagrywania materiału na kolejną płytę. Muzyka, która się na niej znajdzie, jak mówi Przemek Paśko: ''zrodziła się z przyjaźni i jest jedynie źródłem radości, z nadzieją, że ktoś polubi te dźwięki i słowa w oczekiwaniu na więcej''.


Ewa Gil-Kołakowska. Pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi kultury i sztuki. Rozmowy - m.in. z Tadeuszem Kantorem, Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Czesławem Niemenem, Agnieszką Osiecką, Franciszkiem Starowieyskim czy Jerzym Dudą-Graczem - publikowała na łamach ''Magazynu Tygodniowego GR'', ''Przeglądu'', ''Angory'' i ''XL''. Współpracowała też z tygodnikiem ''Wprost'', ''Gazetą Wyborczą'', ''Wieczorem Wrocławia'', ''West Zeitung'', miesięcznikami ''Machina'' i ''WOW''. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. W latach 1991-1994 redaktor naczelna magazynu ''E’LA''. Autorka książek: ''La, la, la, la…'', ''Dowód tożsamości'', ''Mam jedno oko zielone…'', ''Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie'' oraz wydanej rok temu książki ''Opowieści bielsze niż śnieg''. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu ''Alkimja'' Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego ''Piosenki Toma Waitsa'', płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE ''Day by Day'', zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury - Dowód Tożsamości, to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi których, lubi, ceni i szanuje.


Marcin Płaza - kompozytor, pianista, producent muzyczny, wrocławianin. Laureat indywidualnej nagrody prezydenta Wrocławia, którą otrzymał w 1997 roku. Od lat współpracujący z wieloma wrocławskimi teatrami jako kompozytor i kierownik muzyczny. Przez wiele lat aktywny uczestnik Przeglądu Piosenki Aktorskiej, jako kierownik muzyczny oraz aranżer wielu nagradzanych spektakli - m.in. ''Rybiego puzonu'' ( recital Konrada Imieli w reżyserii Wojciecha Kościelniaka), spektaklu ''Księżyc frajer'' a także jednego z najciekawszych Koncertów Galowych PPA - poświęconego twórczości Stanisława Staszewskiego - ''La la la la''. Autor muzyki do musicalu ''Wrocławski dzwon grzesznika''. Przez ponad 10 lat przebywał w Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie na tamtejszej scenie muzycznej z powodzeniem realizował swoje własne autorskie projekty, a także współpracował jako kierownik muzyczny przy realizacji popularnych musicali - m.in. produkcje takie jak ''Peter Pan''oraz ''Sound of Music''. Zawodowe doświadczenia jako kompozytor oraz producent muzyczny, wykorzystywał też przy współpracy z wieloma irlandzkimi i brytyjskimi zespołami. Jedną z jego ważniejszych artystycznych przyjaźni , która zaowocowała wspólnymi projektami była znajomość i współpraca z Mungo Jerry. Marcin Płaza od roku znów mieszka we Wrocławiu i aktywnie udziela się jako niezależny producent muzyczny oraz kompozytor i pianista.


Andrzej Szeremet - pasjonat gry na gitarze. Jego talent gitarowy słychać wyraźnie na ścieżkach płyty ''Błędne koło'' i mającej się wkrótce ukazać ''Spirali''. Z charakterystyczną dla siebie wirtuozerią grywa akustycznie na gitarach ulubionych przez Jango Reinharda i elektrycznie, na gitarach sygnowanych przez Erica Claptona… rozpoznawalne dźwięki, brzmienia i frazy. Właśnie nagrywa swoją gitarową płytę. Posłuchać go też można w ''The Crackers Band'' oraz w projekcie ''We Love Miles'', czyli ''Davis gitarowo''


Wojciech Bergander - absolwent wrocławskiej OSM im. K. Szymanowskiego w klasie kontrabasu Czesława Kurtoka, student Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kontrabasu Ireny Olkiewicz. Od kilku lat z powodzeniem uczestniczy w artystycznym życiu Wrocławia, działając na wielu płaszczyznach muzycznych. Wykładowca gitary basowej w szkole R&HM im. J. Satrianiego, od kwietnia 2007 r. współpracuje z firmą Interton S.A. jako endorsen.


 

Wrocławski Oddział Towarzystwa Polsko - Austriackiego oraz Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszają na wręczenie nagród w Konkursie Translatorskim na tłumaczenie wiersza ''Ermüdung'' Gregora M. Lepka

18 grudnia (poniedziałek) 2017 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Wrocław, 15 grudnia 2017 r.


Protokół
z posiedzenia Jury Konkursu Translatorskiego o Nagrodę
Prezesa Oddziału Wrocławskiego Towarzystwa Polsko-Austriackiego
pana Lubomira Wędzichy


Na Konkurs zorganizowany przez Oddział Wrocławski Towarzystwa Polsko-Austriackiego i Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, przy współpracy Fundacji Silesia Nova, wpłynęło osiem prac opatrzonych godłami. Przedmiotem Konkursu był przekład na język polski wiersza austriackiego poety Gregora M. Lepki p.t. Ermüdung.
Po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami Jury w składzie: Olga Tokarczuk (przewodnicząca), Wojciech Browarny i Ryszard Sławczyński postanowiło przyznać wyjątkowo dwa pierwsze miejsca: pani Joannie Małgorzacie Banachowicz i panu Krzysztofowi Rejmerowi. Drugie miejsce zajęła pani Natalia Południak, a trzecie pan Roman Macioszek. Zwycięzcy otrzymują po 400 PLN, zaś zdobywcy miejsc drugiego i trzeciego otrzymują listy gratulacyjne oraz, tak jak pozostali uczestnicy Konkursu, książki ufundowane przez Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu i Fundację Silesia Nova.
Przewodnicząca Jury
Olga Tokarczuk

Dodatkowe informacje: silesia-nova.pl/aktualnosci


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z Marszałkiem Seniorem Kornelem Morawieckim pt. ''35 lecie Solidarności Walczącej''

Prowadzenie Artur Adamski
W ramach spotkania prezentacja książki pt. ''Kornel Morawiecki. Autobiografia''
17 grudnia (niedziela) 2017 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Kornel Morawiecki, Artur Adamski. ''Kornel Morawiecki. Autobiografia'' (okładka) [pdf]


Kornel Andrzej Morawiecki ur. 3 maja 1941 w Warszawie - polski polityk, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, doktor fizyki, nauczyciel akademicki. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2010, poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji. Był pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Wrocławskim, początkowo w Instytucie Fizyki Teoretycznej, następnie w Instytucie Matematyki. Od 1973 do połowy 2009 pracował w Instytucie Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej. Prezydent Andrzej Duda wyznaczył go na marszałka seniora Sejmu VIII kadencji.
Na podstawie wikipedia
Dodatkowe informacje: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kornel_Morawiecki


Artur Adamski (ur. 1964) – w latach osiemdziesiątych drukarz, kolporter, kurier, wydawca i dziennikarz prasy podziemnej. Działacz Polskiej Niezależnej Organizacji Młodzieżowej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Solidarności Walczącej. Redaktor naczelny pism „Młodzież” i „Solidarność Dolnośląska”. Współtwórca Niezależnej Oficyny Studenckiej. Po 1989 badacz mało znanych wątków historii najnowszej, dokumentalista, koordynator regionalny projektu „Encyklopedia Solidarności”. Odznaczony m.in. Krzyżem Solidarności Walczącej i Krzyżem Wolności i Solidarności.
źródło: www.trzeciastrona.pl


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 54

Aktualności

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” koncert A. Stoklosy (sopran), D. Stoklosy (tenor) i M. Michalskiego (fortepian) pt. „Muzyczny bukiet”
Prowadzenie J. Adamowski

22.04 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert Muzyki Polskiej pt. „Wiosenne granie i śpiewanie”

23.04 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa fotograficzna w 35 rocznicę działalności Towarzystwa im. F. Liszta

do 23 kwietnia br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Egzaminy dyplomowe

24.04 (środa) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją książki pt. „Zanim spłonęli żywcem”

25.04 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławskie Wieczory Coolturalne
I. Venyš (Czechy) – klarnet
Przy fortepianie M. Hanus

25.04 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów klas Suzuki

26.04 (piątek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Egzaminy dyplomowe

29.04 (poniedziałek) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Liryka romantyczna – inspiracje i rezonans”
D. Stoklosa – tenor
Z. Dynak-Chwałko – fortepian

2.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert w 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja
A. Bruderek – skrzypce
A. Prabucka-Firlej – fortepian
K. Sperski – słowo wiążące

3.05 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie muzyczne do autorskich piosenek Tomka Motyki

4.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spektakl poetycko-muzyczny W. Galickiego pt. „Na żywot Angelusa Silesiusa. Boskim światłem od narodzin po kres wypełniony” w kościele pw. św. Macieja we Wrocławiu

4.05 (sobota) br. o godz. 21.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu W. Staszewskiemu

6.05 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert wokalny z cyklu pn. „Promocja młodych artystów muzyków”

7.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Oblicza fletu poprzecznego”

8.05 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór autorski S. Pietrasa pt. „Poczet dyrektorów Opery Wrocławskiej od S. Drabika do E. Michnik

8.05 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z M. Pacholakiem pt. „Mickiewiczowskie Zaosie w 1842 roku w opisie i w obrazie Edwarda Pawłowicza”

9.05 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kalejdoskop liryczny”

9.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja trylogii J. Krupińskiej-Trzebiatowskiej pt. „Kiedy miłość była zbrodnią”
Prowadzenie K. Burnat

10.05 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy I. Jutrzenka-Trzebiatowskiej pt. „W salonie Chopina”

11.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” recital fortepianowy M. Pabicha
Prowadzenie J. Adamowski

13.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Wystawa malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

do 15 maja br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Udostępnienie wystawy pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

18.05 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Melodie dla Anny”

18.05 (sobota) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert LLLeggiero Woodwind Trio
M. Lipień – obój
P. Lato – klarnet
D. Lipień – fagot

23.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Egzaminy dyplomowe

28.05 (wtorek) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Egzaminy dyplomowe

29.05 (środa) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacje artystyczne uczniów ZS nr 20 im. M. Zduniak we Wrocławiu

3.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy