Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział we Wrocławiu oraz Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszają na koncert pt. "Wiosenny wieczór muzyczny"

30 marca (poniedziałek) 2015 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Afisz [pdf]

Program [pdf]

Gleb Bielajew - fortepian (Daugavpils-Łotwa)
Trio Sonore
Jacek Ropski - skrzypce
Ryszard Żołędziewski - saksofon
Marek Werpulewski - fortepian


Gleb Bielajew
Ukończył studia pianistyczne w klasie fortepianu prof. Raffi Kharajanyana w Akademii Muzycznej im. Jāzeps Vītols w Rydze. Studia kontynuował na Wydziale Kompozycji u Agris Engelmanisa i Romualda Kalsosa. W ramach programu Erasmus studiował także w Wiedniu w klasie prof. Oleg Maisenberga. Jest laureatem pierwszej nagrody Konkursu Młodych Kompozytorów na Łotwie, oraz pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym i Międzynarodowym Festiwalu Playing Slonimsky w Sankt Petersburgu. Wielokrotnie występował jako pianista-akompaniator w ramach licznych festiwali muzycznych, zarówno klasycznych, jak i tych promujących muzykę rozrywkową i jazzową. Wielokrotnie na Łotwie brał udział w różnego rodzaju spektaklach jako improwizator-akompaniator do filmów niemych i przedstawień teatralnych. Obecnie Gleb Bielajew jest wykładowcą Wydziału Muzyki i Sztuk na Uniwersytecie w Daugavpils.

Trio Sonore
Jacek Ropski - urodził się w 1981 roku w Gliwicach. Uczeń Antoniego Cofalika, Antje Weithaas w berlińskim Universitat der Kunste oraz Bartosza Bryły we wrocławskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2005. Jest zdobywcą nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych: w Katowicach, Sosnowcu, Wrocławiu, Krakowie, Elblągu, Poznaniu, Warszawie, Sankt-Petersburgu. Był uczestnikiem Konkursu Wykonań Muzycznych w Genewie, Konkursu im. Georga Kulenkampfa w Kolonii, Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli, Konkursu im. Niccolo Paganiniego w Genui, finalistą Konkursu im. Maxa Rostala w Berlinie oraz półfinalistą Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Był wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz laureatem nagrody Prezydenta Miasta Gliwice. Od 2004 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Początkowo jako asystent-stażysta, obecnie w wyniku przeprowadzonego przewodu doktorskiego (na którym publicznie wykonał cały cykl 24. Kaprysów Niccollo Paganiniego) prowadzi własną klasę skrzypiec.
Ryszard Żołędziewski - ukończył studia muzyczne w Konservatorium für Musik und Theater Bern, obecnie Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii w klasie saksofonu prof. Christiana Roellingera. Tajniki gry saksofonowej poznawał również u prof. Iwana Rotha i Marcusa Weissa. W Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w wyniku przewodu przeprowadzonego pod kierunkiem prof. Mieczysława Stachury uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej, a następnie przeprowadził przewód habilitacyjny. Współpracował z wieloma znakomitymi artystami, koncertując w Austrii, Francji, na Łotwie, w Niemczech, Polsce, Szwajcarii, na Ukrainie i we Włoszech. Prowadził wykłady i kursy mistrzowskie w wyższych uczelniach muzycznych w Berlinie, Daugavpils, Graz, Kijowie, Rydze i Wiedniu. Ma w dorobku liczne publikacje, oraz nagrania radiowe i telewizyjne. Dla firmy fonograficznej DUX nagrał płytę CD Colors of Saxophone. Jest zatrudniony we wrocławskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadzi klasę saksofonu.
Marek Werpulewski - ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza. Od 1991r. współpracuje z macierzystą uczelnią, od 1995r. jako etatowy wykładowca w katedrze kameralistyki, od 2010r. w stopniu doktora. Uczestniczył jako akompaniator kursów mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych instrumentalistów i pedagogów, m.in. Julius Baker i James Galway (flet), Guy Dangain i Alessandro Carbonare (klarnet), Jean Marie Londeix (saksofon). Wielokrotnie zapraszany do udziału w koncertach wybitnych muzyków m.in. Davida Murray’a, Thierry Barbe, Catalina Rotaru (kontrabas), Guy Dangaina, Florenta Heau (klarnet), Johana van der Lindena (saksofon). Od szeregu lat ściśle współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej współwykonując współczesny repertuar wymagający wykorzystania instrumentów klawiszowych (fortepian, celesta). Jako muzyk solista orkiestry nagrał wraz z Filharmonikami Wrocławskimi pod batutą Jacka Kaspszyka dwie płyty z muzyką R. Straussa oraz W. Lutosławskiego. Wyróżniony za akompaniament na Konkursach Ogólnopolskich i Międzynarodowych. Uhonorowany odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” (2007) oraz odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (2012). Prowadzi ożywioną działalność koncertową, głównie kameralną – występował m.in. w Londynie, Pradze, Bratysławie, Budapeszcie oraz Wilnie.

 

Aktualności

Koncert Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” pt. „Noc Kupały – sławiańskie święto miłości”

20.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino

20.06 (czwartek) br. o godz. 20.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncerty na zakończenie roku szkolnego 2023-2024 Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas
Wystąpią uczniowie mgr L. Bas i mgr I. Stavnichuk

22.06 (sobota) br. o godz. 13.30, 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, walne zebranie

27.06 (czwartek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

„Letnie czytanie poezji”

27.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy A. Declercqa i L. Krahforsta pt. „Rachmaninow spotyka Chopina”

28.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie sprawozdawcze Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

29.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert Chóru „Kuźniczanie”

29.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kontrasty muzyczne”
J. Maślanka – fortepian
B. Kołsut – akordeon

1.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książki „Panny z Genewy”
Prowadzenie spotkania: J. Antczak

9.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pro memoria W. Zaborskiego

24.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy P. Winnickiego pt. „Od Bacha do Szymanowskiego”

16.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Finisaż wystawy „C. Miłosz w fotografiach A. Lizakowskiego” połączony z prezentacją książki pt. „Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? Sudecka poezja i proza”

26.08 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „A ja ciągle w drodze”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

3.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki D. Heck pt. „Aposjopea. Retoryka milczenia, czyli kwestia wyboru najnowszej literatury Polskiej (z historią w tle)”
Prowadzenie: S. Krok, A. Janiak

4.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Sybirak”

12.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

26.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy