Reklama

Klub Muzyki i Literatury zaprasza na spotkanie pn. "Tatarska pamięć" - o poezji polskotatarskiej oraz o swojej nowej książce poetyckiej pt. ''Pamięć'' opowie Musa Çaxarxan Czachorowski

7 marca (środa) 2018 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Musa Çaxarxan Czachorowski. ''Pamięć'' (okładka) [pdf]


Przez długi czas poetycka twórczość Musy Czachorowskiego i sama jego postać były dla mnie zagadką. Kim właściwie jest - jako człowiek i jako poeta - i czego poszukuje, zastanawiałam się, czytając niegdyś jego wiersze. Dlaczego stały się one mi tak bliskie, dlaczego w tak wielu się odnajduję, dlaczego po latach wciąż je czuję? Spróbuję odpowiedzieć na te pytania, poruszając przy okazji jeszcze kilka innych spraw. […] Czachorowski […] zwraca się do mitycznych prarodziców stepowych ludów: „Wzywam cię, Matko Łanio, wzywam cię, Ojcze Wilku, wołam z otchłani czasu, z głębi zapomnianego dziedzictwa”. Zwraca się do Tengriego: „O Tengri, otwórz przed nami wszechświat, otwórz nam wieczność!” Wszystko zaś po to, aby obudziła się w sercach „[…] pamięć wielkiego Turanu”. Wiersze pisane są szeroko, z oddechem, w którym czujemy i koński pęd, i łoskot orlich skrzydeł, i wędrówkę przez step - w głąb zapomnianego dziedzictwa, aby ponownie zbratać, zjednoczyć wszystkie stepowe plemiona. Stanowią wielkie, poetyckie odwołanie się do wspólnoty krwi, do tego, co w ludzkiej mentalności nie przemija. Gdyby Czachorowski mieszkał np. w Tatarstanie, Baszkirii lub na Krymie, to niewątpliwie stałby się uznanym narodowym poetą, piewcą tatarszczyzny, może nawet panturanizmu. Paraska Nalewajko, „O poecie, wierszach i kilku innych sprawach” .


Musa Çaxarxan Czachorowski. Dziennikarz, poeta, tłumacz, wydawca. Rzecznik prasowy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, Przedstawiciel MZR w RP na Dolny Śląsk. Redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Tatarski”, redaktor prowadzący „Rocznika Tatarów Polskich”, redaktor polskiej edycji czasopisma Tatarów litewskich „Lietuvos totoriai”. Założyciel i redaktor naczelny Inicjatywy Wydawniczej Çaxarxan Xucalıq, autor kilkunastu zbiorów poetyckich oraz licznych publikacji związanych z tematyką tatarską i muzułmańską. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.


Spotkanie pod patronatem Inicjatywy Wydawniczej Çaxarxan Xucalıq oraz Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP przy współpracy z Klubem Muzyki i Literatury we Wrocławiu.