Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na polską premierę powieści Jerzego i Anny Fusaro pt. ''Chooquatacka''
Wprowadzenie Ryszard Sławczyński Prowadzenie Monika Pawłowska 6 marca (piątek) 2020 roku o godz. 18.00 Wstęp wolny. Zapraszamy
Plakat [pdf]
Jerzy i Anna Fusaro. ''Chooquatacka'' (okładka) [pdf]
Zaproszenie [pdf]
O książce Chooquatacka: Kryzys finansowy. Międzynarodowy terroryzm. Recesja, inflacja oraz masowe bezrobocie. W czym tkwi przyczyna i jak można temu zaradzić? Może odpowiedź dadzą nam nasze dzieci? Wynalazca Greg Crane, obserwując dzieci przy zabawie, dokonuje niezwykłego odkrycia, które na zawsze odmieni oblicze świata. Powstaje wynalazek, chooquatacka, za pomocą którego chce stworzyć lepszą przyszłość dla całej ludzkości. Jednak nie każdemu podoba się taki bieg wydarzeń. Ukryte struktury władzy, które od niepamiętnych czasów wpływają na losy ludzkości, będą starały się za wszelką cenę go powstrzymać. Czy uda się Crane’owi zwyciężyć zło? To nie jest powieść, jaką dotychczas znaliśmy. Czasem satyrycznie zabawna, czasem poetycko poważna wprowadza czytelnika w świat prawdziwego ludzkiego potencjału, którego wyrazem jest jego wyobraźnia. Jeżeli zawsze zastanawiałeś się nad tym, dlaczego świat jest, jaki jest, oraz jak mógłby wyglądać, gdybyśmy poszerzyli nasz horyzont o pozornie nieosiągalne ideały, to jest to książka dla Ciebie.
www.chooquatacka.pl
Jerzy Fusaro & Anna Maria Fusaro. Ojciec i córka, którzy napisali powieść.
Jerzy Fusaro urodził się 23 lutego 1957 r. w Monachium w polskiej rodzinie jako najmłodszy z trzech braci. W dzieciństwie uczył się gry na pianinie i już jako nastolatek został organistą w polskiej parafii. Ukończywszy gimnazjum studiował przez 4 lata filozofię, psychologię i teologię na Uniwersytecie Monachijskim. Jako student dorabiał, pisząc artykuły oraz pracując jako muzyk w studiu dla Radia Wolna Europa – nagrał między innymi polską wersję włoskiego przeboju „Wojtyla Disco Dance” z okazji mianowania papieża. Gdy został wywołany stan wojenny w grudniu 1981 r. Radio Bawaria zwróciło się do niego z prośbą o tłumaczenie polskich gości w studiu, co było początkiem jego kariery tłumacza. W 1985 r. zdał państwowy egzamin na tłumacza ustnego i pisemnego oraz został zaprzysiężony przez sąd krajowy w Monachium.
Anna Maria Fusaro urodziła się 7 marca 1988 r. w Monachium i jesienią 1997 r. przeprowadziła się do Wrocławia. W dzieciństwie uczyła się gry na skrzypcach oraz uczęszczała na prywatne lekcje rysunku i malarstwa. Po ukończeniu Autorskich Liceów Artystycznych we Wrocławiu studiowała tradycyjne malarstwo olejne na Florenckiej Akademii Sztuki, którą ukończyła w 2013 r. Będąc jeszcze w liceum zaczęła wystawiać własne obrazy. Do dnia dzisiejszego miała ponad 20 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. W 2015 r. prezentowała w galerii Klubu Muzyki i Literatury cykl obrazów „Śpiący kosmos”, który był również wystawiany w Heiden (Szwajcaria), Zurychu i Monachium.
Pomysł na napisanie książki o „chooquatackach” zrodził się latem 2002 r. podczas podróży do Polski. Wymyśliwszy zabawę, Anna Maria Fusaro i jej koleżanki w pewnym momencie tak mocno zaczęły spierać się o fikcyjne punkty, jakby były czymś materialnie namacalnym. To wzbudziło w Jerzym Fusaro ciekawość i opowiedział później o tym córce. Od tego momentu zaczęli opisywać rozdział po rozdziale przygodę Grega Crane'a, aż nabrała postać kilkusetstronicowej powieści, która została wydana w 2010 r. na niemieckim rynku książkowym. Teraz ukazała się także wersja polska.
|